Plzeňská filharmonie pokřtila nové CD inspirované japonským a českým folklorem

Ve čtvrtek 29. září 2022 se v Měšťanské besedě před začátkem abonentního koncertu konala malá slavnost – světlo světa spatřily „Japonsko-české inspirace“, nové CD Plzeňské filharmonie. Své požehnání mu dal plzeňský biskup Tomáš Holub, pozvání přijal i japonský velvyslanec Hideo Suzuki.
Křest CD Japonsko-české inspirace, Plzeňská filharmonie: Lenka Kavalová, Hideo Suzuki, 29. září 2022 (zdroj Plzeňská filharmonie)
Křest CD Japonsko-české inspirace, Plzeňská filharmonie: Lenka Kavalová, Hideo Suzuki, 29. září 2022 (zdroj Plzeňská filharmonie)

Posluchače čtvrtečního abonentního koncertu s názvem „Rachmaninov & Igor Ardašev & PF“ potěšilo nečekané entrée, když na pódium přišli v doprovodu ředitelky Plzeňské filharmonie Lenky Kavalové, která představila nové CD, dva hosté. Novému počinu filharmonie popřál mnoho úspěchů japonský velvyslanec Hideo SuzukiTomáš Holub, biskup plzeňský, mu požehnal. 

Na disku, který vydalo německé vydavatelství Ars Produktion posluchači najdou dílo japonského skladatele Akiry Ifukubeho a Leoše Janáčka.

„Již v okamžiku, kdy jsem se rozhodla Chuheie Iwasakiho jmenovat na pozici šéfdirigenta Plzeňské filharmonie, se logicky otevřela možnost oba světy propojit. Japonsko je zemí s rozmanitou kulturou, osobitými zvyky a zakořeněnými tradicemi, z historického hlediska je pak japonská hudební tradice ovlivněna uměními některých dalších asijských zemí. Je jakousi syntézou mocných směrů, kterými se postupem let vydala. Rovněž soubor japonských hudebních nástrojů je jejich národním pokladem. No a u nás Čechů to není jiné. I my si hrdě střežíme národní odkaz a české lidové tradice. Jsou to naše národní identity. Akira Ifukube a Leoš Janáček mají mnoho společného a smyslem tohoto CD bylo obě kultury – český folklorismus s japonským neofolklorismem – propojit.“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

„Ano, oba skladatele na našem novém CD propojuje folklorismus,“ dodává šéfdirigent Chuhei Iwasaki, „a Ifukube je jeden z prvních japonských skladatelů, který folklór dokázal propojit s orchestrální hudbou. Jeho Japonská suita byla inspirována nejslavnějšími japonskými lidovými písněmi. O Janáčkovi a folklóru netřeba hovořit“.

Svět původní japonské hudby je běžnému evropskému posluchači mnohdy vzdálen. Akira Ifukube představoval jednoho z největších tvůrců moderní hudební scény své země a zároveň náležel k těm, kteří zprostředkovali západnímu světu vhled do japonské hudební kultury. Přestože se nejvíce proslavil tvorbou filmovou – v průběhu života napsal soundtracky k více než 250 filmům (nejznámější z nich je zřejmě hudba k filmům o Godzille), jeho srdce patřilo sféře klasické.

Na novém CD Plzeňské filharmonie si posluchači mohou poslechnout jeho Japonskou suitu. Českou část CD reprezentuje hudba Leoše Janáčka Moravské tance, Lašské tance a Suita pro orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments