Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 5. do 11. června 2017 - vydání číslo 214. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Pokračuje festival Tanec Praha. V úterý 6. června navštívíme undo, redo and repeat (projekt Tanzfonds Erbe), v rámci kterého se představí Christina Ciupke a Anna Till. Recenzi rovněž plánujeme z nedělního večera 11. června, který přinese choreografii O Crivo (Hádanka) brazilského choreografa Joãoa Paula Grosse. Druhou část večera tvoří choreografie Korejky Lim Set Byeol Hello?.

Tiché veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem, který zemřel v polovině uplynulého týdne, se bude konat ve středu 7. června od druhé do páté hodiny odpolední ve Dvořákově síni Rudolfina, kde bude vystavena rakev s ostatky. Ve foyer Rudolfina budou připraveny kondolenční knihy. Samotný pohřeb Jiřího Bělohlávka se bude konat pouze v rodinném kruhu. Krátké obrazové ohlédnutí za dirigentskou kariérou Jiřího Bělohlávka (zde), osobní vyznání Jakuba Hrůši (zde), reflexi koncertu k jeho sedmdesátým narozeninám (zde) a mnohé další najdete v našem mimořádném speciálu na počest Jiřího Bělohlávka na našich webových stránkách.

Jiří Bělohlávek (zdroj ČF)

Na koncertech České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova ve středu 7., ve čtvrtek 8. a v pátek 9. června  došlo ke změně interpreta. Jeana-Yvese Thibaudeta nahradí v Čajkovského Klavírním koncertu b moll sólista Kirill Gerstein. Čajkovského Serenáda pro smyčce, Francesca da Rimini i První klavírní koncert jsou součástí nahrávacího projektu České filharmonie pro společnost Decca, ze všech tří koncertů proto bude pořizován zvukový záznam.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude na svých abonentních koncertech ve středu 7. a ve čtvrtek 8. června ve Smetanově síni Obecního domu „symfonicky jazzovat a jamovat“. Pod taktovkou Jana Kučery totiž zazní dvě díla George Gershwina a v druhé půli Celebration Jazz Mass Karla Růžičky poprvé v symfonické verzi. Sestavu umělců doplní zpěvačka Michaela Šrůmová a Komorní sólisté Karla Růžičky včetně saxofonisty Karla Růžičky mladšího.

Na čtvrtek 8. června připravila Opera Národního divadla v Praze premiéru opery Richarda Wagnera Lohengrin. Půjde o obnovené nastudování inscenace Wolfganga Wagnera (režijní koncepce a scéna) uvedené na Bayreuthských slavnostech v roce 1967. Hudebního nastudování se ujal Constantin Trinks, znovuobnovení režie Katharina Wagner, kostýmy navrhl Thomas Kaiser, světelný design vytvořil Marc Löhrer. V hlavních rolích alternují Peter Mikuláš a Jiří Sulženko (Král Heinrich), Charles Kim, Christopher Ventris a Aleš Briscein (Lohengrin), Dana Burešová a Edith Haller (Elsa von Brabant), Martin Bárta a Olafur Sigurdarson (Friedrich von Telramund) a Eva Urbanová a Eliška Weissová (Ortruda). Druhá premiéra se koná v sobotu 10. června. Z obou premiér chystáme recenze. Na náměstí Václava Havla u historické budovy Národního divadla byla v pátek zahájena výstava fotografií k původní historické inscenaci Lohengrina v Bayreuthu v roce 1967.

Výstava fotografií k původní historické inscenaci Lohengrina v Bayreuthu v roce 1967 (zdroj FB ND Praha)

Koncert vítězů soutěže Concertino Praga pro flétnu, hoboj, klarinet, fagot a trubku v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu čeká laureáty soutěže v pátek 9. června ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Řídit ho bude Chuhei Iwasaki.

Český rozhlas každoročně pořádá Den otevřených dveří v komplexu budov Vinohradská – Římská na Praze 2. Ten letošní se koná v sobotu 10. června. Den otevřených dveří začne v 9 hodin, kdy vyrazí na trasu po rozhlasových budovách a studiích první skupinky s průvodci. V 19 hodin odstartují procházky nočním rozhlasem. Trasa povede všemi velkými nahrávacími studii. Seznámíte se například s prostorem, kde zkouší a nahrává Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

V neděli 11. června Orchestrální cyklus orchestru PKF – Philharmonia nabídne na závěr sezony koncert s názvem Monument nakonec. V sólových partech se představí sólistka Národního divadla v Praze Kateřina Kněžíková a americký barytonista Lucas Meachem, sborového partu se ujme Český filharmonický sbor Brno, varhan František Šťastný. Pod taktovkou šéfdirigenta PKF – Philharmonia Emmanuela Villauma zazní ve Smetanově síni Obecního domu Německé requiem pro sóla, sbor, varhany a orchestr Johannese Brahmse.

 

Regiony
Poslední koncerty má před sebou čtyřicátý druhý ročník festivalu Janáčkův máj. V pondělí 5. června v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích vystoupí Pražský komorní orchestr vedený uměleckým vedoucím Romanem Patočkou. Sólového fagotu se ujme Mor Biron. Na programu jsou skladby Jana Václava Stamice, Carla Philippa Emanuela Bacha a Ludwiga van Beethovena.

České trio ve složení Dana Vlachová (housle), Milan Langr (klavír) a Miroslav Petráš (violoncello) vystoupí v úterý 6. června na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Program jejich komorního koncertu zahrnuje skladby Sergeje Rachmaninova, Pavla Trojana a Johannese Brahmse.

Na středu 7. června je v Domě kultury města Ostravy naplánován koncert zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Vojtěcha Spurného a s houslistou Andrejem Baranovem. Ohlášeny jsou skladby Václava Riedlbaucha, Bohuslava Martinů a Petra Iljiče Čajkovského. Z koncertu přineseme recenzi.

Ve čtvrtek 8. června se na zámku Kunín uskuteční recitál polského kytaristy Łukasze Kuropaczewskiho. Přednese Rossinianu č. 3 Maura Giulianiho, Tansmanovo Preludium a Interludium, Tři kusy pro kytaru Marca Neikruga, Sonátu Václava Matějky a skladbu Elogio de la guitarra Joaquína Rodriga.

Závěrečný koncert festivalu chystá Janáčkův máj na pátek 9. června do Domu kultury města Ostravy, protagonisty budou Janáčkova filharmonie Ostrava s klavíristou Jeanem-Philippem Collardem vedená Philippem Bernoldem. Zazní Symfonie č. 5 d moll „Reformační“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Symfonické variace pro klavír a orchestr Césara Francka, Koncert D dur pro klavír levou rukou a Bolero Maurice Ravela. I ze závěrečného koncertu Janáčkova máje připravujeme recenzi.

Janáčkova filharmonie Ostrava (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat