Nové premiéry v Brně: místo zavřeného Janáčkova divadla se bude hrát i na Výstavišti

Vedení brněnského Národního divadla dnes dopoledne představilo nadcházející sezonu 2017/2018 a zveřejnilo soupis nových premiér. Zásadní dopad přitom přinese více než roční rekonstrukce Janáčkova divadla. Chystané uzavření budovy postihne nejvíc právě soubory opery a baletu, které proto nově budou vedle Mahenova divadla a Reduty působit i na Brněnském výstavišti, operní koncerty a open air představení jsou naplánovány i na hradě Špilberk, baletní produkce v Biskupském dvoře. V pavilonu P brněnského Výstaviště nastuduje Mário Radačovský taneční verzi Bernsteinova muzikálu West Side Story, Jiří Heřman s operním souborem Gounodova Fausta.
Výstaviště Brno – pavilon P (zdroj okf.cz)

Nová sezona opery přinese šest nových inscenací a začne novinkou. Autorská dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek pro brněnský soubor napsala operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která má poskytnout humorný návod, jak projít životem od narození až do smrti. Následovat bude Donizettiho Nápoj lásky, jehož režií vedení divadla pověřilo Magdalenu Švecovou. Gounodova Fausta a Markétku soubor nově nastuduje v režii Jiřího Heřmana a uvede na novém působišti pro nadcházející sezonu – Brněnském výstavišti v pavilonu P. Na repertoár Janáčkovy opery se dále po více než padesáti letech vrátí Čajkovského Piková dáma, která bude mít v režii Martina Glasera premiéru v Mahenově divadle. Pro děti soubor připraví pohádkovou operu Jiřího Temla Kocour v botách a na závěr sezony v Brně uvedou novou inscenaci Mozartovy buffy Così fan tutte v režii Anny Petrželkové, pro kterou to bude debut na operních prknech.

Také brněnský balet čeká v nové sezoně stěhování repertoáru z uzavřeného Janáčkova divadla do Mahenova, ale i projekty v netradičních prostorách Biskupského dvora nebo Brněnského výstaviště. Právě tam v pavilonu P se slavný muzikál West Side Story s hudbou Leonarda Bernsteina stane předlohou k tanečnímu zpracování pro Mária Radačovského. Ten v nové inscenaci slibuje efektní velkolepou show různých tanečních žánrů. Na jevišti Mahenova divadla soubor uvede dvě kreace Jiřího Kyliána − Falling Angels a Sarabande. Do repertoáru přibyde také choreografie Nacha Duata Gnawa, poslední částí složeného večera pak bude původní titul Lukáše Timuláka, který vytvoří pro brněnský soubor. V druhé premiéře sezony se na repertoár dostane tvorba mladých choreografů, a to v divadle Reduta. V titulu Amadeus MozArt se představí Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu a Uladzimir Ivanou.

Janáčkovo divadlo začnou umělci opouštět již v dubnu, i když se rekonstrukce o něco opozdí. “Už jsme si však naplánovali náhradní řešení, takže jsme dokázali vytížit Janáčkovo divadlo jen částečně. Například na červen prodáme jen 11.500 vstupenek, což je méně než polovina proti loňsku,” řekl dnes ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser.

Janáčkovo divadlo Brno (foto archiv)

Kvůli opuštění scény začnou výrazně klesat tržby, předpokládá se, že Národní divadlo bude ve ztrátě více než deseti milionů korun. “Město jako zřizovatel s tím počítá. Naše vedení, které přišlo před třemi a půl lety, dokázalo předchozí špatné hospodaření výrazně vylepšit a není ve ztrátě,” uvedl Glaser.

Janáčkovo divadlo potřebuje kompletní rekonstrukci včetně konstrukce střechy, předpokládaná cena je 650 milionů korun. Loni v létě skončila první část rekonstrukce za 40 milionů, která Národní divadlo v provozu neomezila. Město nyní v soutěži vybírá firmu, která rekonstrukci udělá. “Chceme zahájit sezonu 2018/19 opět ve svém, nejzazší termín je pro nás závěr roku 2018, kdy se koná festival Janáček Brno,” upřesnil ředitel Glaser.

 

OPERNÍ PREMIÉRY 2017/2018
Michal Nejtek:
Pravidla slušného chování v moderní společnosti
Dirigent: Pavel Šnajdr
Režie: Jiří Adámek
Scéna: Ivana Kanhäuserová
Kostýmy: Adriana Černá
Světová premiéra: 15. září 2017 Reduta

Gaetano Donizetti:
Nápoj lásky

Dirigent: Ondrej Olos
Režie: Madgalena Švecová
Scéna: Andrej Ďurík
Kostýmy: Eva Jiřikovská
Premiéra: 20. října 2017 Mahenovo divadlo

Charles Gounod:
Faust a Markéta
Dirigent: Marko Ivanović
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Pavel Svoboda
Kostýmy: Lenka Polášková
Choreografie: Jan Kodet
Premiéra: 16. prosince 2017 Výstaviště pavilon P

Petr Iljič Čajkovskij:
Piková dáma
Dirigent: Robert Kružík
Režie: Martin Glaser
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková
Premiéra: 17. února 2018 Mahenovo divadlo

Jiří Teml:
Kocour v botách
Dirigent: Valeria Maťašová
Režie: Marek Mokoš
Scéna a kostýmy: David Janošek
Premiéra: 23. března 2018 Reduta

Wolfgang Amadeus Mozart:
Così fan tutte
Dirigent: Jakub Klecker
Režie: Anna Petrželková
Scéna: Eva Jiřikovská
Kostýmy: Hana Knotková
Premiéra 18. května 2018 Mahenovo divadlo

BALETNÍ PREMIÉRY 2017/2018
West Side Story
Choreografie: Mário Radačovský

Hudba: Leonard Bernstein
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Alexandra Grusková
Premiéra 25. listopadu 2017 Výstaviště pavilon P

Gnawa / Falling Angels / Sarabande / nový titul
Choreografie: Nacho Duato, Jiří Kylián, Lukáš Timulák
Hudba: Johan Sebastian Bach, Steve Reich a další
Premiéra: 9. března 2018 Mahenovo divadlo

Amadeus MozArt
Choreografie: Carolina Isach Cogollos, Dan Datcu, Uladzimir Ivanou
Hudba: Wolfgang Amadeus Mozart
Premiéra: 23. května 2018 Reduta

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments