Pražské jaro nabídne uznávané symfonické orchestry a téma smíření

Uznávané symfonické orchestry a interprety nabídne jubilejní sedmdesátý ročník Pražského jara, jehož výročí rezonuje s výročím konce druhé světové války. Jako symbolické gesto smíření proto pořadatelé zahajovací koncert 12. května v pražském Obecním domě svěřili Severoněmeckému rozhlasovému orchestru Hamburk za řízení Thomase Hengelbrocka.V historii to bude teprve popáté, kdy Smetanův cyklus symfonických básní zazní v podání zahraničního orchestru. V podání německého orchestru se tak stane vůbec poprvé.

„Zrod Pražského jara spadá do doby, kdy uplynul teprve rok od konce tragického německého záboru vaší země v podobě Protektorátu Čechy a Morava. Jsem dojat, že od té doby jsme od vás svědky tolika smířlivých gest, letos zviditelněných tím nejvýmluvnějším způsobem – německý dirigent s německým orchestrem hraje na Pražském jaru Smetanovu Mou vlast,” uvedl Hengelbrock.

Program festivalu přináší čtyřicet pět koncertů se širokým dramaturgickým rozpětím – od hostování velkých zahraničních symfonických orchestrů přes koncerty komorní hudby po specifické projekty přinášející premiéry nových děl či hudbu starších epoch v autentické interpretaci.

Festival letos vedle Severoněmeckého rozhlasového orchestru Hamburk nabídne také Petrohradskou filharmonii v čele s Jurijem Těmirkanovem, Budapešťský festivalový orchestr s Ivánem Fischerem a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia se Sirem Antoniem Pappanem. Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka vystoupí spolu s Pražským filharmonickým sborem, Kühnovým dětským sborem a altistkou Elisabeth Kulman. Závěr festivalu je 2. a 3. června svěřen Královskému filharmonickému orchestru v Liverpoolu s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem.

Na Pražském jaru bude mít významné zastoupení i soudobá hudba. Součástí programu bude například dílo Petra Wajsara Vápenná sinfonietta, které vzniklo na objednávku Pražského jara. Soudobou hudbu nabídne také divadelní řada, jejíž čtyři opery budou součástí festivalu.

Na festivalu zazní 23. května v Rudolfinu pěvecký koncert Pocta Jarmile Novotné. Uznávaný basbarytonista Adam Plachetka uvede své mladší kolegy a kolegyně, které společně s ním doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera.

Debut Pražského jara 31. května v Rudolfinu nabídne dirigenta Marka Šedivého. Jako host s ním vystoupí francouzský hobojista Johannes Grosso, vítěz soutěže Pražského jara z roku 2014. Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015 se letos zúčastní padesát jedna flétnistů a šedesát tři klarinetistů z celého světa. Slavnostní předání cen se uskuteční 15. května na Staroměstské radnici.

Česká televize odvysílá přímý přenos zahajovacího koncertu, od 11. května do 4. června nabídne festivalové zpravodajství a pořídí záznam koncertu Afflatus Quintet, který uvede 25. května. Český rozhlas na stanici Vltava uvede sedmnáct koncertů, z toho šest ze záznamu.

Prodej vstupenek byl zahájen loni 12. prosince. Jejich ceny se pohybují od 500 korun do 3900 korun. Loni lidé utratili za vstupenky přibližně 24 milionů korun a festival se vyprodal ze zhruba 94 procent. Rozpočet sedmdesátého ročníku festivalu je přibližně 83 milionů korun, v posledních letech se pohyboval mezi 75 až 80 miliony korun. Více informací a program se nachází na stránkách festivalu Pražské jaro.

Foto Gunter Glücklich / NDR

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]