Týden s hudbou. Koncerty, opery, festivaly, TV, streamy

V Týdnu s hudbou vám nabízíme přehled nejzajímavějších hudebních akcí z vašeho okolí doplněný o zajímavé TV a kino přenosy a záznamy jak z České republiky, tak ze zahraničí.
Témata:Alexej Gerassimez Alice Springs Anna Paulová Bachfest Schaffhausen 2024 Bamberger Symphoniker Barocco sempre giovane Berliner Philharmonie Česká filharmonie Chuhei Iwasaki Collegium 1704 Collegium Vocale 1704 ČT art Dana Zemtsov Denisa Barešová Dětská opera Praha Epoque Quartet Erik Nielsen Eva Urbanová (1961) Filharmonie Brno Gabriela Beňačková Giovanni Antonini Hedvika Mousa Bacha Hiroaki Goto Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Indi Stivín Jakub Hrůša Jakub Pustina Jan Čmejla Jan Jiraský Jan Kučera Jan Mráček Janáčkova filharmonie Ostrava Jelen Jiřina Marková-Krystlíková Josef Kekula Josef Krečmer Juraj Čižmarovič Kaprálová Quartet Karel Plocek Kateřina Kučerová Kateřina Marie Tichá Kateřina Soukalová Kirill Petrenko Krása Quartet Lada Valešová Lotz Trio Louise Alder Lukáš Vasilek Martha Issová Martin Gregorius Martin Šulc Martin Zdvihal Martinů fest Moravská filharmonie Olomouc Oksana Lyniv OperaVision Orchestr opery Národního divadla moravskoslezského Orchestr Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem Oscar Jockel Pardubické hudební jaro Pavel Šmok Petr Hejný Petr Malíšek Petr Zdvihal Petr Zuska Petrenko Kirill Plzeňská filharmonie Prague Philharmonia Pražské jaro Pražský barokní soubor Pražský filharmonický sbor Pražský komorní balet Rachael Hewer Robert Jindra Royal Academy of Music London Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Smetanovo trio Smetanovy Jabkenice Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Štěpán Pospíšil Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Tamara Stefanović The Metropolitan Opera New York Tomáš Brauner Tomáš Krpec Tomáš Netopil TV Noe TV Noe+ Václav Kunt Václav Luks Valentine Michaud VientoMarero duo Vojtěch Jouza Vojtěch Pelka Zbyněk Müller Zemlinského kvarteto Zsolt Hamar
Indi Stivín (zdroj Indi Stivín)
Indi Stivín (zdroj Indi Stivín)

Praha

V pondělí 6. května v 19:30 hodin můžete ve Studiu S1 Českého rozhlasu navštívit koncert Bedřich Smetana a jeho následovníci. Zazní Bedřich Smetana: Lovecká věta v interpretaci Pražského hornového kvarteta, J. B. Foerster: Sonáta a moll pro housle a klavír, kterou zahraje houslista Petr Zdvihal (klavír v jednání), Zdeněk Liška: Leonardův deník v podání Žesťového kvinteta SOČR, Jan Novák: loci pastorales vám představí Pražské dechové kvarteto a program Hommage à Bedřich Smetana zahraje Pražské hornové kvarteto.

Závěrečný koncert Minifestivalu v rámci světového dne akordeonu 2024 se uskuteční v pondělí 6. května od 18:00 hodin v kostele ČCE v Korunní ulici na Vinohradech, kde se představí mladí hráči s ryze českým programem v sólové i komorní hře.

V pondělí 6. května v 19:00 hodin se v Maiselově synagoze uskuteční koncert hudebního tělesa Krása Quartet, konaný u příležitosti Jom ha-šoa ve-ha gvura – Dne památky obětí šoa a hrdinství, uctí památku hudebních osobností, jakými jsou dirigent a skladatel Karel Ančerl či skladatel a klavírista Erwin Schulhoff. Dále zazní skladby Antonína Dvořáka a Františka Adama Míči.

V úterý 7. května v 19:00 hodin nabídne v Reprezentačním sále MěÚ Březnice Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Večer s Antonínem Dvořákem, koncert kontrabasisty Indiho Stivína s klavírní spoluprací Alice Springs. Uslyšíte V národním tónu, op. 73 a Sonatinu G dur, op.100 Antonína Dvořáka (upravil I. Stivín) a Fantazie HAAS pro kontrabas a klavír a Suita Bohemia Indiho Stivína.

V úterý 7. května v 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy můžete navštívit koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera. Zazní Symfonie c moll Bryan C2 Jana Křtitele Vaňhala, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur Hob.VIIb:1 Josepha Haydna (sólista Petr Malíšek) a Mše D dur, op. 86 Lužanská Antonína Dvořáka.

Ve středu 8. května, ve čtvrtek 9. května a v pátek 10. května vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina Česká filharmonie s dirigentem Giovannim Antoninim a sopranistkou Louise Alder. Zazní skladby Gioacchina Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna a Franze Schuberta. Generální zkoušku je možné navštívit ve středu 8. května v 10:00 hodin tamtéž.

Ve čtvrtek 9. května v 19:30 hodin ve Werichově vile se uskuteční Vzpomínkový večer na Vítězslavu Kaprálovou, kde Kaprálová Quartet společně s Denisou Barešovou vzdají hold skladatelce a dirigentce Vítězslavě Kaprálové. Zazní Korespondence (ed. Karla Hartl), Smyčcový kvartet, op. 8 Vítězslavy Kaprálové a Smyčcový kvartet č. 5 H 26 (výběr) Bohuslava Martinů.

Kapralová Quartet (foto Daniel Havel)
Kapralová Quartet (foto Daniel Havel)

V sobotu 11. května v 11:00 hodin můžete navštívit ve Stavovském divadle program pro rodiny s dětmi Opera nás baví. Účinkuje Dětská opera Praha, pořadem provází Jiřina Marková Krystlíková.

V rámci cyklu Hudba o Třetí vystoupí v sobotu 11. května v 15:00 hodin v Atriu Žižkov akordeonista Martin Šulc.

V sobotu 11. května ve 14:30 hodin a v 16:30 hodin v Rudolfinu v Dvořákově síni mohou rodiče s dětmi navštívit vzdělávací program Martha v říši hudebních divů. Účinkuje Pražský barokní soubor s dirigentem Vojtěchem Jouzou, program moderuje Martha Issová. Program je vhodný pro děti od 7 do 11 let s rodiči.

V sobotu 11. května v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Prague Philharmonia s dirigentem Oscarem Jockelem a saxofonistkou Valentine Michaud. Zazní Suita pro smyčcový orchestr Leoše Janáčka, Balada pro saxofon a orchestr Franka Martina, Scaramouche op. 165c Daria Milhauda a Symfonie č. 1, op. 38 B dur Jarní Roberta Schumanna.

Zahajovací koncert festivalu Pražské jaro se uskuteční v neděli 12. května ve 20:00 hodin v Obecním domě ve Smetanově síni. Smetanovu Mou vlast si budete moci poslechnout v interpretaci Berlínské filharmonie pod vedením Kirilla Petrenka. Koncert bude živě přenášet Čt art, živé sledování bude také možné v rámci akce Berlínští filharmonikové na Kampě.

Brno

Ve čtvrtek 9. května a v pátek 10. května v 19:00 hodin v Janáčkovo divadle vystoupí Filharmonie Brno s dirigentem Tomášem Netopilem. Uslyšíte Symfonické tance, op. 45 Sergeje Rachmaninova, Adagietto ze Symfonie č. 5 c moll Gustava Mahlera a Epilog z baletu Peer Gynt pro smíšený sbor (z nahrávky) a orchestr Alfreda Schnittkeho.

Ostrava

V úterý 7. května a ve středu 8. května v 18:00 hodin v Gongu v Dolních Vítkovicích vystoupí Janáčkova filharmonie Ostrava s kapelou Jelen a zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou. Diriguje Stanislav Vavřínek.

Pražský filharmonický sbor – Elbphilharmonie Hamburg, 26. dubna 2024 (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor – Elbphilharmonie Hamburg, 26. dubna 2024 (zdroj Pražský filharmonický sbor)

V neděli 12. května v 15:00 hodin v Divadle Jiřího Myrona můžete navštívit koncertní provedení opery Libuše Bedřicha Smetany v intepretaci Pražského filharmonického sboru (sbormistr Lukáš Vasilek) a Janáčkovy filharmonie Ostrava pod vedením dirigenta Roberta Jindry. V sólových rolích se představí Mária Porubčinová, Svatopluk Sem, Martin Bárta, Richard Samek, Peter Mikuláš, Jiří Hájek, Petra Alvarez Šimková a Monika Jägerová.

Olomouc

Závěrečný koncert festivalu Olomoucké hudební jaro provede Moravská filharmonie Olomouc se svým šéfdirigentem Zsoltem Hamarem v pátek 10. května v 19:00 hodin v Redutě. Role sólistky večera se zhostí klavíristka Tamara Stefanović. Uslyšíte Symfonickou báseň č. 3 podle Alphonse de Lamartina Ference Liszta, Symfonie č. 4, op. 60 Symfonie concertante Karola Szymanowského a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Ostatní regiony Čech

V Pardubicích pokračuje festival Pardubické hudební jaro.
V pondělí 6. května v 19:00 hodin v Gočárově galerii nabídne festival klavírní recitál Jana Čmejly u příležitosti představení jeho profilového CD: Novák, Skoumal, Schumann, Prokofjev.
V pátek 10. května v 19:00 hodin se v Kapli sv. Romedia na zámku Choltice uskuteční koncert Ti nejlepší z konzervatoře, kde vystoupí Martin Zdvihal (housle), Tobiáš Krpec (kytara) a Štěpán Pospíš (recitace).
Program s názvem Mladé Barocco se uskuteční v sobotu 11. května v 19:00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích. Vystoupí kontratenor Vojtěch Pelka a soubor Barocco sempre giovane s uměleckým vedoucím souboru Josefem Krečmerem.

V rámci Plzeňského varhanního festivalu 2024 vystoupí v pondělí 6. května v 19:00 hodin v Katedrále sv. Bartoloměje v Plzni varhaník Martin Gregorius.

V úterý 7. května v 19:00 hodin operní pěvkyně Gabriela Beňačková zamíří v rámci svého závěrečného koncertního turné Gabriela Beňačková aneb Mařenka, Rusalka a Jenůfa se loučí do Lanškrouna do sálu Multifunkčního centra LArt. Zpěvačka vystoupí společně s Orchestrem Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem a tenoristou Jakubem Pustinou.

Jakub Pustina, Gabriela Beňačková (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Ve čtvrtek 9. května v 19:00 hodin v sále Špejcharu, Hvožďany vystoupí v rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram klarinetistka Anna Paulová a harfenistka Hedvika Mousa Bacha. Zazní skladby Pietra Antonia Locatelliho, Antonín Dvořáka, Bedřicha Smetany, Franze Poenitze, Franze Schuberta, Martina Kux-Krále a Nicolas-Charlese Bochsy.

Ve čtvrtek 9. května v 19:00 v Měšťanské besedě v Plzni uvede Plzeňská filharmonie se svým šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim Koncert pro violu a orchestr, op. 37 Miklóse Rózsy (sólistka Dana Zemtsov) a Symfonii č. 1 D dur Titan Gustava Mahlera.

Ve čtvrtek 9. května v 19:00 hodin si můžete poslechnout v Krušnohorském divadle v Teplicích koncer Severočeská filharmonie Teplice, která vystoupí společně s houslistou Janem Mráčkem pod taktovkou Petra Vronského ve skladbách Maškaráda Arama Chačaturjana, Koncert pro housle D dur, op. 35 Petra Iljiče Čajkovského a Taras Bulba Leoša Janáčka.

Festival Stamicovy slavnosti uvede v pátek 10. května v 19:00 hodin v krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě koncert souboru Epoque Quartet a klavíristy Jana Kučery. Zazní díla Enia Morriconeho, Djanga Reinharda, Ástora Piazzolly a dalších.

V pátek 10. května začíná 27. ročník tradičního festivalu Martinů fest Polička. Program bude zahájen v 17:00 hodin pietním aktem u hrobu Bohuslava Martinů, kde vystoupí Mužský pěvecký sbor Bohuslava Martinů města Poličky. Zahajovací koncert se uskuteční ve velkém sále Tylova domu v 18:00 hodin, kde uslyšíte skladby Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka v podání Zemlinského kvarteta, které doprovodí v choreografiích Petra Zusky a Pavla Šmoka Pražský komorní balet.

V sobotu 11. května bude slavnostně zahájen festival Smetanovy Jabkenice 2024. Zahájení se uskuteční ve 13:00 hodin, v 15:00 hodin si můžete poslechnou koncert Odkaz mistrů české hudby dnešku sopranistky Daniely Radosy a varhaníka Marka Valáška, v 18:00 hodin Varhan Orchestrovič Bauer otevře Koncertem duchovní hudby po dlouhé době místní kostel Narození Panny Marie a rozezní jeho k této příležitosti obnovené varhany v připomínce úmrtí Bedřicha Smetany před 140 lety, spoluúčinkují sopranistky Jana Ryklová a Sabina Elena Müllerová, tlumočení do znakové řeči: Hands Dance.

Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)

V sobotu 11. května v 19:00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku vystoupí VientoMarero duo ve složení Michaela Meca (příčná flétna) a Jiří Meca (kytara), které si budete moci poslechnout ve skladbách Jacquese Iberta, Bély Bartóka, Arthura Honeggera, Johanna Sebastiana Bacha, Ľuboše Bernátha, Luigiho Legnaniho, Maurice Ravela a Szymona Gołąbeka.

V neděli 12. května v 17:00 hodin se v premonstrátském klášteře Nová Říše uskuteční komorní koncert interpretů Václava Kunta (flétna), Kateřiny Soukalové (klarinet), Petra Hejného (violoncello), Kateřiny Kučerové (flétna), Josefa Kekuly (housle) a Karla Plocka (viola), kteří zahrají díle Františka Kramáře, Josefa Myslivečka, Jakuba Jana Ryba, Pavla Vranického a dalších.

V neděli 12. prosince v 19:00 hodin v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem vystoupí Smetanovo trio v programem V hudbě život Čechů. Na programu koncertu zazní díla Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Češi v zahraničí

Ve středu 8. května a v pátek 10. května uvede Královská Akademie Hudby (Royal Academy of Music) v Londýně dvě opery Bohuslava Martinů: Veselohra na Mostě a Dvakrát Alexandr. Obě opery budou provedeny v anglickém překladu. Obsazení tvoří pěvci elitního operního studia Královské Akademie za doprovodu orchestru Královské Akademie. O hudební nastudování se postarala Lada Valešová, o režii Rachael Hewer.

Ve čtvrtek 9. května vystoupí v sále Velvyslanectví ČR v Tokiu Jan Jiraský (klavír) a Hiroaki Gotó (housle). Na koncertu, který pořádá České centrum Tokio ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tokiu, zazní Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku – výběr, Antoní Dvořák: Romantické kusy, Op. 75, Dumka, Opus 12/1 a Furiant, Op.12/2, Bohuslav Martinů: Etudy a polky – Polka F dur, Etuda F dur, Bedřich Smetana: České tance, Op. 21 – I. Furiant, Sny – III. V Čechách, VI. Slavnost českých venkovanů, Z domoviny – II. Dvě dueta pro housle a klavír.

Jan Jiraský (foto Marek Olbrzymek)
Jan Jiraský (foto Marek Olbrzymek)

V neděli 12. května vystoupí v Stadtkirche St. Johann ve švýcarském Schaffhausen na závěrečném koncertu Bachfest Schaffhausen 2024 Collegium Vocale 1704 a Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Společně se sólisty Terezou Zimkovou (soprán), Lucií Caihuelou (mezzosoprán), Bennem Schachtnerem (kontratenor), Václavem Čížkem (tenor), Tomášem Šelcem (bas) a Felixem Schwandtkem (bas) provedou Mši h moll BWV 232 Johanna Sebastiana Bacha.

Slovensko

V úterý 7. května v 19:00 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie vystoupí Lotz Trio s díly Wolfganga Amadea Mozarta Terzetto č. 1, KV 439b, Terzetto č. 3, KV 439b a Kouzelná flétna, KV 620 (výběr z dobových aranžmá).

Koncerty Slovenské filharmonie si tento týden budete moci vychutnat ve čtvrtek 9. května a v pátek 10. května v 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Uslyšíte předehru k opeře Únos ze serailu, KV 384 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro housle a orchestr 1001 nocí v harému, op. 25 Fazıla Saye a baletní pantomimu Zázračný mandarín, op. 19 Sz. 73 Bély Bartóka. Diriguje Erik Nielsen, spoluúčinkují Slovenský filharmonický sbor a houslista Juraj Čižmarovič.

Ve čtvrtek 9. května v 19:00 se v Domě umění v Košicích uskuteční koncert s názvem Sólo pro marimbu. Hraje Státní filharmonie Košice pod taktovkou Zbyňka Müllera, jako sólista se představí hráč na marimbu Alexej Gerassimez. Zazní orchestrální suita Měšťák šlechticem, op. 60 Richarda Strausse, Koncert pro marimbu a orchestr č. 1 Neye Rosaura a Bolero Maurice Ravela.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 6. května ve 20:15 hodin a ve čtvrtek 9. května ve 23:30 hodin nabídne ČT art na svém televizním programu dokument Smetanova Vltava očima Bamberských symfoniků, barvitý příběh nejslavnější skladby Bedřicha Smetany, od jehož úmrtí uplyne v neděli 140 let, v dokumentu Axela Fuhrmanna. Vedle šéfdirigenta orchestru Jakuba Hrůši a orchestru Bamberských symfoniků dále účinkují: Ch. Storck, Kelly St Pierreová, O. Mojžíšová, K. Schwarzenberg, R. Novák a další.

V pondělí 6. května ve 21:10 hodin uvede ČT art 1. díl z cyklu Hudební cestopis slavných skladatelů, který vypráví životní i uměleckou pouť Johanna Sebastiana Bacha německými městy od Eisenachu, přes Výmar až do Lipska na místo svatotomášského kantora.

V pondělí 6. května ve 21:20 hodin na TV Noe+ a ve čtvrtek 9. května v 7:00 hodin na TV Noe můžete zhlédnout záznam galakoncertu Evy Urbanové z roku 2021. Orchestr opery Národního divadla moravskoslezského diriguje Robert Jindra.

Záznam koncertu Prague Philharmonia a Oksany Lyniv na Pražském jaru 2023 nabídne ve svém programu ČT art v pondělí 6. května ve 22:05 hodin.

V úterý 7. května ve 21:45 hodin na TV Noe a ve středa 8. května ve 21:45 hodin na Tv Noe+ máte možnost zhlédnout záznam koncertu Václava Hudečka a jeho hostů z kostela sv. Prokopa v Lošticích, kde zazněla díla Giuseppa Tartiniho, Johanna Sebastiana Bacha, Franze Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta.

V pátek 10. května v 19:00 hodin můžete na serveru OperaVision zhlédnout stream opery La somnambula Vincenza Belliniho z Teatro dell’Opera di Roma. V hudebním nastudování Francesca Lanzillotty a v režii Jean-Philippa Claraca vystoupí Lisette Oropesa, John Osborn, Roberto Tagliavini, Monica Bacelli, Francesca Benitez, Mattia Rossi a Giordano Massaro.

Kirill Petrenko (foto Chris Christodoulou)

V sobotu 11. května můžete v 15 kinech po celé České republice navštívit přímý přenos opery Madama Butterfly Giacoma Pucciniho v inscenaci Metropolitní opery New York. V hudebním nastudování Xian Zhang a v režii Anthony Minghella účinkují Asmik Grigorian (Cio-Cio-San), Elizabeth DeShong (Suzuki), Jonathan Tetelman (Pinkerton) a Lucas Meachem (Sharpless).

Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro z Obecního domu v Praze můžete sledovat v neděli 12. května ve 20:00 hodin na ČT art. Smetanovu Mou vlast si budete moci poslechnout v interpretaci Berlínské filharmonie pod vedením Kirilla Petrenka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments