Operní panorama Heleny Havlíkové (303) – Představitelé českých divadel o změnách v systému PES

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8

Moravské divadlo Olomouc, ředitel David Gerneš:
Soubor se zapojil do příprav a realizace Koncertu plného energie, který jsme věnovali zdravotníkům. Během adventu natáčel a na facebooku a YouTube kanálu divadla uváděl seriál Nejkrásnější koledy, natáčený v kostelech na Olomoucku. Velký ohlas měla inscenovaná verze Rybovy České mše vánoční, kterou jsme uvedli na našem YouTube kanálu. V těchto dnech připravuje online koncert ke 265. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, který uvedeme ve středu 27. ledna.

Slezské divadlo Opava, ředitel Ilja Racek:
Slezské divadlo po celou dobu uzavření budovy pro diváky natáčí týdeník Naše divadlo ve vašem obýváku. Formou „televizních novin“ přináší našim divákům dávku kultury do jejich domovů. Střídají se díly činoherní a operní. V operních dílech jsme se zaměřili mj. na letošní Cenu Thálie pro Lukáše Zemana za roli ve Figarově svatbě Slezského divadla. Zavzpomínali na předchozí ročníky, nominace a ocenění Cen Thálie. Mimo to jsme v rámci operního souboru uvedli Vánoční orchestrální koncert Mezi vískou a metropolí (Klavírní koncert D dur Josepha Haydna a pastorální symfonie Jiřího Ignáce Linka a Jana Václava Stamice). Sólisté Slezského divadla nazpívali vánoční koledy a baletní soubor připravil a streamoval autorskou choreografii Identities.

Ilja Racek mladší (zdroj ceskatelevize.cz)

Může pomoci Česká televize?

Jednali jste s Českou televizí o možnosti přenášet divadelní inscenace přímo z divadel (bez diváků) nebo zařazovat do vysílání ČT záznamy inscenací pořízené divadly?

Národní divadlo, Praha, ředitel Jan Burian:
Ano, ČT je mediální partner ND. Spolupracujeme pravidelně. V přenosu České televize například oslavíme Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle a odpremiérujeme inscenaci Rigoletto v režijním nastudování renomované režisérky Barbory Horákové Joly. Pokračujeme v natáčení cyklu dokumentů o přípravě divadelních inscenací BACKSTAGE.

Národní divadlo Brno, šéf opery Jiří Heřman:
Ano, v průběhu festivalu to bylo zveřejnění záznamu Věci Makropulos a Příhod lišky Bystroušky. Dále jednáme s ČT o záznamu a přímém přenosu nové inscenace Evžen Oněgin v březnu 2021.Za velký úspěch považujeme představení záznamů Její pastorkyně a Příhod lišky Bystroušky na prestižním festivalu Hong Kong Arts Festival v březnu 2021 včetně několika záznamů koncertů Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2020.

Národní divadlo moravskoslezské, ředitel Jiří Nekvasil:
Ve spolupráci s Českou televizí bude 22. února 2021 realizován přímý přenos muzikálového koncertu z Divadla Jiřího Myrona rekapitulující posledních deset let činnosti a proměnu našeho souboru opereta/muzikál v tomto období. Začínáme jednat – připravovat projekt pro programovou radu ČT: realizace záznamu opery Jaroslava Křičky Bílý pán aneb těžko se dnes duchům straší.

Divadlo J. K. Tyla, Plzeň, ředitel Martin Otava:
S Českou televizí jsme jednali na počátku epidemie. ČT má svůj vlastní dramaturgicky plán, podle kterého uvádí jednotlivé inscenace ze svého archivu. Během posledních měsíců jsme začali spolupracovat s platformou Dramox, díky níž mohou diváci formou předplatného zhlédnout některé z našich inscenací. Nyní se snažíme nabídku rozšířit o novější tituly.

Jihočeské divadlo, České Budějovice, ředitel Lukáš Průdek:
S Českou televizí skutečně jednáme o možnosti zařazení námi pořízených záznamů do vysílání. Česká televize přistupuje k našemu návrhu vstřícně, bude však nutné dořešit otázku autorských práv za účelem možnosti vysílání. Věříme, že se tento bod nestane překážkou a najdeme s Českou televizí oboustranně příznivé řešení. Pokud jde o přenášení divadelních inscenací Českou televizí, to je zcela na její strategii a jejím rozhodnutí. My o to samozřejmě zájem máme – a pokud se Česká televize rozhodne vyjet i do regionů, určitě máme co nabídnout.

Divadlo F. X. Šaldy Liberec, ředitelka Jarmila Levko:
S Českou televizí jsme nejednali. Musím říci, že dokonce ani vysílání inscenace na ČT pro mě není náhradou za provozování živého umění.

Moravské divadlo Olomouc, ředitel David Gerneš:
Samozřejmě České televizi rádi umožníme – za předem definovaných podmínek – přenášet naše představení. Otázkou je, zda má smysl pořizovat přenosy bez diváků. Divadelní záznam je sám o sobě již okleštěnou záležitostí, je to spíše informace o představení. Schází tu pocit „být při tom“. Pokud by šlo o přenos představení bez diváků, bez jejich reakcí, stal by se takový přenos ještě méně atraktivní.

Slezské divadlo Opava, ředitel Ilja Racek:
Slezské divadlo nemá žádnou inscenaci zaznamenanou v tak profesionální kvalitě, aby byla vhodná pro vysílání ČT. Natočení celého operního představení za současných podmínek je prakticky nemožné.

Jarmila Levko (zdroj FB)

Umělecké plány a ekonomická realita

Jaké máte plány s operním souborem pro nejbližší období a v jaké formě?

Národní divadlo, Praha, ředitel Jan Burian:
V průběhu ledna chystáme 2x přímý přenos v České televizi. Slavnostní koncert k Mozartovým narozeninám ve Stavovském divadle (27. 1. od 20:15 na ČT Art, k dispozici celý měsíc na webu ČT tedy v iVysílání). Premiéra nového zpracování Verdiho Rigoletta bude živě přenášena ze Státní opery 30. 1. od 20:00 (I tuto inscenaci bude možno vidět v průběhu února na webu ČT).V současné době jednáme i o dalším titulu, na kterém bychom s ČT spolupracovali – Mozartovu operu Don Giovanni. Premiéru nového zpracování připravujeme už na 18. březen. Podle vývoje situace budeme řešit i další tituly, v této chvíli však nevíme.

Národní divadlo Brno, šéf opery Jiří Heřman:
Kromě již výše uváděného to je nastudování všech plánovaných premiér: Evžen Oněgin, Nabucco, La bohéme včetně koncertu Svěcení jara a Carmina Buriana. A připravujeme také první premiéru sezony 2021/22 Peter Grimes. Chystáme také přenos inscenace Nápoj lásky do Janáčkova divadla v únoru 2021. A jsme připraveni hrát pro diváky od března 2021 s dosud nastudovaným repertoárem včetně Ferdy mravence :-).

Národní divadlo moravskoslezské, ředitel Jiří Nekvasil:
Do konce sezony máme naplánováno nastudovat celkem tři nové operní inscenace. Na ty je soustředěna hlavní pozornost a úsilí souboru opery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments