Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

31. ledna – 5 . února 2017 / vydání číslo 196
Co přinese tento týden
Zahraničí

Jediný autentický notový záznam opery Rusalka Antonína Dvořáka poprvé opustí Českou republiku a vydá se na cestu do Spojených států. Výstava v Českém národním domě v New Yorku začne ve středu 1. února a potrvá zhruba tři týdny. Návštěvníci uvidí také další zajímavé předměty a dokumenty, například originál libreta opery, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy. Metropolitní opera v New Yorku uvede ve čtvrtek 2. února premiéru Dvořákovy Rusalky. V roli vodní víly se představí Kristine Opolais, Prince ztvární Brandon Jovanovich, Eric Owens vystoupí v roli Vodníka. Za dirigentským pultem stane Mark Elder. Obou událostí se zúčastní i ministr kultury Daniel Herman.

Rusalka – titulní strana partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

 

Praha
V pondělí 30. ledna v Obecním domě čeká na návštěvníky večer plný vášnivé atmosféry a latinsko-amerických rytmů. Koncert s podtitulem SOČR v rytmu kastanět se odehraje pod taktovkou venezuelského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy. V nejznámější baletní verzi Čarodějné lásky Manuela de Fally se představí izraelská zpěvačka Edit Zamir. Koncert odvysílá Český rozhlas v přímém přenosu na stanici Vltava.

Novoroční koncert Erste Corporate Banking, který vzniká ve spolupráci s Nachtigall Artists a Českou filharmonií, se odehraje v pondělí 30. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina. Vystoupí na něm Valentina Nafornita (soprán) a Josef Špaček (housle), Česká filharmonie zahraje pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka.

Josef Špaček (foto Radovan Subin)

V Národním divadle se představí operní pěvec a host předních světových scén Yusif Eyvazov. V pondělí 30. ledna ztvární postavu Andrey Chéniera ve stejnojmenné opeře italského skladatele Umberta Giordana. Nastudování inscenace je dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala. Hlavních rolí se kromě Yusifa Eyvazova ujmou Petra Alvarez Šimková a Svatopluk Sem, další reprízy jsou ohlášeny na 6. a 8. února.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede v úterý 31. ledna v kostele svatých Šimona a Judy obnovenou premiéru Korunovační kantáty Leopolda Koželuha z roku 1791. Ta vznikla u příležitosti korunovace Leopolda II. Kantátu v novém nastudování po dvou stech dvaceti šesti letech pod vedením Marka Štilce provede s FOK soubor Martinů Voices a sólisté Kristýna Vylíčilová, Josef Moravec a Tomáš Kořínek.

Jarní část koncertní sezony 2016/2017 zahájí Collegium 1704 dvojicí koncertů ve čtvrtek 2. a v pátek 3. února v Dvořákově síni Rudolfina. Tentokrát představí díla francouzského baroka z dob králů Ludvíka XIV. a Ludvíka XV., která má české publikum možnost slyšet zcela výjimečně. V první části koncertu zazní dvě skladby Jeana-Baptisty Lullyho, druhou polovinu večera zahájí In convertendo Dominus Jeana-Philippa Rameaua, program uzavře Dominus regnavit Rameauova současníka Jeana-Josepha de Mondonville.

Collegium 1704 – Rudolfinum 2016 (foto © Petra Hajská)

Na Pražském hradě a na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze se bude v sobotu a neděli konat mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense / Pražské zjevení dionýské 1617 – 2017. Vědci budou společně s umělci hledat cesty, jak oživit originální divadelní představení z roku 1617. Za konferenční stůl zasedne skladatel a hudební vědec Miloš Štědroň, český historik Petr Maťa a tanečnice a choreografka Eva Kröschlová společně s desítkou dalších odborníků z oblasti historické, literárně-jazykové, hudební, divadelní, výtvarné a taneční.

 

Regiony
Národní divadlo Brno připravilo na sobotu 4. února premiéru opery Amilcara Ponchielliho La Gioconda v režii Tomáše Pilaře. Dílo zavede diváky do Benátek počátku sedmnáctého století. Hudebního nastudování se ujal Jaroslav Kyzlink, který také bude operu při premiéře dirigovat. V hlavní roli se představí maďarská sopranistka Csilla Boross.

Csilla Boross (zdroj csillaboross.com)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria je mezi třemi alby, která jsou nominována na cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Smetanovo trio tuto cenu získalo už v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. Vítězové jednotlivých kategorií budou oznámeni 19. dubna. V minulém týdnu o tom informoval producent nahrávky.

Komorní filharmonie Pardubice se minulý týden vydala na své již třetí koncertní turné po Japonsku. Turné navazuje na zájezd tohoto hudebního tělesa do Japonska na podzim 2014. Pardubičtí filharmonici se představili pod vedením japonského dirigenta Hideakiho Mutoa. Ten je s Českou republikou úzce spojen, neboť studoval u významného českého dirigenta Zdeňka Košlera a ve své dlouhé umělecké kariéře spolupracoval s většinou předních českých orchestrů.

 

Praha
Český spolek pro komorní hudbu uvedl v pondělí 23. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina klavírní recitál Francesca Piemontesiho. Umělec vystoupil ještě v dalších třech koncertech, na kterých s Českou filharmonií pod vedením Manfreda Honecka provedl Klavírní koncert č. 3 c moll op. 37 Ludwiga van Beethovena. Druhou polovinu programu tvořilo oratorium Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů v podání Pražského filharmonického sboru pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka. Zde si můžete přečíst naši recenzi z klavírního recitálu a zde najdete článek o mistrovských kurzech Francesca Piemontesiho, které umělec v Praze během svého pobytu uspořádal.

Český spolek pro komorní hudbu – Francesco Piemontesi – Dvořákova síň Rudolfinum Praha 23. 1. 2017 (foto © Zdeněk Chrapek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat