S koncertem Anny Netrebko v Obecním domě Pražská koalice nesouhlasí

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN nesouhlasí s vystoupením ruské operní pěvkyně Anny Netrebko, která je na ukrajinském sankčním seznamu. Vedení Obecního domu bude jednat s agenturou Nachtigall Artists o podmínkách zrušení vystoupení. Po dnešním koaličním jednání to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil. Obecní dům je městskou akciovou společností, dnešní usnesení koalice je proto pouze doporučující a neznamená tak ještě zrušení koncertu. O tom musí rozhodnout management firmy.
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)

Anna Netrebko má vystoupit 16. října ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti.

“Všechny koaliční strany jednoznačně nesouhlasí s tím, aby v Praze proběhl tento koncert. Všechny strany vnímají, že v době, kdy válka dále probíhá a každý den čteme v médiích o obětech ruských útoků, tak je necitlivé, aby takováto interpretka zde v Praze vystupovala. Vyzvali jsme také vedení Obecního domu, aby vstoupilo do jednání s agenturou, která pořádá tento koncert,” řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil.

Vedení Obecního domu spolu s městem bude podle náměstka nyní řešit, jak s uzavřenou smlouvou na vystoupení právně naložit. “Chceme vyzvat agenturu, jestli není varianta, jak koncert buď odložit na konec války, ideální by bylo ale úplně jej zrušit, anebo případně udělat nějaké silné gesto typu, že peníze získané z koncertu půjdou třeba na oběti ukrajinské války,” řekl Pospíšil.

Pěvkyně dlouhodobě žije v Rakousku, ale v minulosti pomáhala Vladimiru Putinovi při prezidentských volbách a nechala se také fotografovat s vlajkou a představiteli proruských separatistů na Ukrajině, darovala milion rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi. Po začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu loni v únoru čelila na Západě bojkotu svých koncertů. Následně sice odsoudila válku na Ukrajině, ale od Putina se nedistancovala.

Ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek na dnešním jednání podle Pospíšila řekl, že nevidí právní důvody, které by ukončení smlouvy umožňovaly. Otázkou pak podle Pospíšila je, zda smlouva naopak nepoškodí dobré jméno Prahy, kdy mimo jiné očekává v případě uskutečnění koncertu diplomatickou nótu ze strany Ukrajiny. “Budeme zkoumat možnosti vypovězení smlouvy, byť je třeba říci, že je bohužel naformulována tak, že ji lze vypovědět jen velmi obtížně,” řekl Pospíšil.

Producentka Alena Kunertová z agentury Nachtigall Artists, která pražský koncert Netrebko pořádá, 26. července řekla, že nerozumí snahám o zrušení akce. Podle ní ruská sopranistka válku odsoudila. V případě zrušení koncertu by agentura i umělkyně žádaly kompenzace.

Náměstek Jiří Pospíšil nabídl, že pokud koncert Obecní dům nakonec zruší, podílel by se osobně na finančních nákladech ze svého platu. Další možnost by byla naopak výtěžek z koncertu poslat na pomoc Ukrajině.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments