Proběhl slavnostní ceremoniál poklepání základního kamene Koncertního sálu Ostrava zlatým kladívkem

Píše se rok 2024, je 19. července a právě v 11 hodin začíná v Ostravě historický moment. Na parkovišti před Domem kultury města Ostrava se schází mnozí hosté a novináři společně s kompletním obsazením Janáčkovy filharmonie Ostrava pod vedením Daniela Raiskina, designovaného šéfdirigenta.
Návrh nového Koncertního sálu Ostrava, architekt: Steven Holl Architects (zdroj Koncertní sál Ostrava)
Návrh nového Koncertního sálu Ostrava, architekt: Steven Holl Architects (zdroj Koncertní sál Ostrava)

Program, který začal v 11:00, od 11:05 probíhaly proslovy hostů, mezi kterými byl i úřadující Prezident České republiky Petr Pavel. V 11:40 zazněl symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. V pravé poledne proběhl samotný ceremoniál slavnostního poklepání základního kamene nového kulturního komplexu s koncertním sálem. 

Slavnostní ceremoniál u příležitosti zahájení stavby nového KONCERTNÍHO SÁLU PRO OSTRAVU, (zdroj Janáčkova filharmonie  Ostrava)
Slavnostní ceremoniál u příležitosti zahájení stavby nového koncertního sálu pro Ostravu, (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Vedle českých významných osobností jako byli primátor města Ostravy Jan Dohnal, hejtman Josef Bělica, se ho zúčastnil i architekt Steven Holl, autor projektu nového koncertního sálu. Tento americký architekt si zakládá na udržitelnosti životního prostředí, recyklaci a využití geotermální energie.

Ostrava se má na co těšit, projekt byl totiž již v roce 2021 označen americkým magazínem Architizer za jednu z deseti nejočekávanějších staveb světa. Unikátní architektonické provedení by mělo spojit současný Dům kultury s novým sálem a připravit tak prostory pro až 1300 diváků. Domov by tu měli najít Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka či Ostravské dny nové hudby, zadavatelé si také slibují do Ostravy přivést i zahraniční špičkové interprety a orchestry, neboť plánovanou nový má svou akustikou konkurovat nejen evropským ale světově proslulým koncertním sálům. O tu se postará Yasuhiso Toyota z ateliéru Nagata Acoustics Tokio.

Patnáct metrů nad hledištěm bude zavěšen zvukový reflektor, umocňující hudební zážitek pro publiku sedící ve vzdálenějších částech hlediště a zároveň by měl odrážet zvuk pro hudebníky na jevišti. Akustický zážitek je navíc doslova pozdvihnut díky obložení z javorového dřeva.

Kromě velkého koncertního sálu, budou moct diváci a produkce využít i sál divadelní s kapacitou 490 míst, nebo komorní sál s kapacitou “pouhých” 515 míst. Kromě prostorů na volnočasové aktivity, salónky, restaurace a kavárny je v projektu počítáno i s edukačním centrem pro 200 návštěvníků.

Návrh nového Koncertního sálu Ostrava, architekt: Steven Holl Architects (zdroj Koncertní sál Ostrava)
Návrh nového Koncertního sálu Ostrava, architekt: Steven Holl Architects (zdroj Koncertní sál Ostrava)

Projekt si klade dle zadavatelů i takové cíle, aby se ostravský koncertní sál stal v průběhu let podobnou turistickou lokací, jakou je například Opera v Sydney, či Eiffelova věž. Stavba v sobě spojuje unikátní architektonické řešení, osobitý styl, špičkově propracovanou akustiku sálu. Ikonický vzhled, který z pohledu z výšky může připomínat pouzdro od houslí, rejnoka, či lokační značku nebo vesmírnou loď. Původní stavba Kulturního domu města Ostravy od Jaroslava Fragnera z roku 1954, kterou plánovaná stavba rozšíří, i její historické detaily zůstanou zachovány. 

Dalším nej, které budova získá, bude fakt, že se jedná o jednu z nejekologičtějších budov v České republice. Ať už použitím střešních ploch pro solární energii, či práci s denním světlem, které proniká do celé budovy, nebo uzavřeným systémem geotermálních vrtů se soustavou tepelných čerpadel. Počítá se i s částečným využitím dešťové vody.

Stavba by měla být dokončena v roce 2027. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments