Pražské jaro představuje film o Soně Červené a knihu o Bedřichu Smetanovi

V rámci festivalu Pražské jaro bude 24. května v pražském kině Lucerna uveden film Červená, příběh světoznámé operní pěvkyně a herečky Soni Červené. Pořadatelé festivalu také upozorňují zájemce o klasickou hudbu na vydání knihy Bedřich Smetana: Korespondence 1840–1862.

V tuzemských kinech bude mít film Červená premiéru 7. září, dva dny před dvaadevadesátými narozeninami stále aktivní umělkyně. Životní pouť Červené, soukromou i profesní, kterou poznamenaly bouřlivé dějiny dvacátého století a jeho dva totalitní systémy nacismus a komunismus, zaznamenala režisérka Olga Sommerová.

Červená – dokument Olgy Sommerové o životě Soni Červené (zdroj festival.cz)

„Se Soňou Červenou jsem se seznámila před dvanácti lety, tedy v době, kdy po Sonině třicetileté emigraci a čtyřicetileté nepřítomnosti v rodné Praze začala česká kulturní veřejnost postupně odkrývat její světovou pěveckou kariéru,“ uvedla Olga Sommerová. S umělkyní pracovala již v dokumentu Moje 20. století a také v 13. komnatě Soni Červené. „Loni jsem se rozhodla, že musím napravit to, co jí česká kultura dluží, totiž poctu umělkyni, která byla po třicet let vymazána z povědomí svého národa,“ dodala režisérka.

Soňa Červená, která v šedesátých letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa a po roce 1989 se vrátila zpět, vydává v těchto dnech také knihu vzpomínek Stýskání zažehnáno. Rekapituluje v ní období po návratu do vlasti a navazuje na předchozí paměti Stýskání zakázáno.

„Nepociťuji ani stín hořkosti nad tím, co všechno mě kdysi postihlo, z čeho jsem se musela vzpamatovávat. Za posledních dvacet pět let jsem zažila tolik velkých setkání, dní, roků, zázraků, že cítím už jen a jen vděk. A říkám: Zaplať Pánbůh. A říkám: děkuji,“ píše Soňa Červená v knize, která začíná popisem oslav jejích devadesátých narozenin. Operní pěvkyně a herečka, jež účinkovala na mnoha světových scénách včetně italské La Scaly, při té příležitosti obdržela od ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) titul Dáma české kultury.

Soňa Červená (zdroj festival.cz)

Publikace Bedřich Smetana: Korespondence 1840–1862 je prvním svazkem kritického vydání skladatelovy korespondence. Zpřístupňuje v chronologickém sledu přijatou i odeslanou korespondenci čítající tři sta padesát jedna dopisů během dvaadvaceti let. „Toto souborné vydání přináší nové poznatky k počátečním etapám Smetanovy umělecké kariéry, jeho příchodu do Prahy, pětiletému pobytu ve Švédsku a návratu do Prahy,“ podotkl editor publikace Jiří K. Kroupa.

Smetanova korespondence nebyla dosud jako celek vydána, existují jen dílčí edice některých významných korespondenčních celků. Cílem rozsáhlého vědeckého projektu, na kterém se podílí Národní muzeum v Praze a Nadace pro dějiny kultury ve střední Evropě, je vydat veškerou Smetanovu korespondenci ke dvoustému výročí jeho narození v roce 2024.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat