Týden s hudbou (152)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Slovenská filharmonie připravila pro svoje posluchače bohatý program. Ve středu 30. března pod taktovkou Rastislava Štúra odehraje koncert, na jehož programu jsou Mendelssohn-Bartholdy, Tomasi a Šostakovič. Sólisty večera budou Tibor Bertók (housle), Stanislav Masaryk (trubka) a Matias Alzola (klavír). V rámci řady Mimořádné koncerty vystoupí ve čtvrtek 31. března v Koncertní síni Slovenské filharmonie soubor Solamente Naturali s Milošem Valentou, uměleckým vedoucím a houslistou v jedné osobě. V programu Musica Globus zazní písně a tance ze slovenských, moravských, německých a anglických barokních rukopisů. V pátek 1. dubna bude v Bratislavě hostovat Gustav Mahler Jugendorchester s dirigentem Davidem Afkhamem a houslistou Frankem Peterem Zimmermannem. Zazní Ligetiho Lontano, Bartókův Koncert pro housle a orchestr č. 2 a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 Eroica. Poslední koncert tohoto týdne je naplánován na neděli, kdy Slovenský komorný orchester ve složení Ewald Danel (umělecký vedoucí / housle), Ľudovít Kanta (violoncello), Ján Samec (flétna) a Adriana Antalová (harfa) společně se sólistkou Denisou Šlepkovskou (mezzosoprán) přednesou skladby Antonia Vivaldiho, Carla Philippa Emanuela Bacha a Juraje Hatríka.

Gustav Mahler Jugendorchester (zdroj staatskapelle-dresden.de)
Gustav Mahler Jugendorchester (zdroj staatskapelle-dresden.de)


Praha
Experimentální zpěv, tanec rodící se v meziprostoru boje a křehkosti, spalující rytmus a osobní zpověď tanečnice a performerky Cecile Da Costa – tak lze charakterizovat nejnovější crossover představení skupiny Spitfire Company Vypravěč, které bude mít premiéru v úterý 29. a ve středu 30. března v Paláci Akropolis. Na počátku byla inspirace knihou Atiqa Rahimi Kámen trpělivosti, na konci je to příběh o Cecile Da Costa. Doprovázejí ji dva hudebnící, multi-instrumentalista Jan Šikl a slovenský kytarista a skladatel David Kollar. Spolu s nimi a pod režijním vedením Petra Boháče tvoří Cecile Da Costa divadelní zpověď namíchanou z emociální taneční akce a z hlasu, připomínajícího andělskou zvonkohru i woodoo opilé čarodějnice.

Smyčcový orchestr Harmonia Praga s uměleckým vedoucím Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem vystoupí na třetím Stylovém večeru – Pozdrav jara (Jarní tóny od baroka po tango), který se uskuteční ve čtvrtek 31. března na pražské Novoměstské radnici. Zazní skladby inspirované touto roční dobou. Nejslavnější jarní skladbou je zřejmě ta z Vivaldiho Čtvera ročních dob, na programu je však i hudba norského Edvarda Griega, Christiana Sindinga (klavírní Rašení jara s doprovodem smyčcového orchestru), optimisticky laděné Mozartovo Divertimento D dur a Mendelssohnova Jarní píseň v úpravě Štefana Britvíka. Ve stejné úpravě zazní i Maggiolata českého skladatele pochodové hudby Julia Fučíka, koncert pak uzavřou tóny argentinského skladatele Astora Piazzolly. V trojroli houslisty, klavíristy a moderátora večera se představí umělecký vedoucí souboru Miroslav Vilímec.

Miroslav Vilímec (zdroj Plzeňská filharmonie)
Miroslav Vilímec (zdroj Plzeňská filharmonie)

Opera Národního divadla zařadila na čtvrtek 31. března reprízu Janáčkovy Její pastorkyně s Evou Urbanovou v roli Kostelničky, Danou Burešovou jako Jenůfou, Peter Berger bude zpívat Lacu a Aleš Briscein se zhostí úlohy Števy.

Na čtvrtek 31. března připravila Pražská konzervatoř ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách koncert Barokního souboru Pražské konzervatoře a Prague Conservatory Modern, na kterém zazní skladby Händela, Martinů a Hindemitha. Dirigují Jakub Kydlíček a Chuhei Iwasaki.

víkendu 1. až 3. dubna se ve Studiu Alta uskuteční další ze série víkendových workshopů Medicína v tanci, které povede Zuna Vesan Kozánková. Workshopy se konají v rámci projektu Myslet tancem! 2016 a potrvají až do listopadu tohoto roku. Propojí současný tanec s kontaktní improvizací, jež je zaměřena na zdraví tanečníků, a to podle principů čínské medicíny.


Regiony
Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro 2016 připravil na úterý 29. března 2016 v Hudebním sále radnice v Pardubicích Violoncellový recitál. Zazní ruské violoncellové sonáty v podání českého violoncellisty Jiřího Bárty a australského klavíristy, působícího ve Velké Británii Pierse Lana.

Jiří Bárta (zdroj brussels.czechcentres.cz)
Jiří Bárta (zdroj brussels.czechcentres.cz)

Aprílový koncert se uskuteční v pátek 1. dubna ve Velkém sále Muzea v Chrudimi. Orchestr Barocco sempre giovane připravil pro posluchače koncert s programem složeným ze skladeb plných vtipu a humoru. Sólistkou večera bude Ludmila Peterková (klarinet). V jich podání zazní skladby Mozarta, Viklického, Kukala či Sluky. Poslední akce tohoto týdne je naplánována na neděli 3. dubna. Ve Východočeském divadle Pardubice vystoupí baletní soubor Slovenského národního divadla s inscenací Carmen ala Gypsy Devils. Jedná se o tanečně-hudební divadlo inspirované Bizetovou operou v choreografii a režii Ladislava Cmoreje.

Druhý týden brněnského Velikonočního festivalu duchovní hudby nabídne tři koncerty. Ve středu 30. března se v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně uskuteční koncert Ženy u prázdného hrobu, který představí akvitánskou a notredamskou polyfonii a velikonoční zpěvy z antifonáře Elišky Rejčky v podání ženského vokálního souboru Discantus z Francie. Na pátek 1. dubna je naplánován varhanní koncert Ireny Chřibkové s recitací Marka Ebena, na kterém zazní skladba Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce pro varhany a recitátora. Velikonoční festival zakončí v neděli 3. dubna v katedrále sv. Petra a Pavla Filharmonie Brno pod taktovkou Libora Peška spolu s Českým filharmonickým sborem Brno vedeným sbormistrem Petrem Fialou. Na koncertu Vítězství bílé soboty zazní Foersterova Symfonie č. 4. c mollVeliká noc“ a Dvořákovo Te Deum.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat