Soutěž Pražského jara se uskuteční navzdory koronaviru, přihlásilo se 200 mladých hudebníků

O Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro je velký zájem. Svědčí o tom téměř dvě stovky mladých hudebníků z celého světa, kteří se přihlásili do soutěže v oborech klavír a smyčcové kvarteto. „Jen v oboru klavír evidujeme na 160 soutěžících, přičemž čeští účastníci tvoří přibližně 15 % z přihlášených. To potvrzuje skutečně mezinárodní rozměr soutěže,“ přibližuje Roman Bělor, ředitel festivalu Pražské jaro.
Pražské jaro 2019 – soutěž flétna, foto Ivan Malý

Vysoké počty přihlášených a mimořádně kladná odezva poroty nás utvrdily v přesvědčení, že i navzdory vnějším okolnostem je správné soutěž uskutečnit, byť se bude jednat o skutečnou pořadatelskou výzvu,“ dodává Bělor.

K jeho slovům se připojuje i violoncellista Michal Kaňka, předseda stálé soutěžní komise Pražského jara: „Jsem šťastný, že se nám podařilo najít cestu, jak organizačně ohlídat a vyřešit všechna zdravotní či cestovní omezení, aby se letošní ročník soutěže mohl uskutečnit. Soutěž je pro mladé talenty obrovským cílem i motivací a zejména v současné době, kdy se celosvětově omezila veškerá kulturní vystoupení, je takováto mezinárodní akce nesmírně potřebná.“

V oboru klavír proběhne první kolo online – mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybere deset klavíristů, kteří postoupí do druhého kola. Toho se již soutěžící zúčastní osobně v Praze. Do semifinále pak bude vybráno pět klavíristů, kteří své síly poměří v disciplíně komorní hudby. Do finále postoupí tři klavíristé, jež doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Marka Šedivého. Soutěžní klání od druhého kola po finále budou vysílána online. Pokud to protiepidemická opatření umožní, finále v Rudolfinu proběhne za přítomnosti diváků v sále.

Soutěžní pravidla byla s ohledem na probíhající světovou pandemii upravena i v oboru smyčcové kvarteto. První dvě kola proběhnou online – porota na základě zaslaných videonahrávek vybere tři kvarteta, která budou pozvána k osobní účasti ve finále. To se dle plánu uskuteční v Rudolfinu a bude přímým přenosem streamováno online. Pokud to protiepidemická opatření umožní, finále proběhne za přítomnosti diváků v sále.

Důležitou součástí druhých kol obou soutěží je povinná skladba, kterou na objednávku Pražského jara zkomponovali dva výrazní čeští skladatelé – Jana Vöröšová svou skladbu pro klavíristy nazvala Hra, povinná skladba Slavomíra Hořínky pro smyčcové kvarteto nese rovněž přiléhavý název – Four.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1.8 4 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments