Plzeňská filharmonie představila program koncertní sezony 2022/2023
Klasické řady nabídnou posluchačům celou plejádu vynikajících sólistů, světových autorů i zajímavých koncertů. Hned na zahajovacím se představí cyklem písní Chlapcův kouzelný roh Gustava Mahlera nizozemský barytonista Thomas Oliemans. Z dalších pěveckých osobností nebude chybět Yukiko Kinjo, Karolína Janů, Václava Krejčí Housková, Roman Janál, Alžběta Poláčková nebo Josef Moravec, klavíristé Igor Ardašev a Frank Braley, houslisté Jan Mráček a Mayumi Kanagawa, violoncellistky Camille Thomas a Senja Rummukainen, akordeonistka Markéta Laštovičková i klarinetista a vítěz soutěže Pražské jaro 2022 Lilian Lefebvre. Obě klasické řady uvedou hned několik významných děl, mimo jiné Beethovenovu „Osudovou“, Mozartovu „Haffnerovu“ symfonii nebo Stabat Mater Antonína Dvořáka. Toto dílo bude uvedeno na koncertě s názvem Stabat Mater & Antonín Dvořák & PF, který bude zároveň závěrečným koncertem festivalu Smetanovské dny.
„Plzeňská filharmonie nabízí našim posluchačům pestrou dramaturgii v podání skvělých umělců. Rezidenčním sólistou koncertní sezóny 2022/2023 je pianista Igor Ardašev, který vystoupí jak s Plzeňskou filharmonií, tak v rámci Kruhu přátel hudby či festivalu Smetanovské dny. Moc si vážím toho, že tuto naši nabídku přijal. Těším se také na další koncerty a na společná setkávání. Chceme opět přinášet radost z hudby všem, i těm nejmenším. Hudba nemá hranice, nezná bariéry a hlavně… hudba spojuje národy. Děkuji všem za dosavadní přízeň a těším se na nové tváře v publiku.“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Mgr. Lenka Kavalová.
„Je mi ctí i radostí, že mohu v nadcházející sezóně spolupracovat s Plzeňskou filharmonií jako rezidenční sólista. Máme spolu domluveny krásné a zajímavé interpretační úkoly, na jejichž realizaci se velmi těším.“ dodává klavírista Igor Ardašev.
„Plzeňská filharmonie je skvělým orchestrem. Může si tedy dovolit do svých koncertů zařadit s pozoruhodným úspěchem i méně známé skladby, které se ale mohou za čas stát skutečným hudebním objevem. Pokud bych v nastávající sezóně měl uvést pro mne nejvýznamnější hudební počiny, pak bych určitě doporučil provedení violoncellového koncertu polského židovského autora Mieczyslawa Weinberga se sólistkou Senjou Ramukainen nebo třetí houslový koncert polské skladatelky Grazyny Bacewicz s vynikající americkou houslistkou Mayumi Kanagawou. A přirozeně Ravelův klavírní koncert s proslulým Frankem Braleym. I desátá Šostakovičova symfonie bude určitě patřit k posluchačským zážitkům prvního řádu. Plzeňské filharmonii vlastně schází jediné – filharmonický sál, který dokáže posluchačům akusticky umocnit zvukový potenciál vynikajícího symfonického orchestru. To však zůstává zatím snem i mnohých dalších našich orchestrů, Českou filharmonii nevyjímaje,“ říká předseda Správní rady Plzeňské filharmonie Ing. Vladislav Vilímec.
Kromě klasických abonentních řad je v programu i letos řada Crossoverová. Ta nabídne koncert Pohádkové Vánoce & Plzeňská filharmonie, na němž zazní hudba Karla Svobody, Johna Williamse, Tomáše Illeho a Luboše Fišera. Druhý populárně zábavný koncert nese název Pocta plzeňským rodákům aneb Místo narození Plzeň. Stejně jako v minulých sezónách je pro dětské publikum připravena řada Duha s originálními interaktivními pořady Jazyk svatého Jana, Vlastivědný písničkopis osvědčené autorské dvojice Tomáš Ille a Martin Pášma. V této koncertní řadě nabídneme také pořad Filharmoníček a ztracená písnička. Autorkou scénáře je Markéta Čekanová. V nové sezóně bude Plzeňská filharmonie i nadále pokračovat v podpoře dětských projektů – Dětským klubem Filharmoníček pro nejmenší a pro starší nadané děti Muzikantskou nadějí. Chybět nebudou ani veřejné generální zkoušky pro mateřské, základní, střední školy a gymnázia.
Nově se v programové brožuře objevuje také Chrámová koncertní řada, která nabídne dva koncerty v katedrále sv. Bartoloměje a jeden ve Velké synagoze.
V plánu jsou také mimoplzeňské koncerty, jeden kupříkladu v rámci mezinárodního festivalu Talichův Beroun, s hudebně dramatickým pořadem Dvořák cestovatel vystoupí Plzeňská filharmonie na festivalu Dvořákova Praha. Uskuteční se i pravidelné zájezdy do zahraničí (Mnichov, Vídeň, Bayreuth, Norimberk, Stuttgart, Drážďany, Kolín nad Rýnem, Regensburg, Tuttlingen).
Plzeňská filharmonie bude nadále pokračovat v pořádání koncertů Kruhu přátel hudby a festivalu Smetanovské dny; open air koncert v rámci letního Festivalu na ulici mohou posluchači navštívit 21. srpna 2022 a další pro Světový den zraku s Lions Club Bohemia či finále Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže (pořadatel Konzervatoř Plzeň).
„Vážím si toho, že město Plzeň má svůj symfonický orchestr, který Plzeňanům nabízí tolik kvalitní hudby a který v neposlední řadě výborně reprezentuje město Plzeň na české i zahraniční kulturní scéně. Přeji filharmonikům i posluchačům pěkné léto a následně úspěšnou koncertní sezónu,“ dodává primátor města Plzně Mgr. Pavel Šindelář.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]