Slovenská filharmonie zveřejňuje program na novou koncertní sezonu
“74. koncertní sezona je opět plná krásných a hodnotných akcí, které jsme pro vás s velkou radostí připravili,” říká generální ředitel Slovenské filharmonie.
Šéfdirigentem Slovenské filharmonie je již třetí sezonu Daniel Raiskin, rodák z Petrohradu, který trvale žije v Amsterdamu. Daniel Raiskin je absolventem petrohradské konzervatoře a svá studia prohluboval na mistrovských kurzech u Marisse Jansonse, Neeme Järviho, Jormy Panuly a Woldemara Nelsona. V současné době je hudebním ředitelem Winnipeg Symphony Orchestra, hlavním hostujícím dirigentem Bělehradské filharmonie a hostujícím dirigentem mnoha předních orchestrů v Evropě, Severní Americe, Asii a Tichomoří. Se Slovenskou filharmonií spolupracuje od roku 2010.
Zahajovací koncerty 74. sezony Slovenské filharmonie jsou naplánovány na čtvrtek a pátek 20. a 21. října. Slovenská filharmonie a Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň) vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistkou večerů bude mladá nizozemská houslová virtuózka Simone Lamsma, která hraje na vzácné stradivárky “Mlynarski” (1718). V orchestraci šéfdirigenta zazní díla Egona Kráka, Ericha Wolfganga Korngolda a Gustava Mahlera. 74. koncertní sezona 2022/2023 potrvá do 16. června 2023.
Kromě zahajovacích koncertů vystoupí Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Danielem Raiskinem na sedmi dvojicích koncertů hlavní abonentní řady (10., 11. listopadu 2022, 8., 9. prosince 2022, 12., 13. ledna 2023, 23., 24. března 2023, 27., 28. dubna 2023, 8. a 9. června 2023 a 15., 16. června 2023). Společně vystoupí na červnovém koncertě ve vídeňském Musikverein (18. června 2023) a s českým dirigentem Leošem Svárovským se vydají na turné do Japonska (25. června–10. července 2023).
Koncerty všech abonentních cyklů se uskuteční v bratislavské Redutě, sídle Slovenské filharmonie – v Koncertní síni a Malém sále. Koncerty z cyklu Hudba v chrámech se uskuteční v bratislavských kostelích: v katedrále svatého Martina, v kostele svatého Vincenta de Paul a v kostele Nejsvětějšího Spasitele.
74. Koncertní sezona 2022/2023 nabízí předplatitelům a návštěvníkům čtrnáct koncertních cyklů – Abonentní cyklus A/B; Abonentní cyklus D/E; Populární cyklus C; Mimořádné koncerty, cyklus M; Rodinné koncerty, cyklus R; Hudební akademie Slovenské filharmonie včetně Filharmonické školky, cyklus HA; Juniorské koncerty, cyklus J; Varhanní koncerty, cyklus O, Koncerty Slovenského komorního orchestru, cyklus SKO; Hudba v chrámech, cyklus S, Komorní hudba, cyklus KH; Stará hudba, cyklus SH a koncertní cyklus Klavír a klavíristé, cyklus K v Malém sále Slovenské filharmonie.
Hosty 74. koncertní sezony Slovenské filharmonie budou opět světoznámý dirigent Juraj Valčuha, přední rumunský umělec Ion Marin, bývalí šéfdirigenti Slovenské filharmonie Emmanuel Villaume a James Judd, řada slovenských a českých dirigentů – Rastislav Štúr, Peter Valentovič, Juraj Jartim, Robert Jindra, Marián Lejava, Martin Leginus, Ondrej Olos, Petr Altrichter, Jaroslav Kyzlink, Leoš Svárovský, pravidelní hosté sezon – Ralf Weikert a Kaspar Zehnder. Mladý íránský dirigent Hossein Pishkar, rakouský dirigent Gérard Korsten a Ricardo Casero ze Španělska budou v této sezoně debutovat.
Během sezony vystoupí všechna tělesa Slovenské filharmonie na slovenských i zahraničních koncertních pódiích. Slovenská filharmonie – Rakousko, Japonsko; Slovenský filharmonický sbor – Rakousko, Německo, Česká republika, Turecko; Slovenský komorní orchestr – Francie, Finsko.
V prostorách Slovenské filharmonie je nainstalovaná pomůcka pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, kterou filharmonie představila na zářijovém Koncertu bez bariér Slovenského komorního orchestru. Elektronický mluvící a dotykový rám vznikl také díky finanční podpoře Zurich Insurance Company Ltd. Byl navržen na zakázku pro Slovenskou filharmonii. Hapticko-zvuková pomůcka vede ruce návštěvníka po reliéfní kopii budovy Reduta. Návštěvník bude moci vnímat dominantu města hmatem, sluchem i zrakem. Mluvící hmatový rám je dílem PhDr. Ildikó Gúzikové a Ing. Vladimíra Maroše. Je chráněn užitným vzorem Úřadu průmyslového vlastnictví Slovenské republiky a zápisem do rejstříku Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví.
Abonentní cyklus A/B
Hlavní abonentní cyklus SF v aktuální sezoně nabízí oživení významných orchestrálních partitur, jako je 5. symfonie Gustava Mahlera a Prsten Nibelungův beze slov, monumentální orchestrální výběr z operní tetralogie Richarda Wagnera v úpravě Lorina Maazela. Na své si přijdou i milovníci vokální hudby, pro které je připravena kantáta Carmina burana Carla Orffa a dva velké opusy Ludwiga van Beethovena, Missa solemnis a Symfonie č. 9 d moll. Zazní i další známá díla orchestrálního repertoáru – výběr z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 3 c moll pro varhany Camilla Saint-Saënse. Sezonu obohatí také slovenská díla – světová premiéra Les anges du ciel / Nebeští andělé Egona Kráka a oratorium Óda na radost Jána Cikkera. Kromě Daniela Raiskina se v tomto cyklu představí také dva bývalí šéfdirigenti SF Emmanuel Villaume a James Judd a ze sólistů jmenujme houslistku Simone Lamsma, violoncellistu Pabla Ferrandeze a klavíristy Olgu Scheps a Jonathana Fournela.
Abonentní cyklus D/E
Koncertní cyklus nabídne širokou škálu repertoáru od klasicismu přes romantismus až po 20. století. V orchestraci šéfdirigenta SF zazní mimo jiné Symfonie č. 10 e moll Dmitrije Šostakoviče, Symfonie č. 5 B dur Alexandra Glazunova a Chiaroscuro pro housle a orchestr gruzínského skladatele Gija Kančeliho (se sólistou Jarolímem Emanuelem Růžičkou). Na pódium Reduty se vrátí také 4. symfonie Es dur Romantická Antona Brucknera, Koncert pro orchestr Bély Bartóka a dva významné vokálně-symfonické opusy – Symfonie č. 2 B dur Lobgesang Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Requiem Antonína Dvořáka. Mezi dramaturgické počiny bude bezesporu patřit koncertní provedení druhého dějství opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda s dirigentem Jurajem Valčuhou.
Populární cyklus
V populárním cyklu, zaměřeném na širokou škálu posluchačů, uvede SF hned na začátku sezony koncert složený z hudby ze slovenských filmů (Zem spieva, Posledná bosorka, Šťastie príde v nedeľu, Pacho, hybský zbojník, Nevesta hôľ, Medená veža, Obchod na korze a jiné). Slovenský filharmonický sbor uvede v rámci cyklu koncert slavných operních sborů. Dále se uskuteční večer se španělskou tematikou se sólistkou Miriam Rodriguez Brüllovou pod taktovkou dirigenta Ricarda Casera a večer se symfonickými básněmi Antonína Dvořáka inspirovanými baladami Karla Jaromíra Erbena pod vedením dirigenta Martina Leginuse.
Mimořádné koncerty
Dramaturgie řady speciálních koncertů se váže na období Vánoc, Nového roku a Velikonoc, ale zahrnuje i koncerty filmové hudby apod. V aktuální sezoně se kromě tradičního Koncertu bez bariér, vánočních, silvestrovských, novoročních a oblíbených koncertů hudby z filmů světových autorů koná také koncert hudby ze slovenských filmů. V rámci tohoto cyklu se Slovenská filharmonie také představí na závěrečném koncertu festivalu soudobé hudby Melos-Étos.
Cyklus Slovenského komorního orchestru
V rámci cyklu SKO se milovníci komorní hudby mohou těšit na sedm koncertů s programem od Corelliho po Johna Ruttera a Karla Jenkinse. Sólistou koncertu Hommage à Bohdan Warchal bude houslová legenda Shlomo Mintz. Zazní také díla domácích skladatelů (Ilja Zeljenka, Pavol Šimai, Martin Petrík) a po několika letech vystoupí Slovenský komorní orchestr s kompletní orchestrální suitou Johanna Sebastiana Bacha.
Varhanní koncerty
V listopadu 2022 se bratislavskému publiku představí mladý rakouský varhaník Stefan Donner, vítěz Mezinárodní soutěže Franze Schmidta v dílech německých a francouzských mistrů. V únoru bude v SF hostovat titulární varhaník katedrály v Sankt Gallenu Willibald Guggenmos s objevným programem od baroka po současnost. Netradiční spojení varhan a mluveného slova nabízí provedení velké skladby Job pro varhany českého skladatele Petra Ebena. Cyklus osmi skladeb inspirovaný biblickými tématy přednese David di Fiore, americký varhaník působící na Slovensku. Přední slovenský umělec Marek Vrábel se po mnoha letech opět vrací na jeviště SF s francouzským romantickým repertoárem.
Klavír a klavíristé
V sezoně 2022/2023 nabídne cyklus Klavír a klavíristé svým předplatitelům i návštěvníkům šest koncertů. Vystoupí na nich sedm klavíristů, kteří jsou uznávanými umělci velkých evropských scén. Recitálovou sezonu zahájí v říjnu mladá korejsko-německá klavíristka Chi Ho Han, která na svém recitálu představí směs rusko-francouzské hudby z přelomu 19. a 20. století. Mezi nejmladší interprety patří český rodák a vítěz loňského 10. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže J. N. Hummela Robert Bílý, který s orchestrem vystoupí i v hlavní abonentní řadě. Slovenskou klavírní školu bude reprezentovat Zuzana Niederdorfer, která již několik let působí na univerzitě ve Štýrském Hradci. Milovníci děl Sergeje Rachmaninova by měli věnovat pozornost recitálu dua Julia Kociuban a Ilja Maximov, na kterém zazní Suita č. 1 a 2, Ruská rapsodie a Symfonické tance pro dva klavíry. U příležitosti svých 80. narozenin sestavila Elena Letňanová program svého koncertu z menších děl Chopina a Liszta. Z děl slovenských skladatelů dostane prostor Bolero-Blues od Iris Szeghy. Večerem bude provázet také jubilující Emília Vášáryová, která bude číst z Chopinovy korespondence. Poctu Fryderyku Chopinovi vzdá také belgický klavírista Daan Vandewalle. Přednese Chopinova díla a také skladby Bernharda Langa a Frederica Rzewského, které odrážejí Chopinův vliv na současné skladatele.
Komorní hudba
V sezoně 2022/2023 se v rámci cyklu komorní hudby uskuteční pět koncertů, na kterých vystoupí převážně slovenští interpreti. Cyklus zahájí v listopadu Varga Quartett Wien, který v Klavírním kvintetu Césara Francka doprovodí klavírista Filip Štrauch. Trio pro klarinet, housle a klavír Arama Chačaturjana a krásnou Brahmsovu Sonátu pro klarinet a klavír zahrají první hráči orchestru SF Jozef Eliáš a Jozef Horváth ve spolupráci se slovenským klavíristou Marcelem Štefkem. Dlouholeté duo Daniela Varínská a Ján Slávik vzdá hold Beethovenovi a během koncertního večera zazní mimo jiné Sonáta pro violoncello a klavír č. 1 a č. 5. Komorní duo Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského, bývalého generálního ředitele SF, zahraje také Beethovena, ale významný český houslista přednese i Dvořáka, Debussyho a Francka. Sezonu cyklu komorní hudby uzavře komorní vokální koncert. Členové opery Slovenského národního divadla Terézia Kružliaková a Tomáš Juhás ve spolupráci s klavíristou Robertem Pechancem přednesou písňové cykly Suchoně, Urbance, Křičky a Dvořáka. Zazní také árie z oper Rusalka, Krútňava a Svatopluk a na závěr duet z pera autora bratislavského skladatele Ľuboše Bernátha. Koncert se koná u příležitosti 30. výročí vzniku Slovenské a České republiky.
Stará hudba
V koncertních sálech Slovenské filharmonie každoročně zaznívá také hudba renesance, baroka a klasicismu, kterou v rámci cyklu Stará hudba interpretují soubory specializující se na poučenou interpretaci. Kombinace středověkých zpěvů se současnými písněmi Jevgenije Iršaje reflektujícími středověké básníky zazní v podání bratislavského souboru Schola Minor. Čeští hudebníci Jan Krejča a Hana Blažíková představí jedinečný repertoár raně barokních italských písní a skladeb pro theorbu. V sezoně se představí také dva slovenské soubory. Miloš Valent a jeho soubor Solamente Naturali přinesou hudbu z Tranova Cithary sanctorum. Musica Aeterna oslaví na pódiu Slovenské filharmonie své padesáté výročí. Umělecký vedoucí Peter Zajíček ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque provede Charpentierovo Te Deum, dále obraz z Lullyho opery Amadis a šest orchestrálních předeher bratislavského rodáka Johanna Sigismunda Kussera. Koncert se koná v rámci festivalu Dny staré hudby.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]