Tento víkend začíná přesunutá soutěž Pražského jara v kategoriích fagot a klarinet

V Sále Martinů na Hudební akademii múzických umění (HAMU) dnes začíná soutěž Pražského jara v oboru fagot. První kolo pokračuje i 8. května, kdy se v Národním domě na Vinohradech připojí soutěž v oboru klarinet. Jde o přesunutou soutěž, která se v roce 2020 kvůli pandemii koronaviru nemohla konat. Svou účast potvrdilo 40 fagotistů a 36 klarinetistů. Všechna kola jsou otevřena veřejnosti.
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro (foto Petr Malý, zdroj Pražské jaro)
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro (foto Petr Malý, zdroj Pražské jaro)

“Je skvělé, že se soutěž pro klarinetisty a fagotisty podařilo organizačně přesunout z covidového období na letošní rok. Máme totiž rozpracované soutěžní plány na tři a více let dopředu, vznikla by tak pro tyto dva nástroje až příliš velká mezera,” uvedl předseda stálé soutěžní komise Michal Kaňka.

Fagotisté v prvním kole soutěže v Sále Martinů zahrají Pět virtuózních invencí pro fagot od Zdeňka Šestáka a Sonátu B dur Wolfganga Amadea Mozarta. Ve druhém kole konaném na stejném místě 10. května účastníky čeká mimo jiné skladba Mono-Poly zkomponovaná Petrem Wajsarem pro Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro.

Klarinetisté zahájí soutěž 8. a 9. května v Národním domě na Vinohradech. Čekají je skladby Tři kusy pro sólový klarinet (Igor Stravinskij) a Koncert pro klarinet č. 1 f moll (Carl Maria von Weber). Ve druhém kole 11. května na HAMU v Sále Martinů bude mezi skladbami také Unsent Letter napsaná pro soutěž Janem Duškem.

Finálová klání se budou konat 13. května (fagot) a 14. května (klarinet) ve Dvořákově síni Rudolfina. “Velkou změnou oproti předchozím ročníkům bude, že ceny předáme hned po finálových koncertech a odpadá slavnostní předávání 15. května v Brožíkově síni,” sdělil tajemník soutěže Michal Vencl.

Soutěž je součástí festivalu Pražské jaro, který 12. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevře Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání West-Eastern Divan Orchestra pod vedením Thomase Guggeise.V loňském roce se soutěž konala v oborech smyčcové kvarteto a klavír. Vítězem v oboru smyčcové kvarteto se stal korejský soubor Arete String Quartet, mezi mladými klavíristy uspěl jejich krajan I Tong-ha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments