Tanec a oděvní design: Ballet & Fashion – na co se připravit

Balet Národního divadla připravil na dnešní den vystoupení, ve kterém se mísí svět tance a módy. Jak jdou oba tyto světy dohromady? Módní i taneční show v jednom na Nové scéně ND představí kolekce z tvorby známé návrhářky Heleny Fejkové. Choreografie a režie večera je v rukou sólistky Baletu ND Zuzany Šimákové a program slibuje také autorskou účast šéfa souboru Petra Zusky.
Ballet & Fashion – vizuál (foto Pavel Hejný)

Jak bude program, který proběhne hned dvakrát (od pěti a od osmi hodin), vypadat, jsme se stačili alespoň krátce zeptat zaneprázdněné choreografky Zuzany Šimákové.

Zuzana Šimáková (foto Pavel Hejný)

Spojení módy a baletu není nové, ale takových projektů přeci jen mnoho nevídáme. Kolik prostoru má choreograf, když je v hlavní roli oděv? Jaká jsou omezení nebo možnosti?

Nejdříve by měl choreograf vidět především všechny modely (kostýmy), ve kterých se bude tančit. Většina modelů oděvní návrhářky Heleny Fejkové přirozeně není uzpůsobena pro tanec, a proto jsem se snažila vycházet z možností jednotlivých modelů. Na druhou stranu by byla škoda, kdyby tanečníci Národního divadla nevyužili svůj pohybový potenciál v krásném prostoru Nové scény.

Je možné vytvořit ucelenou choreografii, nebo lze spíš jen zestetizovat předvádění a na víc není prostor?

V představení Ballet & Fashion se předvede deset módních kolekcí. Jednotlivé kolekce mají v sobě svůj mini příběh, svou ucelenou choreografii. Je to spojení krásy a estetiky baletu a zejména roztančení a oživení nádherných modelů paní Fejkové. Nicméně se tento večer nemůže brát jako klasická módní přehlídka, ale jako soulad tance, módy a hudby. Snažila jsem se skloubit tyto tři světy a doufám, že se to povedlo a milovníci hudby, módy i baletu si přijdou na své.

Vybíráte si hudbu? Jaká zazní tady?

Zazní jazzová, soulová, ale i popová hudba. Vybírali jsme ji společně s kapelou The Gang a úžasnou zpěvačkou Kristínkou Mihaľovou. Vycházeli jsme zejména z jejich repertoáru, ale také jsme přidávali skladby nové. Živá hudba projektu dodává osobitý ráz a autenticitu koncertu.

Jaká bude úloha Petra Zusky, připravil pro projekt samostatnou choreografii? Jak to zapadá do dramaturgie večera?

S Petrem Zuskou jsme na začátku tvůrčího procesu vše prokonzultovali. Pan Zuska vytvořil choreografii k jedné kolekci inspirované rakouským malířem Egonem Schielem. Tato kolekce bude otevírat druhou polovinu představení a myslím, že skvěle zapadá do celé koncepce a dramaturgie večera. Navíc se můžete těšit i na jeho taneční sólo.

Ballet & Fashion – vizuál (foto Pavel Hejný)

Ballet & Fashion
Balet Národního divadla a oděvní design Heleny Fejkové
Choreografie: Zuzana Šimáková, Petr Zuska
Hudba: Kristína Mihaľová & The Gang
5. ledna 2017 Nová scéna Národního divadla Praha

www.narodni-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat