Státní opera Praha: Oliver Dohnányi v. Radim Dolanský

Byl jsem rozhodnut udělat za svým působením ve Státní opeře Praha tlustou čáru, ale na takovou snůšku pomluv, nesmyslů a lží, se kterou přišel Radim Dolanský na serveru Opera Plus, nemohu nereagovat.

Po nástupu do funkce ředitele Státní opery Praha jsem hledal vhodné spolupracovníky nejdříve ze stávajících zaměstnanců. Snažil jsem se zefektivnit systém řízení: zrušil jsem proto například tři pozice a většinu jejich kompetencí soustředil do nově vytvořené funkce manažera opery, do které jsem jmenoval dosavadního produkčního Radima Dolanského. Přimhouřil jsem oko nad faktem, že z Národního divadla musel na hodinu odejít pro pohrdavé a povýšenecké jednání s významnými umělci (Miloš Forman, Eva Urbanová, Daniel Dvořák, atd), ocenil jsem jeho kvality jako produkčního, důvěřoval jsem mu a očekával jsem od něj spolupráci při stabilizování nelehké situace v souboru a pomoc při řízení opery. Na jeho zákeřnost jsem přicházel postupně, například jsem zjistil, že si tajně pořídil klíče od sekretariátu ředitele a chodil slídit do mé kanceláře. Mám podezření, že se naboural i do mého počítače a sledoval mojí poštu. Jak přiznal i ministr kultury Jiří Besser, chodil navíc denodenně na Ministerstvo kultury „mydlit panu Dohnányimu schody“.

Po mém nástupu mi hlavní ekonomka písemně doložila, že v SOP není žádný dluh. Během prázdnin jsme se dostali do ztráty, mj. kvůli fakturám za předchozí sezónu (Tristan a Isolda, Spící krasavice atd.), nicméně byl jsem ujišťován o tom, že jde o normální vývoj v rozpočtu s ohledem na výpadek tržeb v době prázdnin. Když se však v prvních poprázdninových měsících rozpočet nevyrovnával, začal jsem maximálně šetřit. Zrušil jsem představení Tristana a Isoldy, ve kterém pouze hlavní sólisté a dirigent představovali státisícovou položku. Omezil jsem hostování, které Radim Dolanský domluvil, a za dva měsíce jsem korekcí v obsazení ušetřil zhruba 890.000,- Kč. Právě Radim Dolanský se přitom snažil pod nejrůznějšími záminkami vpašovat do obsazení své oblíbené zpěváky a dirigenty, jejichž honoráře se často pohybovaly v řádech tisíců eur. Zrušil jsem nesmyslně naplánované premiéry. Růžového kavalíra, na kterého v té době v Státní opeře Praha prakticky nebyli až na výjimky domácí sólisté, a proto by musela být obsazena téměř výhradně hosty. Premiéru Tří Pintů jsem odsunul na některou z dalších sezón, až pro operu najdu koprodukční partnery. V dané situaci a podobě by inscenace pro Státní operu Praha znamenala přílišnou finanční zátěž.

Nevím, o co opírá Radim Dolanský tvrzení, že se mi ve Státní opeře Praha umělecky nedařilo. Vzhledem k finanční situaci Státní opery Praha jsem nemohl udělat více než snažit se zlepšovat kvalitu repríz. Sám jsem mohl uskutečnit pouze koncert k poctě Angelo Neumanna, na který diváci i odborná veřejnost reagovali velmi pozitivně. Na mé další umělecké plány už nedošlo.

Rozhodně jsem neplánoval pro rok 2011 šest až sedm premiér, jak tvrdí Radim Dolanský. Do konce sezóny se měly uskutečnit pouze premiéry Rigoletta a Giselle, na podzim byla plánována jedna další premiéra. K tomu jsem měl domluveny zahraniční i domácí sponzory a možnosti koprodukce.

Lži a nesmysly typu zákaz používání výtahu směrem dolů, královské odměny či zrušení nákupu toaletního papíru by snad ani nestály za komentář, kdyby nebyly součástí demagogické kampaně proti mé osobě i mým spolupracovníkům. Zatímco odborné kvality Radima Dolanského možná spočívají spíše v budoucnosti, pak jím napadaní členové mého strategického týmu Luděk Golat, Josef Herman a další již své odborné kvality mnohokrát prokázali. Jsem ostatně přesvědčen, že zřizovatel nemá mnoho jiných šancí, nežli přijmout a realizovat podstatnou část strategie, kterou jsem mu předložil jako výsledek několikaměsíční denodenní práce mého vysmívaného strategického týmu.

Dotyčný rozhovor s Radimem Dolanským najdete zde

 

Mohlo by vás zajímat


18
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Dirigent Dohnányi možná má ve všem napsaném pravdu, ale způsob, jakým reaguje na nařčení pana Dolanského, jen potvrzuje, že není lidskou ani profesní osobností schopnou vést tak velkou instituci. Taková žalování se hodí spíš pro operní hvězdu než pro schopného manažera.

Anonymous

Milý Olivere,nevěřím, že jsi to psal Ty, protože tyto lži a pomluvy prostě nemohou vycházet od Tebe. Mrzí mě ale, že se pod tento text můžeš podepsat. S panem Formanem jsem se nikdy ani nesetkal, naopak s jeho syny, Matějem a Petrem, jsem stále v kontaktu a máme výborné přátelské vztahy. Nevím, že bych kdy měl nějaký problém s paní Urbanovou. A co se týká pana Dvořáka, uznávám, že mezi námi došlo k neshodám, mimochodem kvůli projektu „Dobře placená procházka“, proto jsem odešel z Národního divadla. Ale že bych s ním jednal povýšeně? Copak konkrétně u pana Dvořáka je to… Číst vice »

Anonymous

Co kdybyste, milí pánové, pokračovali v této korespondenci nadále už jen soukromě? To, co tu předvádíte, je s prominutím k zblití.

Anonymous

Pokračující invektivy současného i minulého managementu a personálu SOP (Skandální opery Praha?) mi připadají už opravdu únavné až otravné.Pokaždé, když se zde objeví jen trochu kritická zmínka o tom či onom výkonu SOP, vždy je to značně agresivní replika někoho z personálu. Šarvátka obou odvolaných ředitelů je vysloveně komická. A zajímalo by mě, zda si vůbec někdo z personálu může dovolit například se nepodílet na pravidelné "demosntraci" před zahájením představení? Zdali tam taková míra svobody je vůbec možná? Tipovala bych, že po takové době už se to musí alespoň některým zaměstnancům notně zajídat (podobně jako divákům), ale netroufnou si něco… Číst vice »

Anonymous

Pan Dolanský by se nikdy nestal pověřěným ředitelem, kdyby "tým strategického plánování" vedl schopným způsobem divadlo. Kdyby se neobklopil neschopným správním ředitelem, který neuměl ani dát platné výpovědi lidem jako Ďumbala, /který tam po vyhazovu běhal mydlit ty schody", jak si popletl Besser/, a další, nemusela by jim opera dodnes vyplácet měsíčně peníze a ještě se soudí. O prospěchu pro chod opery dalších jako Golat a syn, by se daly vyprávět veselé historky, kdyby to divadlo nestálo peníze. Pro ty, kteří znají skutečnost, je příspěvek pana Dohnanyiho pouze trapnou obhajobou jeho krátkého, leč pro operu osudného působení. Neboť tam nastaly… Číst vice »

Anonymous

ND bude dle vyjádření ministerstvy kultury sloučeno se SOP od 1.1.2012.

Anonymous

… a máte po ptákách …

Anonymous

Nevím sice kdo to vyhlásil a jestli to platí ještě teď, ale že měli umělečtí pracovníci během představení "zákaz používat výtah směrem dolů" je skutečně pravda. Viselo to přímo na výtahu. Vždycky jsem to považoval za nějaký vtip, kterému rozumí jen zaměstnanci SOP. :(

Anonymous

Já jsem hned věděl,že prvda o p. Dolanském vyjde dříve nebo později najevo. Za p. Dohnányiho působil jako manažér opery a výsledek,přestože věděl,že SOP jde do ztráty,kvůli smlouvám minulého vedení za p. Vocelky, měl velkou snahu prosazovat svoje přátele jako hosty. A znovu si přečtěte hned 1. prohlášení po odstoupení p. Dohnányiho. Bylo jasné,že dělal vše proto,aby se dostal na jeho místo. A teď už věřím p.Besserovi,že muslíbil podporu. Pak zradil i jeho a a za zády ministerstva vyjednával s týmem z Anglie, určitě ne nezjištně,aby zachránil SOP. Muselo mu být jasné,že orchestr a sbor zůstane a naše sólisty by… Číst vice »

Anonymous

p.Dohnányi průměrný dirigent,jste k smíchu. Nevěřím, že by jak Vy říkáte průměrného dirigenta,angažovala na nastudování Rusalky Národní opera v Londýně, kde s ní slavil velký úspěch, což se nedá říci o p. Netopilovi v Drážďanech. A na jeho Libuši v ND dodnes diváci vzpomínají. A Vy jste viděl ty smlouvy s nehoráznými honoráři? A kolik myslíte, že berou Vámi jmenovaní dirigenti. Několikrát násobně více. Zase jeden zneuznalý umělec,který bohužel asi svými uměleckými kvalitami nestačil a bál se,že přijde o místo. A teď kope.

Anonymous

Přidávám se k názoru, že Libuše v Národním pod taktovkou pana Dohnányiho byla jedinečný umělecký zážitek. Škoda jeho odchodu.

Anonymous

nesmyslné lži!!Ale aspoň máte na koho hodit špínu

Anonymous

Jenom k tomu zakazu pouzivani vytahu smerem dolu – ta cedule tam visi pokud vim jiz radu let, takze nema s p. Dohnanyim nic spolecneho a je to z duvodu toho, aby se predeslo zbytecnym komplikacim pri zaseknuti vytahu s na scenu smerujicim umelcem. A neni to sranda, je to tak.

Anonymous

Bože,jste tak naivní??? :-) Jsmenovaní dirigenti jsou o několik tříd výše,proto berou větší gáže-opravdu po celém světě. Zpochybňovat dirigenty typu Netopila,Fioreho,Bělohlávka a Koeniga-dokonce je přirovnávat k Dohnányimu,to je vážně už síla. Proč tedy Dohnányi nedirigovat v MET v Salzburgu,Covent Garden,Drážďanech,Berlíně,Mnichově,kterou tady tak všichni vzíváte???? Proboha , ENO je něco jako SOP v Praze a v celosvětovém měřítku naprosté nic! Tam dirigoval i Mackerras a jeho operní umění jsme mohli také zhodnotit živě…Výlety pana Broučka si jistě také pamatujeme :-) Libuše nezapomenutelný zážitek?! Já mám spíš pocit "kasa cinkla"-pro mne nezapomenutelný zážitek byla Libuše v Košlerem – to bylo opravdu nazapomenutelné-… Číst vice »

Anonymous

Tak nějak je mi z Vás všech na nic. Tohle mi bohužel spíš navozuje atmosféru"vrána k vráně sedá" akorát ty havrany si s…u do valstního hnízda :-) Co je pan Dohnanyi ,co je pan Dolanský,co je pan Černý??? Proboha,kam se to celé řítí??? Jako malí parchanti na hříšti!!! Je to tak malé,ubohé, jako jsou Ti pánové sami! Tohle už není opera,umění,ale ubohá válka průměrných,nedoceněných nicek!

max

Na margo používania výťahu počas predstavenia – tak by ho účinkujúci používať nemali… Keď sa vám zasekne 8 tanečníkov vo výťahu pred druhým dejstvom Luskáčika, tak pochopíte prečo…

Anonymous

Je to hádka tří dětí, kterým sebral někdo hračku. Ani jeden z pánů nepřišel se smysluplnou koncepcí ekonomickou ani uměleckou, natož aby je dokázal propojit. Jejich návrhy to jsou pouhé výstřely do prázdna, které nic nevyřeší, kvalitu opery v Praze nezvednou, pouze přidělají komplikace a kreditu ND i SOP výrazně uškodí. Manager musí být jako osvícený absolutistický panovník – diktátor s porozuměním, jinak opera v Praze bude nadále průměrnou regionální scénou Evropy.

Anonymous

6.června 21.30 Libuše-na p. Dohnányiho jsme zapomněli po pár taktech. A bylo to poznat,tak špatně zahranou poslední Libuši jsem opravdu neslyšel. Za to by se orchestr ND měl stydět, zvláště,když si dovolí vzpomenout p. Košlera. Už chápu, že nemohou na Dohnányiho zapomenout. Vyžadoval po nich totiž disciplínu a reprízy museli hrát jako na premiérách. Což se jim nyní nedaří. Namátkou vzpomenu Carmen,Cosi,Únos.