Týden s hudbou (133)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Dvanáctiletý český pianista Jan Čmejla prošel konkurzem a dostal se do pobytového setkání mladých talentovaných klavíristů z celého světa. Pořadatelem Allianz Junior Music Camp je mezinárodní hudební nadace čínského pianisty Lang Langa, která sídlí v New Yorku. Mladí pianisté stráví týden od středy 18. listopadu ve Vídni. Je pro ně připraven pestrý program, který zahrnuje každý den dvě hodiny výuky a také lekci s Lang Langem. Účastníci rovněž vystoupí na koncertu pro vídeňské publikum.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odlétá na začátku týdne na turné po Velké Británii. Během čtrnácti dnů odehrají Pražští symfonici deset koncertů, první čtyři bude řídit Jan Kučera, zbytek turné FOK absolvuje pod taktovkou svého šéfdirigenta Pietariho Inkinena. Program je složen převážně z českého repertoáru, předehru tvoří Smetanova Šárka, po níž budou znít Dvořákovy symfonie. S FOKem budou vystupovat dvě britské houslové virtuózky Chloe Hanslip a Jennifer Pike, které repertoár turné obohatí o Beethovenův a Dvořákův Houslový koncert. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK procestuje téměř celou Anglii. První půle turné vrcholí koncertem 23. listopadu v Londýně, závěrečný koncert zazní v Leedsu.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy (foto asops.cz)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy (foto asops.cz)


Praha

Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu se na jeden koncert usadí metropolitní orchestr partnerského města Prahy, Norimberští symfonikové. Jejich koncert je zařazen do přehlídky Dny Norimberku v Praze. Svým koncertem Norimberští symfonikové skládají pomyslnou poctu české historii, v Obecním domě vystoupí symbolicky v úterý 17. listopadu se svým šéfdirigentem Alexanderem Shelleym a klavíristkou Enrikou Ciccarelli, s programem z děl Glucka, Griega a Stravinského.

Na letošním Koncertu ke Dni studentstva se v úterý 17. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina představí aktivní mladí lidé (včetně dětí), kteří se věnují hudbě, a přitom ne v běžných vodách či s podporou obvyklých hudebně vzdělávacích institucí. Vedle sebe (a v závěru koncertu i společně) tak vystoupí Letní orchestr mladých, postavený na zájmu, aktivitě a nadšení studentů, kteří se scházejí každé léto, dále Orchestr Trmi©kus a jeho sólisté (ten funguje na základní škole v Trmicích) a do třetice Orchestr Nadačního fondu Harmonie, který vnáší do České republiky myšlenky venezuelského projektu El Sistema a spolu s ním věří, že je možné měnit život dětí hudbou – dětem bez rozdílu umožňuje navštěvovat výuku hry na hudební nástroj, budovat orchestr a stát se nepostradatelnou součástí společenství, kde má každý své místo.

Zpěvačka a houslistka Iva Bittová oslaví výročí sametové revoluce v netradičním stylu: ve Foru Karlín vystoupí v úterý 17. listopadu se svou skupinou Čikori, s pěveckým folklórním sborem Grunik a orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Koncert bude dirigovat švýcarský Kaspar Zehnder, historicky druhý šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia. V sobotu 21. listopadu se budou ve Dvořákově síni Rudolfina konat další dva z koncertů PKF – Prague Philharmonia pro děti. S průvodci Lupi a Šímou a dirigentem Jakubem Zichou Splníme si velký sen, setkáme se s Mozartem.

Skřítkové Lupi a Šíma (foto archiv)
Skřítkové Lupi a Šíma (foto archiv)

Pražský rodák, tanečník a choreograf Ivan Liška oslavil 8. listopadu pětašedesátiny. Setkání s ním při příležitosti vydání knihy Ivan Liška – Tänzer / Die Leichtigkeit des Augenblicks (Ivan Liška – Tanečník / Lehkost okamžiku) autorky Dagmar Ellen Fischer je ohlášeno do pražského Goethe Institutu na středu 18. listopadu.

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, pořádá již třetí ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který probíhá v Koncertním sále konzervatoře. Vystupují na něm nejlepší žáci školy společně se svými pedagogy a mimořádnými hosty. Ve středu 18. listopadu pokračuje cyklus koncertem nazvaným Kytarové variace. Představí se na něm jednak Pražské kytarové kvarteto, jednak trio mladých konzervatoristů Eliška Purkertová, Jan Stránský a Jan Kříž, zazní skladby španělských mistrů i českého skladatele a kytaristy Štěpána Raka.

Struny podzimu si v roce svých dvacátých narozenin dopřávají hned několika návratů. V samotném závěru festivalu, ve středu 18. listopadu, vystoupí Cassandra Wilson, která se českému publiku poprvé představila před šesti lety. Tentokrát přiváží svůj nejnovější projekt, poctu Billie Holiday, a to v předvečer stého výročí jejího narození.

Cassandra Wilson (foto showclix.com)
Cassandra Wilson (foto showclix.com)

Novodobá premiéra pašijového oratoria Santa Elena al Calvario (Svatá Helena) Johanna Adolfa Hasse v provedení Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse se uskuteční ve středu 18. a ve čtvrtek 19. listopadu v kostele sv. Anny – Pražská křižovatka. V roli Svaté Heleny vystoupí mezzosopranistka Anna Alàs i Jové, v dalších sólových partech pak sopranistky Olga Jelínková a Kamila Mazalová, altistka Julia Böhme a tenorista Václav Čížek. Hodinu před koncertem se koná ouvertura ke koncertu s Václavem Luksem, tentokrát na téma Opera v oratoriu.

Na sto třicet divadel z šestatřiceti měst se v sobotu 21. listopadu zúčastní Noci divadel. Program doprovodí řada speciálních akcí, účastníci se mohou těšit na workshopy, představení pro děti i dospělé, koncerty, projekce, diskuse, prohlídky zákulisí, přednášky či dílnu dabingu, akce související s uprchlickou krizí nebo bojovou hru pro děti.

Letošní dvacátý první ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů konaného na různých místech Prahy bude ve znamení jubileí tuzemských hudebníků. Před zahájením festivalu se uskuteční tři prology, které se k festivalu volně přidružují. Prvním bude vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie ČR v neděli 22. listopadu ve Španělském sále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat