Před 20 lety zemřel Svjatoslav Richter. Příležitost připomenout si jeho deníky
Před dvaceti lety, 1. srpna 1997, ve věku dvaaosmdesáti let zemřel fenomenální ruský klavírista ukrajinského původu Svjatoslav Richter.
Svjatoslav Richter proslul mimo jiné coby brilantní interpret děl Johanna Sebastiana Bacha. Jeho repertoár však byl mimořádně široký a sahal od barokní hudby až po tvorbu skladatelů první poloviny dvacátého století.
V mládí Svjatoslava Richtera (narozen 20. března 1915 v ukrajinském Žytomyru) spíše než hudba lákalo výtvarné umění. Během studia v Oděse však začal skládat hudební kompozice a několikrát se chopil i dirigentské taktovky, což změnilo jeho původní plány. S vidinou dirigentské dráhy pracoval po ukončení studia počátkem třicátých let v oděské opeře jako korepetitor.
Teprve ve svých dvaadvaceti letech se Richter rozhodl pro studium hry na klavír na Moskevské konzervatoři pod dohledem Heinricha Neuhause. Toho mladíkův talent přiměl k tomu, že v roce 1940 přemluvil skladatele Sergeje Prokofjeva, aby mu svěřil první provedení své 6. klavírní sonáty. Úspěch byl obrovský a od té doby se Richterovo jméno začalo v hudebních kruzích vyslovovat s rostoucí úctou.
Navzdory renomé, jež si vydobyl v Rusku i zahraničí, se Richter nerad předváděl na veřejnosti. Jeho první zahraniční cesta vedla v roce 1950 do tehdejšího Československa.
Opera Plus jako první u nás před časem přinesla v českém překladu unikátní obsáhlý seriál Richterových zápisků, v nichž zachycoval své dojmy z hudby, kterou studoval a poslouchal, a také z výkonů jiných umělců, stejně jako i další postřehy. Všechny díly tohoto seriálu najdete v našem archivu (zde).
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]