Týden s hudbou (118)

  1. 1
  2. 2

Při čtvrtečním požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích zemřela krátce po svých dvaadevadesátých narozeninách významná česká sopranistka Ludmila Dvořáková, držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství (zevrubný portrét sopranistky naleznete na našich stránkách zde). Sopranistka Ludmila Dvořáková patří k nejvýznamnějším českým operním sólistům minulého století. Narodila se 11. července 1923 v Kolíně, studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou Opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera, a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972). Wagnerovy a Straussovy opery byly její hlavní doménou, často se ale věnovala též písňové a kantátové tvorbě. Thálii za celoživotní mistrovství převzala v roce 2002, Cenu Antonína Dvořáka za přínos v popularizaci české hudby o deset let později. V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil její manžel Rudolf Vašata.
Regiony.
Koncertem houslisty Pavla Šporcla, slovenského kvarteta Mucha Quartet a kytarovým recitálem Lubomíra Brabce pokračoval třetí týden Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Program nabídl i večer věnovaný muzikálům. Netradiční zážitek přivezlo slovenské kvarteto Mucha Quartet. Koncert, který se uskutečnil 30. července, pantomimou doplnil Vladimír Kulíšek. Pavel Šporcl se představil v pátek 31. července v Zámecké jízdárně, doprovodila ho Jihočeská komorní filharmonie vedená šéfdirigentem Janem Talichem. Sobotní večer pak patřil muzikálům. V programu s názvem James Bond Music a světové muzikály vystoupila Debbie Gravitte, Capathia Jenkins a Hugh Panaro. Sólisty doprovodila Severočeská filharmonie Teplice pod vedením amerického dirigenta Michaela Krajewského.

Poprvé po dvě stě devadesáti dvou letech zazněla v pátek v barokní jízdárně ve Světcích u Tachova v obnovené světové premiéře opera skladatele Johanna Josepha Fuxe a libretisty Pietra Pariatiho Costanza e fortezza (Stálost a síla). Dílo složené na objednávku vídeňského dvora zaznělo jen dvakrát v roce 1723 – u příležitosti narozenin císařovny Alžběty Kristýny a při korunovaci Karla VI. českým králem. Nyní ho jako součást barokního festivalu 9 týdnů baroka připravil soubor Musica Florea. V době premiéry v osmnáctém století byla monumentální inscenace uvedena v Jelením příkopě Pražského hradu. Orchestr tehdy čítal sto hráčů, zpěváků bylo přes dvě stě. Současné provedení se odehrálo v unikátním prostředí národní kulturní památky Windischgrätzovy jízdárny, v bohatých kostýmech a v ručně malovaných historicky věrných replikách barokních kulis. V opeře vystoupilo devět sólistů, tanečníci a asi třicetičlenný sboru a stejně početný orchestr. Korunovační operu Costanza e fortezza uvedl soubor ještě v sobotu.Úvodním galakoncertem, na němž vystoupili tenorista Jaesig Lee a sopranistka Auxiliadora Toledano, začal v sobotu v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku Mezinárodního hudební festival Petra Dvorského. Závěr letošního ročníku bude patřit dramatickému oratoriu Gioacchina Rossiniho Stabat Mater. Dílo nastuduje představitel současné generace mladých českých dirigentů Jakub Klecker s Českým filharmonickým sborem Brno, Moravskou filharmonií Olomouc a čtveřicí sólistů.

Výročí
4. srpna uplyne třicet let od úmrtí české skladatele a dirigenta Zbyňka Vostřáka (10. června 1920 – 4- srpna 1985). Byl dirigentem ústecké opery a posléze pražského Národního divadla, vedle komorní a orchestrální tvorby se věnoval i dílům scénickým, za zmínku stojí alespoň jeho balet Viktorka a opera Rohovín Čtverrohý. V období normalizace po roce 1969 jeho hudba prakticky z českých koncertních sálů zcela zmizela a byla uváděna pouze v zahraničí.

Sedmdesáti let se 5. srpna dožívá významná česká sopranistka Eva Děpoltová, dlouholetá sólistka Opery Národního divadla v Praze. Již během svého předchozího působení v Ostravě a ve Slovenském národním divadle v Bratislavě vytvářela významné role světového i českého repertoáru, které jí brzy otevřely cestu na zahraniční scény, zejména Turandot a Lady Macbeth. její repertoár byl velmi široký a různorodý, za zmínku stojí alespoň její Krasava a Libuše, Šárka, Donna Anna, Tosca či Beethovenova Leonora.

Před deseti lety, 9. srpna 2005 zemřel někdejší dlouholetý sólista Opery Národního divadla v Praze, tenorista Viktor Kočí (narozen 25. prosince 1920). Začínal v amaterské Pražské zpěvohře a potom ve sboru Smetanova divadla. Přelom v jeho kariéře znamenalo pohostinské vystoupení v plzeňské opeře, kde mu Jeník v Prodané nevěstě přinesl sólové angažmá v prvém hlasovém oboru.  Vedle smetanovských a dvořákovských rolí vynikl mj. jako Rudolf v Bohémě a Lenskij, později měl úspěchy v oboru charakterním.

Foto Jiří Sláma, Salzburger Festspiele / Ruth Walz, archiv, Musica Florea

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat