Poslední večeře a Růžový samuraj opět v Praze

V pondělí 28. června se do pražské La Fabriky vrací představení Růžový samuraj / Příběh zuřivého větru souboru Burki&com. Po dlouhé době se na prkna rovněž vrací první celovečerní inscenace souboru Dekkadancers Poslední večeře, jejíž reprízy se odehrají v Azylu78 3. a 4. července.
Burki&com, Růžový samuraj (foto Vojtěch Brtnický)

Taneční gesamtkunstwerk Růžový samuraj hledající nového hrdinu v režii a choreografii Jany Burkiewiczové se bude hrát před diváky poprvé od úspěšné premiéry v září 2020. Představení stojí na hledání archetypu i konkrétních podob hrdinů a spojuje v sobě současný tanec, prvky nového cirkusu, fyzické divadlo, zpěv, hudbu i výtvarné prostředky do jednoho působivého celku.

Jana Burkiewiczová více jak půl roku zkoumala s pomocí pedagogů a 304 dětí v 11 školách od Prahy po Beskydy pojem hrdinů v současném světě. Jejich příběhy, kresby, slohové práce a další aktivity se staly základem pro Růžového samuraje.

Bylo fascinující pozorovat, jak nám z desítek dětmi jmenovaných a naprosto rozdílných hrdinů pomalu vyrůstá jediný příběh, příběh v němž se vracíme k základním principům příběhu a ke každodenním situacím, které všichni prožíváme. Jakoby hrdinství nebyl nějaký dar nebo mimořádná schopnost, ale pouhé samozřejmé lpění na základních hodnotách,” vysvětluje autorka Jana Burkiewiczová.

Za kostýmy z recyklovaných materiálů stojí designérka Petra Ptáčková, maska pro velké finále vznikla z použitých dětských autosedaček. Za minimalistickou scénografií, která využívá hry se světlem a zapojení netradičních objektů, stojí jeden z nejvýraznějších designérů současné české scény, Maxim Velčovský

Výjimečná je také skupina performerů, kdy se v sestavě Burki&com objevují například současní a bývalí tanečníci švédských Norrdans Hanna Nussbaumer a Viktor Konvalinka, vedle nich stojí dva talentovaní mladí tanečníci Adam Eduard Orszulik, student HAMU, a Michal Toman, absolvent bratislavské VŠMU.

O živý hudební doprovod se postarají písničkář Dominik Zezula, bubeník Michal Budinský a operní pěvec Libor Kasík. Autorem scénické hudby je Jiří Konvalinka, skladatelem árie uznávaný slovenský skladatel Slavo Solovič.  Do příprav se zapojil stran animací i filmový režisér a animátor Tomáš Luňák.

Představení se odehraje 28. června od 19.30 v pražské La Fabrice. V příští sezoně proběhnou reprízy jen v několika krátkých blocích.

 

Dekkadancers, Poslední večeře (foto Michal Hančovský)

Poslední večeře

Ve dvou reprízách se vrací Poslední večeře souboru Dekkadancers. Na inscenaci s choreografy Štěpánem Pecharem, Ondřejem Vinklátem a Markem Svobodníkem spolupracoval coby scenárista a režisér Štěpán Benyovszký.

Diváky opět čeká příběh jedné velké zrady propletený drobnými historkami o gangsterech, vražedných kuchařích, tajných agentech a smrtící kráse ruských baletek. Dekkadancers zvou na špičkový a nezkrotný tanec, živou hudbu a zpěv a dokonce i řev. Všemu zdatně sekunduje obrovská dávka humoru, bez níž je tvorba tohoto souboru nemyslitelná.

Inscenace byla na repertoár uvedena v roce 2017, v roce 2019 bylo představení v Jatkách78 natočeno Českou televizí a odvysíláno v dubnu 2020. Poslední večeře odstartovala postupnou profesionalizaci souboru, kdy se z členů Dekkadancers pozvolna stala projektová skupina, jejímž plánem pro nadcházející sezónu je uvedení čtyř premiér. Z toho důvodu dojde i k rozšíření souboru v konkurzu, do něhož se přihlásilo bezmála 500 umělců z celého světa.

„Chceme roztáhnout křídla a mimořádný dopad, který máme na českou a středoevropskou kulturu, uchopit v tento čas, který se jeví jako ideální, a soubor seriózně nastartovat. Věříme v příznivou budoucnost souboru, protože se opíráme o neobyčejně úspěšnou a pestrou jedenáctiletou historii. Velký počet přihlášených umělců do konkurzu z nejrůznějších koutů světa nám potvrdil, že Dekkadancers mají kredit také v zahraničí. K naplnění potenciálu nám zbývá zajistit stabilní prostředí pro naše tanečníky a další spolupracovníky. Pokud budeme mít možnost jim nabídnout lepší zázemí a dobré finanční podmínky, nebudou pak hledat uplatnění v jiných projektech,“ vysvětluje umělecký ředitel Dekkadancers Štěpán Pechar.

Reprízy se uskuteční 3. července od 19.30, kdy půjde o benefiční představení pro Lékaře bez hranic, a 4. července v 15.00 a 19.30.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments