Šéfdirigent FOKu Pietari Inkinen prodloužil smlouvu o 2 roky, pokračovat v Praze bude i José Cura

Šéfdirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK bude nadále Pietari Inkinen, který prodloužil smlouvu do června 2020. Celkem FOK v nadcházející čtyřiaosmdesáté sezoně nabídne jedenáct abonentních řad. Vedle tradičních orchestrálních cyklů, komorní hudby a staré hudby pokračuje orchestrální řada, cyklus Obrazy a hudba a nový cyklus Slovo a hudba. Nadcházející sezonu dnes představilo vedení orchestru.
Pietari Inkinen (foto Nguyen Phuong Thao)

“V následujících dvou sezonách nás čeká spousta poutavých programů a zájezdů a já věřím, že naše spolupráce i vzájemné hudební porozumění se bude jen a jen prohlubovat a společně přineseme našemu publiku to nejlepší,” okomentoval pokračování své pražské mise šéfdirigent FOKu Pietari Inkinen.

Ředitel orchestru Daniel Sobotka uvedl, že Pietari Inkinen se tvůrčím a efektivním přístupem v uplynulých třech letech zasloužil o rozvoj orchestru a posílil jeho renomé v mezinárodním prostředí. Šéfdirigent navázal spolupráci se světově uznávanými sólisty, v nové sezoně s FOKem například vystoupí Lise Lindstrom, Vadim Repin nebo Albrecht Mayer. Orchestr čeká v lednu příštího roku zájezd do Japonska.

“Pietari je velkým obdivovatelem české hudby, pravidelně ji společně zařazujeme na program koncertů. Právě ve čtyřiaosmdesáté sezoně, kdy si Česká republika připomíná významná osmičková výročí, se můžeme těšit na ‚lahůdky‘ z českého repertoáru,” uvedl dramaturg FOKu Martin Rudovský. Na repertoáru se objeví například skladba Vzhůru srdce Ladislava Vycpálka nebo Foersterova Slavnostní předehra.

Dále FOK uvede Sukovu symfonii Asrael, díla Pavla Haase, Jiřího Pauera a Fibichův melodram Vodník. Smetanova Má vlast zazní v Praze u příležitosti stého výročí vzniku republiky pod taktovkou Tomáše Netopila. “Oslavy nás inspirovaly také k projekci prvního českého velkofilmu Svatý Václav s živou hudbou Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky. Mimořádně zařazujeme do programu sezony dva varhanní recitály ve Smetanově síni,” sdělil Daniel Sobotka.

“I ve čtyřiaosmdesáté sezoně se budeme věnovat systematickému rozšiřování repertoáru. V české premiéře uvedeme fantazii z nejslavnější české opery Rusalka, která je společným dílem Manfreda Honecka a Tomáše Illeho, a Koncert pro klavír a orchestr Fazila Saye s názvem Voda,” doplnil dramaturg FOKu Martin Rudovský.

Orchestr zahraje například i s Radkem Baborákem, Janem Mráčkem, Arturo Sandovalem, Vardanem Mamikonianem a s Pavlem Černochem. Tenorista José Cura, jemuž v červnu 2018 skončí tříletá rezidence, bude nadále s FOKem spolupracovat. Tentokrát se představí čistě z pěvecké stránky, a to ve scénách z oper Verdiho, Saint-Saënse, Wagnera a Brittena.

José Cura a Pietari Inkinen (foto FOK)

V rámci komorních řad FOK přivítá řadu oceňovaných umělců, jako jsou například Vladimir Ashkenazy se synem, soubor Graindelavoix či Petr Nekoranec. FOK uspořádá mimořádný koncert v Rudolfinu, na kterém zazní Händelovo oratorium Saul za účasti Adama Plachetky a Andrease Scholla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat