Státní divadlo Košice uvede nové nastudování opery Tosca

Opera Státního divadla Košice uvede novou inscenaci slavné opery v Tosca v hudebním nastudování šéfdirigenta Petra Valentoviče a v režii Antona Korenčiho ve dvou premiérách v úterý 10. května a ve čtvrtek 12. května 2022.
Giacomo Puccini: Tosca – Michal Lehotský, Karine Babajanyan, Státní divadlo Košice (zdroj Státní divadlo Košice)
Giacomo Puccini: Tosca – Michal Lehotský, Karine Babajanyan, Státní divadlo Košice (zdroj Státní divadlo Košice)

Nová košická Tosca je šestým návratem příběhu slavné a křehké zpěvačky Tosky, vášnivého malíře Cavaradossiho a sadistického policejního šéfa Scarpia na jeviště Státního divadla Košice. Opera SDK ji nastudovala během přísných pandemických opatření a poprvé ji divákům ukázala na veřejných zkouškách v první polovině února letošního roku.

„Navzdory četným zdravotním indispozicím a vrcholu omikronové vlny v polovině února 2022 se nám podařilo s velkým úspěchem uskutečnit dvě generální zkoušky Tosky před státem posvěceným “poloprázdným” hledištěm,“ říká ředitel opery SDK Roland Khern Tóth.

Diváci se mohou těšit na výjimečné obsazení, zajímavé kostýmy známého slovenského módního návrháře Borise Hanečky nebo monumentální obraz dramatické černé oblohy z cyklu „Clouds“ (Mraky), který speciálně pro novou Toscu v Košicích vytvořila úspěšná slovenská výtvarnice Lucia Tallová.

Na první premiéře v úterý 10. května 2022 se v titulní roli Florie Tosky představí hostující arménská sopranistka Karine Babajanyan, která v současné době zkouší v milánské La Scale novou premiéru inscenace opery Igora Stravinského Les noces. Sólistka předních evropských operních domů a nová Tosca Vídeňské státní opery, která tuto roli s velkým úspěchem ztvárnila v roce 2019 po boku světoznámého tenoristy Piotra Beczała, o své Tosce říká: „Interpretace Florie Tosky pro mě i po mnoha představeních a devíti různých inscenacích zůstává záhadou. Pokaždé znovu zkoumám stav její duše a to, co ji vede k vyhrocenému konci v druhém dějství – vraždě Scarpii a finále – její sebevraždě. Samozřejmě víme, že Tosca je milující žena a především diva. Všichni zpěváci proto sní o tom, že jednou budou tuto roli zpívat. Pro mě je důležité ukázat divákům její druhou tvář – pravou, lidskou a milující Tosku!“

Postavu Cavaradossiho bude na prknech svého „mateřského“ divadla zpívat známý slovenský tenorista Michal Lehotský. „Jako charakteristické rysy pro něj vnímám jeho silné nadšení, sílu a nezlomnou vůli žít svůj vlastní opravdový život, a to i přes všechna rizika. Tosca je Pucciniho mistrovské dílo. Plný barev, vášně, zvratů a napětí. Je pro mě velkým potěšením být hrát v naší nové Tosce v Košicích. Bude jiná neokázalou a poněkud abstraktní scénou, kam účinkující vstupují v krásných kostýmech s historickými liniemi. Naší ambicí je pravdivě zobrazit lidské vášně, touhy a osudy v rámci Pucciniho krásné hudby!“ Michal Lehotský.

Na druhé premiéře ve čtvrtek 12. května se představí domácí sólisté Tatiana Paladio Paľovčíková a Jaroslav Dvorský. „Toscu vidím navenek jako elegantní dámu, ale uvnitř je to hravá dívka. Žena, která miluje život a dělá vše naplno, a proto miluje. Ale také ji vidím jako ženu, která byla zlomená, ponížená natolik, že byla nucena spáchat vraždu,“ vysvětlujeTatia Paľovčíková Paládiová své vnímání hlavní hrdinky. Podle Jaroslava Dvorského je postava Maria Cavaradossiho jednou z vysněných postav každého tenoristy. „Pro mě určitě. Pucciniho Tosca je především plná krásné hudby s výpravným libretem. Je plná lásky, touhy, ale také podlosti a utrpení. Mario představuje šťastného, zamilovaného malíře se smyslem pro spravedlnost. Je ochoten pro ni obětovat i svůj život. Puccinimu se podařilo všechny tyto vlastnosti ve své hudbě brilantně vyjádřit, a proto je jeho opera tak přitažlivá,“ říká Jaroslav Dvorský.

V roli policejního šéfa Scarpii se střídají Marek Gurbaľ a Marián Lukáč. V dalších postavách diváci uvidí Michala Onufera, Martina Kovácse, Martina Gurbala, Maxima Kutsenka, Antona Baculíka, László Havasiho a Daniela Karase. Na nové opeře se bude podílet i Dětské operní studio SDK pod vedením Igora Dohoviče.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments