Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 12. června do 18. června 2017 - vydání číslo 215. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
V pondělí 12. června
se v prostorách Vídeňské státní opery uskuteční slavnostní odhalení busty slovenské operní legendy Lucie Popp. Byla první slovenskou zpěvačkou na scéně Vídeňské státní opery i na festivalovém jevišti v Salcburku, první Slovenkou v milánské La Scale, pařížském Palais Garnier, v londýnské Covent Garden i v newyorské Metropolitní opeře. Bustu odhalí rakouský režisér Otto Schenk, proslov pronese ředitel Vídeňské státní opery Dominique Meyer, laudatio Peter Dvorský společně s bývalým dlouholetým dramaturgem Vídeňské státní opery profesorem Franzem Eugenem – prezidentem Společnosti pro hudební divadlo. Podrobně jsme informovali zde.

Poslední premiérou v sezoně pokračuje Opera Slovenského národního divadla v projektu Operního studia, ve kterém nabízí mladým interpretům příležitost podílet se na přípravě nové operní inscenace, získat větší profesionální zkušenosti a v neposlední řadě upozornit na sebe širší operní veřejnost. Tentokrát to bude v lyrické komediální zpěvohře Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze serailu. Inscenační tým tvořili dirigent Peter Valentovič, režisér Ján Ďurovčík, scénu navrhl Martin Černý, kostýmy Ľudmila Várossová. Roli Konstanze nastudovaly Eva Bodorová a Mariana Hochelová, Blonde Emily Bradley a Moyan Li. Jako Belmonte vystoupí Martin Gyimesi nebo Patrik Horňák, dále v inscenaci alternují Ján Babjak, Shawn Mlynek a Matúš Šimko (Pedrillo), Ján Galla a Josef Ruppert (Osmin) a Andrej Hryc ztvárňuje Bassa Selima. První premiéra se koná v pátek 16. června, druhá pak v sobotu 17. června v historické budově Slovenského národního divadla.

W. A. Mozart: Únos ze serailu (vizuál) – SND 2017 (zdroj snd.sk)

 

Praha
V pondělí 12. června
spojí na jevišti Stavovského divadla své síly děti z Dětské opery Praha a Dětského sboru Bavorské státní opery v Mnichově. V jejich podání zazní unikátní zpracování opery Brundibár česko-německého skladatele Hanse Krásy a také vokálně-instrumentální dílo Giacoma Pucciniho Messa di Gloria.

Ve středu 14. června zazní na zahradě Velkopřevorského paláce na Praze 1 madrigalová komedie La Barca di Venezia per Padova Adriana Banchieriho v podání souboru Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. V roli vypravěče vystoupí Petr Jančařík. Tímto koncertem navazuje Ensemble Inégal na tradici letních koncertů pořádaných v druhé polovině dvacátého století v zahradě Velkopřevorského paláce na pražské Kampě pod „Beethovenovým platanem“. V případě nepřízně počasí se koncert uskuteční v Rytířském sále Velkopřevorského paláce. Z koncertu chystáme recenzi.

Velkopřevorský palác a „Beethovenův platan“ (zdroj velkoprevorskypalac.cz)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zakončí sezonu dvěma závěrečnými koncerty ve středu 14. a ve čtvrtek 15. června. Na programu bude Beethovenova Devátá symfonie, které bude předcházet Dvořákovo Te Deum. U dirigentského pultu bude šéfdirigent orchestru Pietari Inkinen, sólistkou obou děl bude americká sopranistka Lise Lindstrom a v obou také vystoupí Houston Symphony Chorus. V kantátě Te Deum se představí barytonista Jiří Brückler, pěvecký kvartet v Beethovenově Deváté pak budou tvořit vedle Lise Lindstrom Jana Hrochová, Jaroslav Březina a Pavel Švingr. Z prvního koncertu přineseme recenzi.

Ve čtvrtek 15. června se v Koncertním sále konzervatoře bude konat koncert Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře, který má na programu skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Diriguje Chuhei Iwasaki.

Premiérou inscenace Sólo pro nás dva, jíž se bude loučit s Národním divadlem tanečník a choreograf Petr Zuska, ukončí současnou sezonu Balet Národního divadla. Zuska v jeho čele stál od roku 2002, od příští sezony jej nahradí Filip Barankiewicz. První premiéra se koná ve čtvrtek 15. června na Nové scéně. V představení zazní písně Jaromíra Nohavici a slezské písničkářky Beaty Bocek. Druhá premiéra je naplánovaná na pátek 16. června, připravujeme videoreportáž a recenzi z obou premiér.

Sólo pro nás dva – choreografie Petr Zuska – Mathias Deneux a Zuzana Šimáková – Balet ND Praha 2017 (zdroj FB ndbalet / foto Martin Divíšek)

V sobotu 17. června odvysílá stanice Českého rozhlasu Vltava záznam loňského letního představení opery Franca Faccia Hamlet z festivalu v Bregenzu, s Pavlem Černochem v titulní roli. Spolu s ním se na inscenaci podílel i Pražský filharmonický sbor, rezidenční sbor z festivalu v Bregenzu. Recenzi této inscenace jsme přinesli zde.

Česká filharmonie uspořádá v neděli 18. června ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k uctění památky svého zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Českou filharmonii povede Bělohlávkův žák a blízký přítel Jakub Hrůša. Na programu bude Stabat mater Antonína Dvořáka, skladba, která patřila k Bělohlávkovým oblíbeným. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května. Koncert jsme podrobně avizovali zde.

 

Regiony
Sólistou závěrečného večera řady abonentních koncertů Barocco sempre giovane bude ve čtvrtek 15. června v Rytířském sále pardubického zámku polský houslista Janusz Wawrowski. Na programu jsou Grażyna Bacewicz, Ignacy Jan Paderewski, Frédéric Chopin či Henryk Wieniawski.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat