Taneční premiéry Zlaté Prahy 2017

Pravidelnou součástí festivalu Zlatá Praha jsou kromě volně přístupné videotéky a doprovodného programu na několika místech rovněž speciální filmové, mnohdy premiérové projekce a večerní oslavy, takzvané Pocty, tvůrcům uměleckých oborů od hudby po tanec. Po minulých letech, kdy se v rámci tanečních osobností dostalo pozornosti například Johnu Neumeierovi, bratrům Bubeníčkovým, Darie Klimentové či Rolandu Petitovi, padla při letošním ročníku volba na Petra Zusku. Právě jemu byl věnován páteční večer 29. září, v rámci něhož byl poprvé promítán nový dokument Martina Kubaly Chvění Petra Zusky.
Chvění Petra Zusky – Petr Zuska – ND Praha 2017 (zdroj MTF Zlatá Praha / foto © Andrea Filičková)

Poctě Petru Zuskovi však předcházel jiný tanečně zaměřený odpolední program, jehož hlavními postavami byli 420PEOPLE a snímek Closed (Zavřeno) norského režiséra Stein-Rogera Bulla a choreografa Jo Strømgrena. Před samotným filmem Václav KunešNatašou Novotnou živě zatančili choreografii Small Hour, která před deseti lety stála u vzniku jejich souboru a která stále neztratila nic ze svého křehkého napětí, jež jí celých zhruba patnáct minut prostupuje.

Poté již plátno patřilo v hlavní soutěži nominovanému filmu Zavřeno. Půlhodinový mikropříběh pozoruje čtyři tančící postavy (Nataša Novotná, Václav Kuneš, Jo Strømgren, Gerard Van Dyck) a jednoho, na první pohled nezúčastněného hudebníka (Truls Mørck), hrajícího na violoncello, všechny v intimním prostoru malé kavárny. Každá z postav postupně odkrývá svůj vnitřní svět, problémy i poměrně pozoruhodná šílenství, čímž vzniká obraz plný bizarnosti a mnohdy až psychedelických výjevů, to vše za doprovodu sonáty z pera maďarského skladatele Zoltána Kodályho.

V následné diskuzi, jíž se kromě Novotné s Kunešem účastnil i režisér Bull, interpreti přiblížili, jak se sžívali s nedivadelním prostorem i prací pro kameru. Režisér, který již spolu se Strømgrenem vytvořil film The Neighbour (Soused), si nejen pochvaloval pražskou lokaci a spolupracovníky, ale rovněž nastínil, že již plánuje nový film, jakýsi pomyslný třetí díl série, s názvem An Accident (Nehoda), odehrávající se v nemocničním pokoji. Jeho automatická kladná odpověď na moderátorovu otázku, zda opět počítá s účastí 420PEOPLE, překvapila i samotné tanečníky, nicméně vzhledem k tomu, s jakým nadšením si pochvalovali tvůrčí atmosféru na place, přijali tuto polooficiální nabídku s radostí.

Po čtvrteční poctě opernímu pěvci Štefanu Margitovi se Nová scéna zaplnila díky a kvůli Petru Zuskovi a nutno podotknout, že sál byl, na rozdíl od odpolední projekce, plný do posledního místa. Večer otevírala Zuskova choreografie Route 50, kterou autor vytvořil pro gala představení ve Finsku během loňského léta a kterou zde zatančil s kolegyní z Baletu Národního divadla, primabalerínou Terezou Podařilovou. Poté došlo za účasti kmotra Jaromíra Nohavici ke slavnostnímu křtu DVD, jehož obsahem jsou záznamy dvou Zuskových choreografií – fenomenálního představení Brel – Vysockij – Kryl, Sólo pro tři a jeho poslední premiéry pro pražské Národní divadlo Sólo pro nás dva, a rovněž dokument, který si záhy odbyl svou světovou premiéru. Ještě před filmem však zatančil první sólista Baletu Národního Ondřej Vinklát fragment Zbloudilý koráb ze zmíněného Sóla pro nás dva.

Dokument Chvění Petra Zusky není typickým umělcovým portrétem. Zaměřuje se na jeho poslední rok v pozici uměleckého šéfa pražského Baletu Národního divadla a k jeho pozitivům bezesporu patří schopnost pozorované osobnosti hovořit inteligentně, k věci a upřímně bez jakéhokoli patosu či manýry. Na výsledku se ovšem poněkud podepisuje časový tlak, v němž dílo vznikalo (natáčelo se skutečně pouze rok) a jeho kvalita ani zdaleka nedosahuje na filmy Martina Kubaly o Darie Klimentové či Tereze Podařilové. Příliš často se tentokrát klouže po povrchu, jako by chyběla jednotící linka a zbývají jen jednotlivé výjevy tu z Toronta, kde Zuska působil několik let před tím, než začal roku 2002 šéfovat v Praze, tu z Brna, kde se na podzim 2016 připravovala premiéra baletu Chvění, tu z chalupy uprostřed slovenské přírody. Osobně se nemohu ubránit dojmu, že osobnost kalibru Petra Zusky by si, ať už si o něm či jeho tvorbě myslíte cokoli, zasloužila plnohodnotnější a komplexnější zachycení na filmovém plátně. Inu, snad příště… Ačkoli žádný z tanečníků momentálně v hledáčku Martina Kubaly nefiguruje, kameraman a režisér v diskuzi zmínil pouze Pavla Šporcla a společný projekt týkající se houslových mistrů a operního pěvce Adama Plachetku.

P.S.: Dokument Chvění Petra Zusky odvysílá také Česká televize, a to 21. října na programu ČT art.

P.P.S.: Zlatá Praha je festival soutěžní a v letošním ročníku nezůstal tanec vůbec zkrátka. Cenu Český křišťál – kategorie Performing Arts získal snímek Mladí muži režisérů Michala Nunna a Billyho Trevitta a tanečního uskupení BalletBoyz. Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin získal pořad Ingmar Bergman očima choreografa, respektive čtyř choreografů inspirovaných jeho dílem. „V letošní soutěži bylo mnoho kvalitních tanečních filmů, ale tento vítězný snímek vyniká úžasnou choreografií, barvitým světlem a brilantní prací s kamerou včetně následného střihu,“ píše se ve zdůvodnění. Cenu České televize získal krátký film choreografa Matse Eka Sekyra, který porota ocenila jako „jedinečnou oslavu tance, života, lásky a naděje, vyjádřenou prvotřídní choreografií, citem umělecky vyzrálých tanečníků a působivým televizním zpracováním“. Grand Prix ale získal nikoli neočekávaně dokument hudební – portrét pěvecké legendy Soni Červené od režisérky Olgy Sommerové, nazvaný Červená. Podrobně včetně vedioukázek Opera Plus informovala zde.

Zlatá Praha 2017
Closed
(Zavřeno)
Choreografie: Jo Strømgren
Režie: Jo Strømgren, Stein Roger Bull
Hudba: Zoltán Kodály
Hudebník: Truls Mørck
Kamera: Hallvard Bræin
Producent: Zuzana Svobodová
Produkce: Nordic Stories
(koprodukce JSK / KAGE / 420PEOPLE / Česká televize)
420PEOPLE
Premiéra 29. září 2017 Nová scéna Národního divadla Praha

Tančí – Václav Kuneš, Nataša Novotná, Gerard Van Dyck, Jo Strømgren
***

Pocta… Petr Zuska
Premiéra 29. září 2017 Nová scéna Národního divadla Praha

program:
Route 50
Choreografie: Petr Zuska
Tančí – Petr Zuska, Tereza Podařilová

Křest DVD s dokumentem a balety Petra Zusky
Účinkují – Petr Zuska, Jaromír Nohavica

Zbloudilý koráb
Choreografie: Petr Zuska
Tančí – Ondřej Vinklát

Chvění Petra Zusky
Režie, námět, scénář, kamera: Martin Kubala

www.ceskatelevize.cz/specialy/zlatapraha/

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat