Sopranistka Netrebko se v Paříži s ovacemi vrátila na pódium
Anna Netrebko byla jedním z prvních velkých jmen na kulturní scéně, jehož se dotkl bojkot ruských umělců. Operní hvězda, která trvale žije v Rakousku, se tehdy vyjadřovala opatrně a řekla, že nehodlá veřejně vyjadřovat své politické názory a hanět svou vlast. Koncem března pak ale válku odsoudila.
Některé operní domy usoudily, že se padesátiletá pěvkyně od ruského režimu distancovala dostatečně, a kontrakty jí obnovily. Jako první se k tomu v dubnu odhodlala opera v Monte Carlu, která jí svěřila titulní roli v Pucciniho opeře Manon Lescaut.
Sopranistka nikdy otevřeně nevyjádřila podporu Putinovi, známé jsou ale její fotografie, na kterých v roce 2015 pózuje s vlajkou proruských separatistů. Kontroverze vzbudil i její dar jednoho milionu rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi, který Netrebko obhajovala s tím, že šlo o příspěvek na provoz doněcké opery.
Ne všechny kulturní instituce její vyjádření přesvědčila o tom, že myslí kritiku Ruska vážně. Například Metropolitní opera v New Yorku dál trvá na tom, že umělkyni vystupovat nenechá. Prozatím pozastavila všechny její smlouvy až do května 2026.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]