Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 17. do 23. dubna 2017 - vydání číslo 207. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Praha
Francouzské sesterské klavírní duo Katia a Marielle Labèque se představí ve středu 19. dubna po boku České filharmonie vedené Semjonem Byčkovem. Společně přednesou Poulenkův Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll. Dále zazní Čajkovského Symfonie Manfred op. 58. Sestry zahájily kariéru nahrávkou Messiaenovy Vize amen a od té doby inspirovaly řadu soudobých skladatelů k vytvoření děl pro dva klavíry. Marielle Labèque je manželkou dirigenta Semjona Byčkova. Koncerty se opakují ještě ve čtvrtek a pátek.

Katia a Marielle Labéque (foto © Umberto Nicoletti)

Ve Smetanově síni Obecního domu se ve čtvrtek 20. dubna představí jihoafrická sopranistka Pretty Yende, za doprovodu Filharmonie Zlín vedené Christopherem Franklinem. Zpěvačka vyrostla v Kapském Městě, kde absolvovala studium operního zpěvu na Jihoafrické akademii hudby, a ve studiích pokračovala na akademii při milánské La Scale. Do Prahy přijíždí na pozvání agentury Nachtigall Artists, připravujeme recenzi.

Jedinou českou operou v sezoně 2016/2017 Národního divadla v Praze bude Krakatit skladatele Václava Kašlíka na motivy románu Karla Čapka. Dílo s libretem filmového režiséra Otakara Vávry bude mít premiéru ve čtvrtek 20. dubna v Národním divadle. Na první českou scénu se Kašlíkovo experimentální dílo vrátí po více než padesáti letech. Režie se ujala Alice Nellis, hudebně dílo nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a dirigent Petr Kofroň. V hlavních rolích se představí Josef Moravec (Prokop) a Lucie Hájková (Anči). Zde jsme přinesli informaci o přípravách inscenace, recenzi premiéry přineseme den poté.

Václav Kašlík: Krakatit – Josef Moravec – vizuál k inscenaci – ND 2017 (zdroj FB ND)

Skřítci Šíma a Lupi seznamují v sezoně 2016/2017 hudební publikum se čtyřmi Múzami reprezentujícími čtyři témata z říše hudby. PKF – Prague Philharmonia v jejich doprovodu vystoupí ve dvou dopoledních představeních, v neděli 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina. Kromě dirigenta Vojtěcha Jouzy tentokrát skřítci do svých her vtáhnou též sólistu – klavíristu Andrew von Oeyena.

Italská barokní hudba arcibiskupské rezidence zazní v neděli 23. dubna v evangelickém chrámu u Salvátora. Díla z hudebního archivu kroměřížského zámku pod taktovkou Marka Štryncla provede soubor Musica Florea, sbor Collegium Floreum a sólisté. Archiv v Kroměříži je svým významem ojedinělou sbírkou hudebnin různých druhů.

 

Regiony
Devětatřicátý ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro bude pokračovat v úterý 18. dubna ve Východočeském divadle Pardubice. Operní soubor divadla F. X. Šaldy z Liberce na festival přiveze Verdiho La Traviatu, kterou soubor nastudoval v režii Martina Otavy, dirigentem bude Martin Doubravský. Rozhovor s ředitelem festivalu Josefem Krečmerem, týkající se právě operní části programu, jsme přinesli zde.

G. Verdi: La traviata – Orchestr a sbor Divadla F. X. Šaldy Liberec – PHJ 2016 (zdroj archiv PHJ / foto Miloš Kolesár)

Atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně bude místem vystoupení souboru Opera Diversa. Pod hudebním vedením Gabriely Tardonové zde v úterý 18. dubna uvede Štědroňova Chameleona. Inscenaci režijně zpracoval Tomáš Studený.

Brno Contemporary Orchestra uvede ve středu 19. dubna v Besedním domě v Brně Blahopřání, mimořádný koncert věnovaný Marku Kopelentovi u příležitosti jeho významného jubilea. Jako sólista se představí hobojista Vilém Veverka, z koncertu plánujeme publikovat recenzi.

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble připravil na čtvrtek 20. dubna do baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Brně velikonoční koncert nazvaný Testimonium. Program je sestaven z jednohlasých děl svaté Hildegardy z Bingenu (1098–1179). Hildegarda je nejen autorkou jednotlivých textů o svatých, sama tyto latinské texty také zhudebňovala v tehdy ještě přirozeném sepětí hudby a slova. Koncert je součástí Velikonočního festivalu duchovní hudby.

Festival pokračuje v pátek 21. dubna opět v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, tentokrát Varhanním koncertem. Recitál varhaníka Jana Šprty byl sestaven z kompozic velikánů varhanní hudby (Tournemire, Widor, Reger, Karg-Elert), zazní též variace na velikonoční sekvenci Victimae paschali laudes skladatele a bývalého učitele brněnské konzervatoře Vladimíra Wernera (1937–2010) či jediná varhanní skladba Bohuslava Martinů Vigilie (Bdění).

Operní soubor Slezského divadla Opava připravil na neděli 23. dubna premiéru baladické Dvořákovy opery Rusalka. Režie nové inscenace se ujal Ilja Racek, dirigovat ji bude Marek Šedivý. V roli Prince se alternují Juraj Nociar a Milan Vlček, Rusalku ztvární Tereza Kavecká, Barbora Řeřichová a Katarína Mikšíková, roli Vodníka nastudovali Martin Gurbaľ a Dalibor Hrda. Recenzi najdete na našem portále.

Slezské divadlo v Opavě (zdroj opava-city.cz)

Nová inscenace Spící krasavice na hudbu Petra Iljiče Čajkovského bude mít premiéru v sobotu 22. dubna v nastudování brněnského Národního divadla. Balet v režii a choreografii Bachrama Juldaševa podle Maria Petipy bude uveden v Mahenově divadle, orchestr Národního divadla Brno diriguje Pavel Šnajdr. V hlavních rolích alternují Karel Audy, Gregor Giselbrecht, Michal Pimek, Ivan Popov a Martin Segeťa jako Princ Désiré, roli Princezny Aurory ztvární v alternaci Andrea Popov Smejkalová, Klaudia Radačovská a Eriko Wakizono.

Sobotní koncert Pardubického hudebního jara, který se odehraje v Divadelním sále Občanské záložny v Přelouči, nabídne Setkání s Václavem Hudečkem. Koncert k životnímu jubileu houslisty oslaví Barocco sempre giovane společně s oslavencem – Václavem Hudečkem. O den později bude koncert uveden i kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments