Spojení ND a SoP: Senát proti, ministr ale trvá na svém

Otázka budoucnosti druhého pražského operního domu se dnes dostala na jednání horní komory parlamentu, a to poté, co se peticí za zachování souborů Státní opery Praha nedávno zabýval při veřejném slyšení kulturní výbor Senátu (naši zprávu o tom najdete zde).


Při dnešním jednání senátorů za přítomnosti organizátorů petice zazněla řada výhrad proti spojení Státní opery Praha s Národním divadlem. Ministr kultury Jiří Besser však obratem tyto výhrady kategoricky odmítl. Uvedl, že transformaci obou operních domů pokládá za nezbytnou z hospodářských i dramaturgických důvodů. Výtky proti ní prý vycházejí z nepravdivých informací. Ministr Besser také dnes slíbil i po sloučení obou institucí nejen zachování operního souboru Státní opery, ale i jejího souboru baletního, byť právě ten se podle jeho nedávného rozhodnutí má sloučit s baletem Národního divadla.


Senát přes ministrovy námitky poměrně těsnou většinou zákonodárců levicových stran označil propojení Státní opery s Národním divadlem za nevhodné, nekoncepční a nedůvodné. Toto usnesení nepodpořili senátoři vládních stran a také lidovci. Po ministerstvu Senát chce před případnou transformací vypracování a předložení koncepce takovéto přeměny. Do té doby by ministerstvo žádné transformační kroky nemělo podnikat, doporučil Senát na základě petice za zachování samostatnosti souborů Státní opery Praha. “Usnesení Senátu beru na vědomí, postupovat však budu podle platných zákonů. Žádná moc nesmí platit víc než zákony, tedy ani politická, ani odborářská,” reagoval na toto usnesení Senátu ministr Besser. Členové horní komory měli podle něj možnost dokázat, že Senát není “další odborářskou baštou v naší zemi, která vnímá falza a lži a nenaslouchá zákonům”.

Doslovný přepis dnešní rozpravy senátorů k petici za zachování souborů Státní opery Praha najdete na Opeře Plus v sekci Přečetli jsme (zde).

Mohlo by vás zajímat


12
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

v každém případě je dnes opera koníčkem pro podivíny. správňáci poslouchaj Kabát:)
Hanka

Anonymous

No jak jinak..navíc Kabát určitě není ve ztrátě :-) Petr J.

Anonymous

no a v každém případě také pan ministr pracuje na tom, abychom měli minimálně z ostudy kabát po celém kulturním světě

Anonymous

stejně nejvíc by se ušetřilo, kdyby se SO i ND zrušily a baráci prodali:))))
a kdo by se staral o Senát:-)?

Anonymous

kocourkov. tečka.

Anonymous

Poslouchat Kabát mohou jen lidé bez hudebního sluchu a vzdělání. Ti, kdo vnímají hudbu jako významnou součást kultury, by nikdy nic takového nemohli napsat! Nejsem z Prahy, takže by mě to mělo nechat chladnou, ale nenechává. Ministr Besser, ať jde řídit skládky a ne kulturu, když jí nerozumí! Jak může sloučit dvě rozdílné instituce s takovým klidem? Máme ve světě málo ostudy? To chce přidat další? A vy, kteří tomu rozumíte jako "koza petrželi," neurážejte ostatní tím, že zde píšete takové bláboly!!!

Anonymous

nejhorší na tom je, že o naše názory tady se stejně nikdo z těch, co to rozhodnou, nestará.
btw.víte, že na tv medici jsou teď přenosy online z festivalu ve verbier:)?

Hanka

Anonymous

Stejně pořád nechápu, jak ta naše společnost funguje. Ať si většina slušných lidí říká co chce, píše co chce dělá co chce, dokonce i volí koho chce, stejně na tom vůbec nezáleží…a nic se nezmění…

Anonymous

no ono je totiž jedno, jestli a koho volíte. aspoň mám ten dojem.
Hanka

Opera Plus

Dobré odpoledne, osobní vzkazy sem nepatří, prosím pište do sekce "Vzkazy a inzerce". Nepatřící komentáře budou vymazány. Díky za pochopení

Anonymous

Dalsi Besserova protikulturni bitva.
http://www.lidovky.cz/besseruv-boj-o-korunu-graduje-ministr-hrozi-vyhazovem-pgk-/ln_domov.asp?c=A110724_102846_ln_domov_OGO

Zdalipak i pan reditel ND/SOP Cerny vznesl pripominky?

Anonymous

Já taky trvám na svém: Besser je škůdce české kultury! Petra