Kontrast mezi vřelostí a traumaty. Film o Soně Červené má hlavní cenu televizního festivalu Zlatá Praha

Hlavní cenu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha v sobotu večer získal český snímek Červená o operní zpěvačce Soně Červené, která se stala mezinárodní hvězdou. Titulní hrdinka filmu si ocenění včera večer na Nové scéně Národního divadla osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou a s dalšími tvůrci filmu. Předáváním cen vyvrcholil čtyřiapadesátý ročník festivalu.
Soňa Červená ve filmu Olgy Sommerové Červená (zdroj YT)

Vítězný film festivalu podle poroty ukazuje příběh ženy, která se z kabaretní pěvkyně stala operní hvězdou světové velikosti. „Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla,“ uvedla porota.

Cenu Český křišťál v kategorii dokument o hudbě, tanci a divadle dostal snímek Mladí muži z produkce BBC tandemu Michael Nunn a William Trevitt. Je to film o první světové válce, který je vyprávěn výhradně hudbou a tancem a natáčen v reálných lokacích.

Stejnou cenu v kategorii dokument získal německý snímek Umlčeni – skladatelé v revolučním Rusku. Film (režie Anne-Kathrin Peitz) ukazuje, jak ruská revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila a poté zlikvidovala. Dokument obsahuje hudební ukázky málo známých děl sovětských autorů, mimo jiné skladbu Alexandra Mosolova, v níž zhudebnil novinové inzeráty.

Zvláštní cenu poroty za originalitu snímku si odnesl Příběh Florence Foster Jenkins německého režiséra Ralfa Plegera s americkou mezzosopranistkou Joyce DiDonato v hlavní roli.

Zvláštní ocenění za mimořádný umělecký počin udělila porota švédskému filmu Ingmar Bergman očima choreografa (režie Fredrik Stattin).

Cenu České televize získal švédský taneční snímek Sekyra Matse Eka. Renomovaný choreograf tvrdí, že je to jeho poslední taneční kus.

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 si odnesl norský dokument Nečekané. Kaleidoskop. Cenu za celoživotní dílo udělovanou festivalem převzala sopranistka Gabriela Beňačková.

Cenu Evropské vysílací unie a Mezinárodního hudebního a mediálního centra za celoživotní dílo dostal britský režisér a muzikolog Brian Large. Na svém uměleckém kontě má více než sedm stovek snímků, jeho specializací je klasická hudba a zájmem česká kultura.

Mezinárodní festival Zlatá Praha, který pořádá Česká televize, se konal poprvé v roce 1964. Patří k nejstarším televizním přehlídkám na světě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat