Pražské jaro získalo mimořádnou cenu za přínos pro českou kulturu v době pandemie

Mimořádnou cenu Classic Prague Awards za nejpřínosnější počin pro českou kulturu v době pandemie koronaviru získal festival Pražské jaro. U příležitosti on-line Novoročního koncertu České filharmonie ji z rukou Jiřího Bessera a Davida Šimoníka převzal ředitel festivalu Roman Bělor. Každý ročník Pražského jara se připravuje s několikaletým předstihem. Letošní alternativní program ovšem vznikal v řádech týdnů.

Pražské jaro 2020: Pomáháme s Pražským jarem a Českou filharmonií, Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka (foto Petra Hajská)

Aktualizace: doplnili jsme vyjádření Romana Bělora
Pořadatelé si tak museli osvojit mnoho nových dovedností a v rekordně krátkém čase vymyslet, organizačně zajistit, ale nové též zprostředkovat divákům, kteří se z koncertních sálů přesunuli k obrazovkám a displejům. „Chtěl bych poděkovat hlavně České televizi a Českému rozhlasu. Bez nich by se festival tímto způsobem konat nemohl. Největší dík pak patří celému týmu, který se podílel na dramaturgii festivalu a Ondřeji Havelkovi, který diváky jednotlivými koncerty provázel,“ popisuje Roman Bělor.

Nositele ceny vybrala tradiční odborná porota Classic Prague Awards, v jejímž čele figurují světově proslulá sopranistka Gabriela Beňačková, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, uznávaný skladatel Ondřej Soukup či klavírista a pedagog Ivan Klánský.

Organizátoři ocenění klasické hudby Classic Prague Awards oznámili také spojení letošního pátého ročníku, zásadně ovlivněného pandemií koronaviru, s tím příštím. Porota tak bude vybírat společně z uměleckých počinů uskutečněných a přihlášených v letech 2020 a 2021. “Opatření vlády dopadla mimořádně tvrdě zejména na kulturu, kterou v letošním roce prakticky umrtvila. Nechceme ale přijít o zajímavá díla nebo události, které se přece jen uskutečnily a byly přihlášeny, proto uspořádáme dvouročník, který završí tradiční slavnostní večer v lednu 2022,” uvedl zakladatel cen Petr Stuchlík.

Zatím naposled jediné tuzemské komplexní ceny klasické hudby Classic Prague Awards převzali laureáti loni v lednu, a to za rok 2019. Křišťálové trofeje s grafikou Janáčkovy partitury si odnesli například Jan Mráček, Belfiato Quintet a Marek Kozák. Laureátem ceny za celoživotní přínos se stal Vladimír Válek, někdejší dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dlouhodobý šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Přihlášky pro aktuální dvouročník 2020 a 2021 jsou stále otevřeny, nominace se budou uzavírat až na konci příštího roku. Přihlásit se může každý zajímavý umělecký výkon v některé z kategorií Sólistický, Orchestrální či Vokální výkon, Nahrávka roku, Soudobá kompozice nebo Crossover projekt. Další ceny jako je Talent roku, Celoživotní přínos nebo ocenění Propagace české hudby v zahraničí určuje odborná porota, cenu za nejlepší Klasiku roku uděluje Česká televize. Slavnostní večer by měla v lednu 2022 přenášet Česká televize z prostor Obecního domu v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments