Sopranistka Netrebko se v Paříži s ovacemi vrátila na pódium

Ruská sopranistka Anna Netrebko, která musela po ruské invazi na Ukrajinu rušit koncerty, se s ovacemi vrátila na velká evropská pódia. Ve středu zpívala v Pařížské filharmonii skladby Sergeje Rachmaninova, Petra Iljiče Čajkovského a Claudea Debussyho a publikum jí poté aplaudovalo ve stoje. Operní pěvkyně podle zástupců filharmonie dostatečně důrazně odsoudila válku na Ukrajině, naproti tomu newyorská Metropolitní opera na zákazu jejího vystupování dál trvá.

Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko)

Anna Netrebko byla jedním z prvních velkých jmen na kulturní scéně, jehož se dotkl bojkot ruských umělců. Operní hvězda, která trvale žije v Rakousku, se tehdy vyjadřovala opatrně a řekla, že nehodlá veřejně vyjadřovat své politické názory a hanět svou vlast. Koncem března pak ale válku odsoudila.

Některé operní domy usoudily, že se padesátiletá pěvkyně od ruského režimu distancovala dostatečně, a kontrakty jí obnovily. Jako první se k tomu v dubnu odhodlala opera v Monte Carlu, která jí svěřila titulní roli v Pucciniho opeře Manon Lescaut.

Sopranistka nikdy otevřeně nevyjádřila podporu Putinovi, známé jsou ale její fotografie, na kterých v roce 2015 pózuje s vlajkou proruských separatistů. Kontroverze vzbudil i její dar jednoho milionu rublů separatistickému vůdci Olegu Carjovovi, který Netrebko obhajovala s tím, že šlo o příspěvek na provoz doněcké opery.

Ne všechny kulturní instituce její vyjádření přesvědčila o tom, že myslí kritiku Ruska vážně. Například Metropolitní opera v New Yorku dál trvá na tom, že umělkyni vystupovat nenechá. Prozatím pozastavila všechny její smlouvy až do května 2026.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments