Pohádková Kouzelná flétna z MET se vrací na plátna kin

V podobě mimořádného záznamu se na plátna kin vrací opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Nadčasový pohádkový příběh pro malé i velké se skvěle hodí do času kolem Vánoc. Představení z newyorské Metropolitní opery hraje náchodské kino Vesmír 13. prosince 2019 a pražské kino Světozor 29. prosince 2019.
W. A. Mozart: Kouzelná flétna – Metropolitní opera (zdroj MET)

Opera W. A. Mozarta byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791 a dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů, jako jsou Ludwig van Beethoven nebo Carl Maria von Weber. Také dramaturgové Metropolitní opery k ní sahají s železnou pravidelností. V inscenaci režisérky Julie Taymor (mj. Frida nebo Titus) se opera stala diváckým hitem a také vůbec prvním kinopřenosem z newyorské opery. Taymor představení uvedla ve zkrácené dvouhodinové verzi, navíc v anglickém znění, a na jevišti stvořila barvitý pohádkový svět, který obsahuje nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci.

Slavný skladatel byl v době psaní Kouzelné flétny v tvůrčí i osobní krizi. Změnila se politická situace, zdraví mu nesloužilo, nemocná byla i jeho manželka a peněz se nedostávalo.  Přestože si nebyl příliš jistý úrovní libreta, nabídku napsání opery od svého přítele Emanuela Schikandera přijal. Výsledné dílo je tzv. Singspielem, tedy divadelním kusem, v němž se převaha pěveckých pasáží prolíná s hereckými dialogy. Je to i možná dědictví Schikandera, který v prvním uvedení ztvárnil postavu ptáčníka Papagena, a byl proslulý coby herec často komunikující s publikem. Potřeboval prostor – a Mozart mu ho nabídnul. Okamžitým hitem se Kouzelná flétna nestala. Objevovaly se však všemožné interpretace. Dílo totiž výrazně pracuje se zednářskou symbolikou. Přesto Mozart tyto složité myšlenky přetavené do pohádkového příběhu prince Tamina, jež za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, dovedl přetavit do přístupné, jednoduché, přesto nikoliv prvoplánové hudební formy.

V hlavních úlohách se představí Matthew Polenzani coby Tamino a Ying Huang v roli jeho vyvolené Paminy. Ústřední dvojici milenců doplní Erika Miklósa v roli Královny noci a Papageno v podání Nathana Gunna. Orchestr newyorské Metropolitní opery řídí hvězdný James Levine.

Kinopřenosy z New Yorku budou pokračovat v lednu. Na programu bude temná a nepříliš často přenášená opera Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy & Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat