Pavel Haas Quartet oslavil 20 let své existence

Letos je tomu již 20 let, kdy houslistka Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem založila soubor Pavel Haas Quartet. Kvarteto vystupuje ve světových koncertních síních a nahrálo devět alb ověnčených cenami domácí i zahraniční kritiky (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award, Diapason d’Or de l’Année, Classic Prague Award). Britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi deset nejlepších smyčcových kvartet všech dob.
Pavel Haas Quartet (zdroj Dvořákova Praha)
Pavel Haas Quartet (zdroj Dvořákova Praha)

Pavel Haas Quartet na koncertě ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, který se konal 12. září 2022 v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, obdržel Jubilejní platinovou desku od společnosti Supraphon, exkluzivního vydavatele nahrávek souboru. Veronika Jarůšková k výročí kvarteta poznamenala: „Pro mě osobně je hudba královnou, v jejíchž službách mám tu čest působit už 20 let. Z období dětské fantazie jsem se díky ní plynule přesunula do světa zázraků, do krajiny plné citů, lásky, ale i občasných strastí. V hudbě zkrátka nacházím a zažívám vše, co k životu patří, a když to můžu sdílet se svými kolegy v kvartetu, je to opravdové štěstí.“

Pavel Haas Quartet má před sebou bohatou koncertní sezónu, kterou zahájil v srpnu na festivalu Schubertiade v Rakousku a recitály v Zurichu, Edinburghu a nizozemském Zeistu. V průběhu podzimu bude hostem festivalu Janáček Brno a zamíří opět na evropská pódia, jakými jsou například Teatro Petruzzelli v italském Bari, Bozar v Bruselu, Prinzregententheater v Mnichově, Assembly Rooms v britském lázeňském městě Bath či londýnská Wigmore Hall. V prosinci pak začnou Veronika a Peter Jarůškovi společně se svým dlouholetým přítelem a kolegou, izraelským klavíristou Borisem Giltburgem, nahrávat kompletní klavírní tria Antonína Dvořáka pro vydavatelství Supraphon.  V lednu a v únoru soubor čeká pokračování turné po Evropě a v březnu opakované pozvání do USA.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments