Operní panorama Heleny Havlíkové (303) – Představitelé českých divadel o změnách v systému PES

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8

PES také uvádí podmínky pro profesionální umělce. Podle dosud známého návrhu PES by k momentálně platným opatřením navíc v případě přítomnosti diváků v hledišti přibyly povinné testy pro umělce. Jaký režim vůči operním souborům máte nyní nastavený?

Národní divadlo, Praha, ředitel Jan Burian:
Národní divadlo zkouší se všemi svými soubory. Ve Státní opeře byly zahájeny zkoušky na inscenaci Rigoletto 14. prosince 2020, a to v souladu se všemi platnými nařízeními vlády, doporučeními MZ ČR a interním příkazem ředitele Národního divadla.

Zkoušení probíhá za podmínek, které umožňují vykonávat uměleckou činnost profesionálních umělců. Všichni členové týmu jsou každý týden testováni, při příchodu do divadla je všem měřena teplota, mimo výkon na jevišti nosí roušky a dezinfikují si pravidelně ruce.

Organizace procesu zkoušení byla upravena tak, aby bylo možné důsledně dodržovat stanovený počet osob na jevišti. Podlahová plocha jeviště Státní opery je 247 m2, tudíž za stanovené podmínky maximálního počtu osob v daném prostoru lze zkoušet až s 61 osobami. My jsme však přistoupili k redukci sboru na 20 osob, což znamená, že v nejexponovanější moment inscenace máme na scéně 8 sólistů, 20 sboristů, 6 tanečnic a 3 externisty. Celkový počet účinkujících osob je tedy 37. Všichni účinkující jsou povinni nosit roušky mimo svůj výkon na jevišti.

Orchestr zkouší v orchestřišti za stanovených podmínek a v rozestupech 1,2m od středu židle. Členové orchestru jsou seznámeni s nutností neustále nosit roušky a odkládat je až těsně před vlastním uměleckým výkonem, tedy hrou na nástroj. Hráčům je umožněno začátkem každého týdne ověřit svůj zdravotní stav antigenní testem.

Jiří Heřman (foto Ivan Pinkava)

Národní divadlo Brno, šéf opery Jiří Heřman:
Zavedli jsme pravidelné testování na začátku pracovního týdne od konce listopadu 2020. Vzhledem k současné situaci začínáme testovat 2x týdně pro bezpečí všech. Bohužel prozatím zaměstnavatel nemůže vyžadovat test povinně, tím se dostáváme do problémů, protože ne všichni test podstoupí a riziko nákazy se tím zvyšuje. Alternativa zpívání v respirátoru opravdu není řešení, částečně se tím řeší zkoušky. Od května 2020 instalujeme plexi zábrany v orchestřišti a dodržujeme všechna hygienická opatření. Pokud se realizují testy a máme plexi zábrany, není nutné mít rozestupy v orchestru. Návrh povinných testů pouze za přítomnosti publika je nedostačující, stejný režim by měl být i na zkouškách. To je největší slabina současného systému PES.

Národní divadlo moravskoslezské, ředitel Jiří Nekvasil:
Pracujeme dle aktuálních vládních nařízení a dalších zákonných norem. Každé pondělí probíhají v divadle antigenní testy, kterých se mohou zúčastnit všichni zaměstnanci i na aktuálních zkouškách a dalších činnostech divadla zaangažovaní externisté. Po divadlech jsou dostatečně rozmístěné dezinfekce. A zároveň spoléháme na osobní zodpovědnost všech zúčastněných zaměstnanců i externistů.

Divadlo J. K. Tyla, Plzeň, ředitel Martin Otava:
Samozřejmě dodržujeme veškerá aktuální vládní nařízení. V současné době máme ten nejvyšší stupeň opatření, kdy kromě běžné dezinfekce, úklidu a povinné ochrany dýchacích cest máme zavedeny také antigenní testy pro naše umělce v opeře.

Jihočeské divadlo, České Budějovice, ředitel Lukáš Průdek:
Máme nastavena vnitřní epidemická pravidla. Opera zkouší v oddělených skupinách a kdo může, tak v rouškách. Snažíme se dodržovat rozestupy v rámci našich prostorových možností. V momentě, kdy už je nezbytné, aby došlo k souhře všech složek, provádíme preventivní testování všech zaměstnanců, kterých se zkoušky týkají. Takto postupujeme v zásadě u všech souborů.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec, ředitelka Jarmila Levko:
Oceňujeme, že byly pro kulturní stánky zformulovány alespoň nějaká pravidla. Bohužel jsou někdy velmi nekonkrétní, a dají se vykládat různě. Což se, jak komunikuji s jinými soubory, také děje.

Moravské divadlo Olomouc, ředitel David Gerneš:
V současné době dodržujeme všechna vládní nařízení a normy, které jsou nám ukládány. Zdraví našich kolegů a jejich blízkých je pro nás nedotknutelná věc. Nově nastavené podmínky jsou problematické například z hlediska toho, že neřeší možnost testů na protilátky, jelikož řada našich kolegů již covid-19 prodělala a nyní není jisté, zda mohou být testováni pomocí standardních testů. Zároveň může být pro některé výkonné umělce problematická perioda testování jedenkrát za pět dní, a to s ohledem péče o jejich nosohltan při klasickém výtěru z nosu. Proto uvažujeme o alternativách kloktacích a jiných testů.

Slezské divadlo Opava, ředitel Ilja Racek:
Těžko se hodnotí něco, co ještě nikdo nikdy nemusel řešit. Jaká opatření byla správná a jaká ne, se ukáže až s odstupem času. Pravdou je, že živé umění, opera – tedy kolektivní zpěv, hra na hudební nástroje, a především masivní setkávání lidí, patří k nejohroženějším aktivitám možného přenosu covid-19. Bohužel proto patříme k nejvíce zasaženým skupinám lidí, pro které jsou vládní opatření ekonomicky nejtvrdší.

V našem divadle je momentálně činnost operního souboru samozřejmě velmi omezená. Mimo dodržování základních hygienických doporučení – roušky, desinfekce – případné rozestupy – jsou aktivity členů plánovány v minimálních počtech (korepetice ve dvou, orchestrální zkoušky individuální či po nástrojových skupinách, bez sborových zpěvů).

Severočeské divadlo, ředitel Miloš Formáček, citace z webu divadla:
Hned při prvním výskytu covidu se snažilo naše divadlo dbát na přísné dodržování hygienických podmínek, po celou dobu byly a nadále jsou omezeny především kontakty mezi jednotlivými složkami a počty zaměstnanců na pracovišti. V současné době probíhá rekonstrukce sociálního zařízení a pro většinu souboru byla během ledna vyhlášena dovolená, aby vše bylo připraveno na období možné produkce.

Slyší někdo jednotný hlas Asociace profesionálních divadel?

Diskutujete problémy spojené s restrikcemi třeba v rámci Asociace profesionálních divadel ČR (APD) nebo jiné platformy? Sjednotili jste se na jednotném postupu – např. připomínky z praxe k postupu vlády?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments