Pražské jaro: Les Arts Florissants a Sedmá kniha madrigalů
Souborné provedení Sedmé knihy madrigalů, kterou v roce 1619 publikoval Claudio Monteverdi, zaznělo včera na festivalu Pražské jaro v zaplněném Rudolfinu v podání souboru Les Arts Florissants. Vedoucí francouzského souboru skotský tenorista a dirigent Paul Agnew se rozhodl změnit pořadí jednotlivých částí, aby do provedení vnesl dynamiku a rozmanitost. Spíše než soubor madrigalů nabídl kolekci duetů, trií a doprovázených recitativů. Obecenstvo koncert odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.Stmelujícím prvkem Sedmé knihy madrigalů se staly texty, jejichž společným tématem je láska. Agnew madrigaly označil za „hudební životopis zakladatele barokní hudby Monteverdiho”.
„Sedmá kniha madrigalů se od předchozích liší, nejsou tam skladby pro pět vokalistů, ale obsahuje hodně duetů, odráží se v ní Monteverdiho pobyt v Benátkách,” uvedl Agnew. Sedmá kniha madrigalů podle něj nemá žádný vysloveně ikonický kousek, ale najdeme tam velkou spoustu madrigalů, které „člověka hluboko zasáhnou”.
Monteverdi zhudebnil například básně Torquata Tassa, Giambattisti Marina, Giovanniho Battisty Guariniho nebo Gabriella Chiabrery.
Soubor dvaceti devíti italsky zpívaných skladeb otevřela sinfonia Tempro La Centra a zakončil balet s dialogem milenců Tirsi e Clori. Soubor obsahuje dva recitativy, patnáct duetů, čtyři tercety a dva kvartety a šest skladeb pro větší vokálně-instrumentální sestavy. Vystoupení neprovázela žádná speciální scénografie. Soubor je rozdělen na šestičlennou vokální část a desítku hráčů na nástroje, jako jsou housle, viola da gamba, basová loutna či cembalo.
„Monteverdiho madrigaly člověka jednoduše uhranou. Jejich interpretace vyžaduje flexibilitu, inteligenci a odevzdanost textu. Jsem opravdu šťastný, že mám kolem sebe tak úžasný tým, kdy se muzikantsky můžeme spolehnout jeden na druhého,” sdělil Agnew.
Monteverdiho Sedmá kniha madrigalů je považována za zvláštní svazek. Sám Monteverdi ji nazval Concerto, tedy Koncert. Vedle vokální linky hraje důležitou roli také instrumentální složka, která navíc ke continuu, které se objevuje již v Páté a Šesté knize madrigalů, přidává housle a flétny. Sedmá kniha se tak stává jakýmsi prologem k monumentální knize Osmé z roku 1638.
Kompletní provedení všech knih madrigalů Claudia Monteverdiho vyjde na CD v edici Les Arts Florissants. Soubor Les Arts Florissants se od svého založení v roce 1979 věnuje interpretaci barokní hudby.
Foto Pražské jaro – Ivan Malý
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]