Salcburský festivalový kaleidoskop 2015

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7

Trubadúr – Mozarteumorchester s Giovannim Antoninim – Figarova svatba – Werther – Vídeňští filharmonici s Anne-Sophií Mutter a Riccardem Mutim 

Najít k článku odpovídající název tak, aby nastínil několika slovy obsah a navíc čtenáře zaujal, bývá často úkol, při jehož řešení se autor dokáže pěkně zapotit. Naštěstí však existují i případy, kdy tento problém odpadá – a s trochou optimismu mám za to, že posledně uvedená varianta se právě nabízí. Titul mého loňského textu Salcburský festivalový kaleidoskop (najdete ho zde), totiž přesně vystihuje i charakter toho letošního. Stejně jako před rokem, i tentokrát jsem na prestižním letním festivalu navštívil jen tolik inscenací a koncertů z jeho obří nabídky, kolik mi naplánovaných čtyřicet osm hodin v Salcburku umožnilo. „Obří nabídkou“ je pak míněno celkem osm operních inscenací, dvojí provedení oper v koncertní podobě, čtyři činoherní projekty a ne méně než šestnáct koncertních řad o různém množství položek. To vše nabídl Salcburský festival v rozmezí od 18. července do 30. srpna 2015 hned na třinácti místech Mozartova rodného města a jeho okolí. Asi je zbytečné dodávat, že v průběhu každého dne přehlídky je možné se vydat na dopolední, odpolední, večerní, ba i takřka noční kulturní akce, nemluvě o tom, že se řada z nich koná v týž čas současně. Je tedy třeba vždy pečlivě zvážit, kam zamířit a co je nutné si nechat ujít, což zrovna v případně atraktivní salcburské nabídky často přináší nemalá dilemata. Ale abych zbytečně nenapínal: od pátečního večera 14. srpna do časného nedělního odpoledne se mi podařilo zhlédnout tři operní produkce a dva koncerty. A jako obvykle mohu rovnou konstatovat, že každý z těchto zážitků, byl vždy z jiného důvodu výjimečný.
Verdi: Trubadúr, Grosses Festspielhaus, 14. srpna 2015, 20:30 hod.
Salzburger Festspiele ve své dramaturgii s oblibou zohledňuje nejrůznější výročí, pochopitelně hlavně ta kulatá či půlkulatá. V živé paměti je tak stále gigantická oslava Mozartových dvoustých padesátých narozenin v roce 2006, dvě stě let od narození Wagnera a Verdiho v roce 2013 a čerstvě i loňské sto padesáté jubileum Richarda Strausse. Často a rádo se ale vzpomíná i na festivalové debuty slavných umělců. 30. července například galakoncertem v Grosses Festspielhausu oslavil Plácido Domingo čtyřicet let od svého prvního salcburského vystoupení, a o jedné další hvězdě a jejím výročí s nulou na konci bude v tomto článku ještě řeč. Kupodivu jsem však nikde nenarazil na připomenutí okamžiku, který se stal pro festival doslova přelomovým a odehrál se 8. srpna 2005, tedy právě před deseti lety.

Myslím, že ho stačí naznačit jen heslovitě: režie Willy Decker, hudební nastudování Carlo Rizzi, Giuseppe Verdi – La traviata. Samozřejmě, jde o kultovní inscenaci, která byla dlouho dopředu beznadějně vyprodaná (což se naposledy stalo ještě za dávných karajanovských časů), následně nadchla kritiky i publikum a dodnes stanovuje měřítka, podle nichž se jedna z nejpopulárnějších Verdiho oper na scénách celého světa uvádí. Největší senzací tohoto uvedení se ovšem stala představitelka hlavní role, ruská sopranistka Anna Netrebko. Ta na sebe upoutala pozornost už při svém festivalovém debutu v roce 2002. Tehdy jako Donna Anna v Donu Giovannim zatím pouze sekundovala představiteli hlavní role, jenž v té době platil za nejviditelnější tvář Salzburger Festspiele. Jako by právě docházelo k jakémusi střídání stráží – zpívající intelektuál, barytonista Thomas Hampson (neboť právě o něm je řeč) ještě reprezentoval nedávno skončenou mortiérovskou éru vedení festivalu, zatímco s talentovanou krasavicí z Krasnodaru přicházelo cosi nového. Ve zmíněném roce 2005 to byl každopádně Hampson, kdo v roli Giorgia Germonta stanul ve stínu oslňující Violetty, a o tom, že festival právě získal svou novou hvězdu, nemohlo být pochyb.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Il trovatore (Salzburger Festspiele 2015)

[yasr_visitor_votes postid="181754" size="small"]

Vaše hodnocení - Mozart-Matinee - Mozarteumorchester Salzburg -G.Antonini (Salzburger Festspiele 15./16.8.2015)

[yasr_visitor_votes postid="181805" size="small"]

Vaše hodnocení - Mozart: Le nozze di Figaro (Salzburger Festspiele 2015)

[yasr_visitor_votes postid="178884" size="small"]

Vaše hodnocení - Massenet: Werther (Salzburger Festspiele 2015)

[yasr_visitor_votes postid="181758" size="small"]

Vaše hodnocení - Mozart-Matinee - Wiener Philharmoniker -R.Muti & A.S.Mutter (Salzburger Festspiele 15./16.8.2015)

[yasr_visitor_votes postid="181808" size="small"]

Mohlo by vás zajímat