Strhující vír violoncell na Moravském podzimu

  1. 1
  2. 2
Dvanáct violoncell – Marie Fajtová – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)
Dvanáct violoncell – Marie Fajtová – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)

Ázerbájdžánskou hudbu reprezentovalo jméno skladatelky Franghiz Ali-Zadeh, narozené roku 1947 v Baku. Také ona nyní žije v Německu. Mezi skladby inspirované lidovým hudebním stylem mugam (mugham), specifickým svou modální i hudební strukturou, patří její skladba Šúštar komponovaná v roce 1972 pro Dvanáct violoncellistů Berlínských filharmoniků. Je to jakási volná orientální fantazie, v níž jsou typické lyrické polohy vyvažovány rytmicky temperamentními a technicky efektními úseky.

Ruské židovské etnikum v programu reprezentoval téměř neznámý petrohradský rodák Alexander Knayfel (1942). Rostropovičův žák byl ovlivněn náboženskou tematikou tak silně, že svůj nástroj – violoncello – chápal jako prostředníka rozmluvy s Bohem, a v roce 1995 zhudebnil původně pro sbor a poté pro devět violoncell pravoslavnou modlitbu k Duchu svatému, jednoduše nazvanou Utěšiteli. Prostá šestiminutová monotematická skladba, poklidný liturgický zpěv ve zcela klasické harmonii, zapůsobil na posluchače jako zjevení, pohled do sluncem prozářených vitrážových oken staré katedrály.

Dvanáct violoncell – Brněnští violoncellisté – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)
Dvanáct violoncell – Brněnští violoncellisté – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)

Program zakončoval Australan Brett Dean (1961), jenž působil v Berlínských filharmonicích jako violista a pro tamních Dvanáct violoncellistů Berlínských filharmoniků zkomponoval skladbu k pětadvacátému výročí trvání jejich souboru (1997). Počet hráčů souboru, rozdílných povahou a osobností, se mu spojil s proslaveným filmem Sidneyho Lumeta Dvanáct rozhněvaných mužů z roku 1957. Ten se celý odehrává v uzavřené soudní místnosti, v níž má tucet porotců rozhodnout o vině či nevině mladíka obviněného z otcovraždy. Nejde ani tak o zápletku či rozuzlení, jako spíš o psychologii postav, střety, názory a duševní pochody aktérů. Stejně popisně je koncipována Deanova skladba: jeden hlas stojí v opozici proti ostatním jedenácti, vede si vytrvale svou. Postupně se k němu váhavě přidávají hlasy ostatní, zprvu pokřivené a všelijak zkarikované, až k závěrečnému souznění všech. Skladba je to velmi dramatická, technicky náročná, každý je v ní sólistou a někdy také dirigentem – v rytmicky nejsložitějších úsecích různí členové souboru střídavě udávají metrum smyčcem.

Koncert byl mimořádným zážitkem. Nejsilněji na mě zapůsobila zdařilá interpretace děl Gubajdulininých a Pärtových. Soubor byl výjimečně dobře sehraný, hráči citlivě reagovali na vzájemné komorní podněty a po celou dobu jsem nepostřehl technické zakolísání. Obdiv zaslouží už fakt, že extrémně náročný program se obešel bez dirigenta. Besední dům praskal ve švech a potěšitelné je, že velkou část publika tvořili mladí lidé, zaujatě vnímající a nadšeně aplaudující.

Dvanáct violoncell – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)
Dvanáct violoncell – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)

S brněnským publikem se violoncellisté rozloučili krásně bolestínskou židovskou modlitbou Maxe Janowského Avinu malkeinu, kterou si upravili z repertoáru Barbry Streisand. Po těch Rozhněvaných mužích to přece jen bylo potřeba…

Dvanáct violoncell – Brněnští violoncellisté – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)
Dvanáct violoncell – Brněnští violoncellisté – Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)

Hodnocení autora recenze: 90 %

Moravský podzim 2015
Dvanáct violoncell

Umělecký vedoucí: Pavel Šabacký
Marie Fajtová
(soprán)
Marek Švestka, Martin Sedlák (kontrabasy)
Brněnští violoncellisté
8.října 2015  Besední dům Brno

program:
Evžen Zámečník: Musica per Pablo Casals
Sofia Gubajdulina: Přelud: Tančící slunce
Arvo Pärt: L′abbé Agathon pro 8 violoncell a soprán
Franghiz Ali-Zadeh: Šústar (Metamorfózy)
Alexander Knayfel: Utěšiteli
(Modlitba k Duchu svatému) pro sbor violoncell
B
rett Dean: Dvanáct rozhněvaných mužů

www.mhf-brno.cz

Autor je členem orchestru Filharmonie Brno
Foto Petr Francán

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Brněnští violoncellisté -Pavel Šabacký & Marie Fajtová (Moravský podzim 8.10.2015)

[yasr_visitor_votes postid="186855" size="small"]

Mohlo by vás zajímat