Týden s hudbou (118)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Praha
V posledním týdnu festivalu Letní slavnostni staré hudby se uskuteční dva koncerty. V pondělí 3. srpna v kostele Panny Marie Sněžné vystoupí Cappella Mariana pod vedením Vojtěcha Semeráda spolu s kontratenoristou Terry Weyem v programu Maria, který představí obraz Panny Marie v dílech renesančních mistrů. Zazní skladby Jacoba Clemense non Papa, Giovanniho Pierluigiho da Palestriny nebo Josquina Despreze. Závěr festivalu bude patřit ve čtvrtek 6. srpna barokní opeře Francesca Cavalliho Calisto. V hudebním nastudování Jany Semerádové a v režii Víta Bruknera se představí Collegium Marianum a Buchty a loutky. Ve Státní opeře vystoupí v hlavních rolích Hana Blažíková (Calisto), Barbora Kabátková (Diana / Giunone), Jan Mikušek (Endimione), Tomáš Lajtkep (Mercurio) a Tomáš Král (Giove / Giove in Diana).
Regiony
Již šestý týden festivalu 9 týdnů baroka zavítá tentokrát do oblasti Domažlice a Chodsko, které jsou jednou z mála národopisných oblastí v Čechách, kde stále živý folklor vychází již z barokního období. V pondělí navštíví festival Tanaberk, kde jsou na programu mimo jiné hudební recitály mandolinisty Petra Vrobela za doprovodu kytaristky Aleny Kozákové. Ty se uskuteční i v úterý v klášteře v Pivoni. Ve středu muzeum v Domažlicích představí Město v době barokní. Přednášku o barokní hudbě a o tom, jak to bylo v baroku s hudebním uměním, vystřídá taneční vystoupení souboru En Garde!, při kterém se mohou návštěvníci sami do tance zapojit a barokní tance se naučit. Ve čtvrtek flétnistka Michaela Koudelková spolu se svými hosty zavede posluchače do světa barokních koncertů, sonát a suit. Koncert se koná v kostele sv. Anny v Horšovském Týně. Páteční koncert v kostele Pocta starým mistrům Narození Panny Marie v Domažlicích je založen na konfrontaci barokní hudby s hudbou jazzovou, a to i přímo na pódiu, kde se střetává komorní soubor Collegium Quodlibet se svým uměleckým vedoucím Jiřím Stivínem s jazzovým kvartetem a dohromady tvoří zajímavou fúzi těchto odlišných hudebních epoch a různorodých přístupů k interpretaci. Komponovaný program barokních zábav u kaple sv. Vavřince na vrchu Vavřineček u Domažlic nabídne v sobotu tanec, koncert v podání souboru Ensemble Fiorello, barokní občerstvení a dobový ohňostroj.

Na předposledním koncertu mezinárodního festivalu Hudební léto Kukssobotu 8. srpna v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu vystoupí Škampovo kvarteto. Zazní skladby  Wolfganga Amadea Mozarta, Jakuba Jana Ryby a Josepha Haydna.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Na Salcburském letním festivalu se v úterý na scéně Haus für Mozart odehrála s napětím očekávaná premiéra nového nastudování opery Figarova svatba v režii Svena-Erica Bechtolfa. Pod taktovkou Dana Ettingera se hlavních rolích objevili Adam Plachetka (Figaro) a Martina Janková (Susanna), doprovázeni dalšími vynikajícími pěvci a Vídeňskými filharmoniky. Naši recenzi nového nastudování chystáme z jedné z repríz.
Praha
V pondělí zemřel v Praze světově uznávaný pianista Ivan Moravec. Bylo mu čtyřiaosmdesát let. Známý virtuos se jako jediný Čech dostal mezi sedm desítek světových pianistů, jejichž umění zachycuje na CD prestižní edice Velcí klavíristé 20. století. Ivan Moravec, který se narodil 9. listopadu 1930 v Praze, byl v médiích přezdíván „básníkem klavíru“ a pro mnohé byl dokonce „pianistou pianistů“. Uchvacoval perlivou technikou, dynamickou škálou úhozu, smyslem pro barevnost tónu a jemné odstíny nálad. Diváci i kolegové oceňovali nejen jeho instrumentální umění, ale i skromnost, neokázalost a pracovitost. Ivan Moravec si přes své umění a skvělou pověst nikdy neliboval v publicitě, nerad poskytoval rozhovory, a možná proto jej nebylo možné označit za proslulou star. Dokonce ani neměl v oblibě efektní virtuózní čísla a při své hře se zcela koncentroval na vnitřní svět skladeb Mozarta, Chopina, Schumanna, Brahmse, Ravela či Debussyho.

Typický nástroj švédské lidové hudby nyckelharpu představil ve čtvrtek na koncertu v Betlémské kapli v Praze jeden z nejznámějších nyckelharpistů současnosti Johan Hedin. Nyckelharpa je smyčcový nástroj s klapkami. Koncert se konal v rámci festivalu Letní slavnosti staré hudby. Program večera byl vystavěn zejména na tradičním severském tanci polska. Třídobý párový tanec polska se v různých podobách dodnes objevuje v Dánsku, Norsku, Švédsku i Finsku. Melodie více než pět století starých tanců se předávaly v rodinách a na vesnicích z generace na generaci. O několik století později začaly být zapisovány do not, které lze najít ve sbírkách pocházejících zejména z osmnáctého a devatenáctého století. Koncert vážné hudby, plánovaný na srpen v tunelovém komplexu Blanka, nebude. Zkomplikovaly jej přípravy otevření dopravní stavby. Organizátoři koncertu očekávali účast až deseti tisíc lidí.  Vystoupení Pražské komorní filharmonie se mělo uskutečnit měsíc před otevřením, tedy 20. srpna, ve vjezdu do tunelu na Letné. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat