Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Týden od 7. srpna 2017 do 13. srpna 2017 - vydání číslo 223. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha

Závěrečný koncert festivalu Letní slavnosti staré hudby se uskuteční v pondělí 7. srpna 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina. Slavnost pro krále Slunce nabídne operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV., jejichž autory jsou Jean-Baptiste Lully, André Campra či André-Cardinal Destouches. Zazní v podání Jodie Devos (soprán), Patricka Cohëna-Akenina (koncertní mistr, nastudování) a souboru Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Hráči budou hrát na kopie unikátních nástrojů z orchestru Ludvíka XIV. „Les Vingt-quatre Violons du roi“. Z koncertu přineseme recenzi.

Letní slavnosti staré hudby (zdroj letnislavnosti.cz / foto Martin Divíšek)

 

Regiony
V Liberci začala rekonstrukce interiéru hlavního kostela sv. Antonína Velkého, který stojí v sousedství radnice v historickém centru tohoto stotisícového města. Hotová by měla být do tří let a vyžádá si přes 13,5 milionu korun. Složitá bude obnova varhan z druhé poloviny devatenáctého století, která potrvá zhruba rok a půl.

Letní festival Za poklady Broumovska v sobotu 12. srpna zavítá do kostela svaté Barbory v Otovicích. Skladby Heinze Holligera, Alexandra Scriabina, Ludwiga van Beethovena, Alexandra Glazunova, Miroslava Srnky a Henryho Vieuxtempse přednesou Szabolc Zempleni, Zuzana Rzounková a Petr Hernych (lesní roh) za klavírního doprovodu Jany Goliášové. Více jsme o festivalu informovali zde.

Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk se letos koná od 13. do 25. srpna, kdy na sedm večerů obsadí velké nádvoří Špilberku Filharmonie Brno a nabídne program pro milovníky klasické hudby, ale i swingu nebo filmových melodií. Festival zahájí v neděli 13. srpna koncert Simony Šaturové, v jejím podání zazní výběr árií z Rossiniho, Verdiho, Donizettiho a Belliniho za doprovodu Filharmonie Brno vedené polským dirigentem Łukaszem Borowiczem.

Mezinárodní hudební festival Špilberk (zdroj filharmonie-brno.cz)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

Píšeme symfonie,“ prohlásil americký prezident Trump 6. července ve svém proslovu ve Varšavě. Názor Donalda Trumpa zařazený do kontextu byl dle zahraničního tisku až příliš jasný a také poněkud děsivý, v překladu jsme v uplynulém týdnu publikovali zde, polemiku Davida Železného zde.

Jak už jsme na konci července informovali, ve Spojených státech amerických poprvé scénicky uvedli Dvořákova Dimitrije, a to ve Fisher Center – Bard College v Annandale on Hudson na severu státu New York. Inscenace je situována do přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století, do doby pádu Sovětského svazu a příchodu Vladimira Putina k moci. V pondělí jsme přinesli překlad jednoho z prvních ohlasů na premiéru ze zahraničního tisku, přečíst si můžete zde.

Novým hudebním ředitelem Vídeňské státní opery bude od roku 2020 Philippe Jordan. Jordanovo jmenování bylo oznámeno v pondělí. Kromě nových inscenací a repertoárových představení povede Philippe Jordan celý hudební provoz divadla a bude se podílet na jeho utváření. V současné době vede pařížskou Operu a je šéfdirigentem Vídeňských symfoniků. Podrobně jsme informovali zde.

Philippe Jordan (zdroj commons.wikimedia.org/Christian Michelides)

Ruská operní diva Anna Netrebko se ohradila proti informacím časopisu Forbes, který jí přisoudil první příčku na žebříčku nejlépe vydělávajících ruských muzikantů. Ruská edice časopisu Forbes v nejnovějším čísle tvrdí, že pětačtyřicetiletá sopranistka během loňského roku vydělala 7,5 milionu dolarů (asi 166 milionů Kč), až za ní následují hvězdy ruského popu. Zprávu jsme zveřejnili zde.

Britský festival klasické hudby BBC Proms se ocitl v centru kontroverze kolem brexitu, když někteří diváci museli po zásahu pořadatelů stáhnout vlajky Evropské unie. Informoval o tom britský list London Evening Standard. Letní festival BBC Proms je známý neformální atmosférou i tradicí vlajek, kterými diváci mávají zejména při závěrečném koncertu. Následné prohlášení koncertní síně a stanice BBC, která je organizátorem festivalu, tvrdilo, že vlajky byly odstraněny, protože „rušily publikum a účinkující“. Informovali jsme zde.

BBC PROMS (zdroj standard.co.uk)

Tituly ze staršího operního repertoáru, od pozdní renesance až po vrcholný klasicismus, se stávají stále oblíbenější náplní letních zahraničních festivalových a příležitostných produkcí. Jednak se tituly mnohdy vhodně pojí se zámeckými, hradními, zahradními nebo dalšími historickými prostory, jednak zájem milovníků staré hudby setrvává, stejně jako poptávka po nových neznámých titulech. Problematice se podrobněji tento týden věnovalo Operní kukátko zde.

 

Praha
Salón korunní princezny, takové označení nesl v pořadí pátý koncert osmnáctého ročníku hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby, který se uskutečnil posledního červencového večera v prostorách Zámku Troja. Dramaturgie festivalu je letos věnovaná hudbě v honosném sídle francouzských králů Versailles na konci sedmnáctého a v průběhu osmnáctého století. Program koncertu posluchače pomyslně přenesl do komnat Marie Josefy Saské, matky Ludvíka XVI., kde zněla hudba pozdního baroka a galantního slohu francouzských, italských i německých mistrů v podání sopranistky Raffaelly Milanesi za doprovodu Ensemble Odyssee. Naši recenzi naleznete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat