Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 27. března do 2. dubna 2017 - vydání číslo 204. Co se v klasické hudbě, opeře a tanci děje? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Praha
Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia v březnu pokračuje sedmým večerem, tentokrát v podání dámského uskupení Trio Clavio, jež nabídne výběr skladeb jdoucí napříč stoletími i žánry. Zazní Mozartova skladba Trio Es dur, KV 498 „Kegelstatt“, premiéra díla Lukáše Hurníka Alphabet i temperamentní klezmer Serbana Nichifora. Trio Clavio vystoupí v pondělí 27. března v Českém muzeu hudby, ve složení Lucia Fulka Kopsová (housle), Jana Černohouzová (klarinet) a Lucie Valčová (klavír). Zde odpovídal v uplynulém týdnu ředitel orchestru Radim Otépka na dotazy čtenářů Opery Plus.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se vydá ve Smetanově síni Obecního domu v úterý 28. a ve středu 29. března na pomyslnou cestu Evropou. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Pietariho Inkinena přenese posluchače nejprve do Norska, když uvede suitu z Griegova Peer Gynta, a následně do Británie. Skotskou fantazii Maxe Brucha zahraje FOK se sólistou Michailem Ovrutským, večery uzavře Dvořákova Symfonie č. 8 „Anglická“.

Pietari Inkinen – Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj FB FOK)

Soubor Cappella Mariana pod vedením uměleckého vedoucího Vojtěcha Semeráda zve v úterý 28. a ve středu 29. března do Zrcadlové kaple Klementina na Janovy pašije. V rámci cyklu Barokní podvečery zazní Janovy pašije a Cantiones Sacrae Heinricha Schütze a Tabulatura Nova Samuela Scheidta. Varhanního partu se ujme Sebastian Knebel.

Přehlídkou francouzské hudby budou koncerty České filharmonie, které se odehrají ve středu 29., čtvrtek 30. a pátek 31. března ve Dvořákově síni Rudolfina. Česká filharmonie vystoupí pod taktovkou francouzského dirigenta Stéphana Deneva, v roli sólisty se představí Gautier Capuçon (violoncello). Program je sestaven z děl Ravela, Roussela, zazní i První violoncellový koncert Camilla Saint-Saënse.

Gautier Capuçon (zdroj ceskafilharmonie.cz/foto Michael Tammaro)

Pražská konzervatoř ve spolupráci s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách připravila na čtvrtek 30. března koncert, na kterém se představí Smyčcový a Symfonický orchestr Pražské konzervatoře. V koncertním sále konzervatoře zahrají pod vedením dirigentů Chuhei Iwasakiho a Miriam Němcové. Dále vystoupí Libor Suchý (klarinet) a Matyáš Keller (violoncello). Nastudovány jsou skladby Jeana Francaixe, Benjamina Brittena, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů.

Pražský filharmonický sbor uvede ve čtvrtek 30. března v kostele svatých Šimona a Judy koncert sborového cyklu. Sbor vystoupí pod vedením Lukáše Vasilka a provede rozlehlou skladbu Sergeje Rachmaninova Matka Boží ve věčné modlitbě, dále Stravinského mši z roku 1948 a Brahmsovy Milostné písně – Valčíky op.52.

Sál Pálffyovského paláce bude v pátek 31. března dějištěm prvního ročníku soutěže konzervatoří české republiky ve hře na harfu, vyvrcholí večerním koncertem vítězů.

Národní divadlo uvede v pátek 31. března premiéru nové kompozice Jiřího Kadeřábka Žádný člověk. Opera v režijním pojetí Kathariny Schmitt pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a osudu jeho posledního díla – Stalinova pomníku na Letné. V čele orchestru stane jako dirigent skladatel, v hlavních rolích se představí Eliška Gattringerová, Sylva Čmurgová, Jan Mikušek, Jakub Tolaš a Josef Škarka.

J. Kadeřábek: Žádný člověk (vizuál) – ND Praha 2017 (zdroj narodni-divadlo.cz)

 

Regiony
Opera Diversa se v pondělí 27. března představí v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně s inscenací Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Čaroděj a jeho sluha. V opeře pro tři hlasy posluchači uslyší Lucii Kašpárkovou (soprán), Ondřeje Koplíka (tenor) a Jana Šťávu (bas). Dirigentkou večera bude Gabriela Tardonová.

Kytarový recitál Lubomíra Brabce se odehraje v pátek 31. března v Synagoze v Heřmanově Městci. Program budou tvořit skladby pro kytaru Johna Dowlanda, Ivana Jelínka, Sylvia Leopolda a dalších. Koncert je součástí festivalu Pardubické hudební jaro.

Baletní představení s názvem Dekkadancers na jihu připravili čtyři mladí umělci – Ondřej Vinklát, Marek Svobodník, Viktor Konvalinka a Štěpán Pechar. Hlavním působištěm Dekkadancers je Nová scéna Národního divadla v Praze, premiéru baletního večera mohou diváci vidět v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v pátek 31. března.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci uvede v pátek 31. března v režii Jany Janěkové muzikál Funny Girl. Dílo z roku 1964 pochází z dílny autorů Jula Styna a Boba Merrilla. Dirigovat jej bude Dan Kalousek. V hlavních rolích se budou alternovat Jitka Osičková a Vendula Příhodová jako Fanny, Josef Guruncz a Michal Slaný v roli Nicka Arnsteina.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Rakouský tisk se v minulém týdnu zabýval odhaleným pozadím disertační práce Bogdana Roščiće, nástupce Dominique Meyera v čele Vídeňské státní opery. Bogdan Roščić obhájil roku 1988 na vídeňské univerzitě práci Teorie společnosti jako kritická teorie subjektu – k teorii společnosti Theodora W. Adorna a získal doktorát filozofie. Nyní se ukázalo, že téměř celá úvodní kapitola práce je doslova a bez jakéhokoli odkazu převzata z o šest let starší práce německého publicisty Petra Deckera. Zde jsme informovali.

Balet Státního divadla v Košicích uvedl 21. března premiéru inscenace Deník Anny Frankové, a to podle scénáře Zuzany Mistríkové, na motivy stejnojmenné knižní předlohy, v režii a choreografii Ondreje Šotha. Představení mohli diváci vidět na Malé scéně Státního divadla. Naši recenzi najdete zde.

O. Šoth/Z. Mistríková: Denník Anny Frankovej – ŠD Košice 2017 (foto Joseph Marčinský / ŠD Košice)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat