Performers. Když se tanečníci vznášejí nad hlavami návštěvníků

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Ze zahraničí: Další důkaz, že tanec je pro všechny

Název kurzů vybrali s citem: Silver Swans (Stříbrné labutě). Labuť odkazuje samozřejmě k baletu, ladným tanečním pohybům, k ikonické inscenaci, která je symbolem klasického tanečního umění. Stříbro je atributem vyššího věku a jejich spojení hlásí jedno: Že krása a elegance tanečního umění je pro každého. I pro labutě, kterým peří prokvétá stříbrem. Abychom šli trochu k jádru věci: Jde o baletní kurzy, které vznikly z iniciativy Královské akademie tance (RAD) v Londýně a které jsou uzpůsobeny pro starší věkovou kategorii.

O prospěšnosti tance v každém věku asi nikdo nepochybuje, právě tak jako o nutnosti rozdílného pedagogického přístupu k různým kategoriím, a to nejen věkovým. Kurzy Silver Swans jsou zaměřené na klienty od pětapadesáti let, ale v zásadě nejde o žádné striktní ohraničení. Protože nemají za cíl trénovat profesionály na vystoupení, ale upevňovat zdraví a nabízet radost z pohybu, jsou omezení jen relativní. Klasický tanec podávaný v malých dávkách neškodí, ale pomáhá – prodlužovat nebo znovu získávat pohyblivost, koordinaci pohybu, fyzickou kondici, a především jde o společenskou událost. Tanec je pro mnoho lidí schůdnější cestou k udržení vitality než sport.

Královská akademie tance školí nové pedagogy jako certifikované instruktory a kromě pěkné sítě přímo ve Velké Británii jsou už Stříbrné labutě i ve Spojených státech. Zvláštní je, že rozhovory a detailní informace poskytují jen tam, kde už nějakého takového pedagoga mají, nebo kde se k nim někdo chce připojit. Zatím má Královská akademie tance v plánu z vlastní iniciativy rozšířit pole působnosti do Austrálie, kde je terapie tancem na vysoké úrovni. Ale do programu se může přihlásit kdokoli, podmínkou ovšem je pedagogické vzdělání i velká praxe v oboru – ale to je celkem pochopitelné, když za programem stojí jedna z nejprestižnějších tanečních akademií. Konec konců jde také o bezpečnost a zdraví klientů.

Silver Swans – mapa kurzů ve Velké Británii (zdroj archiv autorky)

Možná by se mohli inspirovat absolventi pražské HAMU, nebo co víc, využít studium pedagogiky i v našem prostředí pro rozvoj obdobné iniciativy. I když asi stačí počkat – Královská akademie tance píše, že v současnosti jsou Stříbrné labutě ve fázi pilotního projektu, a to až do léta 2018, v dalších sezonách pak už začne projekt postupovat na globální úrovni, pokud o něj bude zájem, a já myslím, že bude. A do Británie, kde se určitě bude většina pedagogických školení konat, to od nás není zas až tak daleko. (Zatím se na stránkách Královské akademie tance – zde  – můžeme registrovat alespoň k odebírání zpráv, abychom byli informováni, až bude rozšíření výuky připraveno.) Uplatnění na školách není ani pro naše taneční pedagogy nekonečné, kurzů pro mládež a dospělé je vcelku také hodně a poptávka bude v určitém bodě uspokojena. Ale přece jen se v nich počítá především s aktivním věkem, ne s klienty se specifickými potřebami, a tady ještě na trhu zeje díra, a pořádná.

Je to jenom jeden z mnoha přístupů, který k tanci jako koníčku existuje a kde jsou ve světě zase o trošku dál. I ve společnosti. Určitě by se u nás našlo mnoho lidí, kteří by se s jistým despektem podívali na dámu nebo gentlemana v letech, kteří zničehonic najednou začnou provozovat klasický tanec. Nebo jakýkoli tanec. Snad by leckoho v duchu napadlo cosi o dětinskosti nebo neschopnosti vyrovnat se s odcházejícím mládím či zhrzenou kariérou… Měli bychom se naučit vnímat tanec jako druhou přirozenost. I když „my“ od tance už jej tak vnímáme. Ale šířit osvětu a povědomí dál a vytrvaleji, aby nebylo provozování tance považováno ani za elitářství, ani za výstřednost, ale za zcela normální trávení volného času. Třeba i v důchodu.

Jednou z ambasadorek projektu je slavná britská novinářka a televizní hlasatelka Angela Rippon.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na