Týden s hudbou
Praha
V pondělí 14. ledna 2019 se v pražském Rudolfinu (19.30 hodin) uskuteční již třetí komentovaný koncert z cyklu Čtyři kroky do nového světa. Dirigent Marko Ivanović a průvodce Petr Kadlec s Českou studentskou filharmonií tentokrát vysvětlí, o čem je vlastně Pátá symfonie Dmitrije Šostakoviče.
Dvořákova síň bude také dějištěm abonentního koncertu 15. ledna od 19.30 hodin. PKF – Prague Philharmonia bude pod taktovkou svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma doprovázet americkou sopranistku Ailyn Pérez. Na programu je výběr z oper Ericha Wolfganga Korngolda i Čtyři poslední písně Richarda Strausse.
Dne 16. ledna vystoupí od 19.30 v Rudolfinu Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Na programu mají díla evropských autorů ze 17. století, zejména pak Claudia Monteverdiho.
Skladatel Pavel Trojan představí ve čtvrtek 17. ledna 2019 v koncertní síni Pražského jara v Kostele sv. Vavřince ve světové premiéře svou novinku Koncert pro zobcovou flétnu. Dílo uvede Jakub Kydlíček, jemuž je skladba věnována a na klavír ho bude doprovázet Aneta Majerová. Na úvod večera, jehož součástí bude expozice grafik akademického malíře Karla Demela, vystoupí dechové trio studentů Pražské konzervatoře a zpěvačka Anna Pokorná. Koncert začíná v 19.00 hodin.
Koncert téhož dne od 19:30 hodin, nazvaný Harmonia Praga novoročně, bude prvním koncertem cyklu Stylové večery 2019 na Novoměstské radnici. Na koncert „vážné hudby, ale s úsměvem a tradičním kvízem“ nás zve houslista Miroslav Vilímec, umělecký vedoucí ansámblu Harmonia Praga, který diriguje Štefan Britvík.
Zajímavý program spolu s Českou filharmonií nabídne od 17. do 19. ledna 2019 její častý dirigentský host Manfred Honeck. Po skladbách Arvo Pärta, Franze Schuberta a Witolda Lutosławského zazní Mozartovo Requiem a po jeho skončení gregoriánský chorál. Koncert doprovodí i současné texty, které přednese Marian Roden. Sólových partů se ujme Nicola Proksch (soprán), Marie Henriette Reinhold (mezzosoprán), Patrick Grahl (tenor) a Jan Martiník (bas). Dále vystoupí Pražský filharmonický sbor a Schola Gregoriana Pragensis.
V sobotu budou ve Smetanově síni Obecního domu udíleny ceny Classic Prague Awards 2018. Na koncertě, který natáčí Česká televize a jehož přímý přenos můžeme sledovat na kanálu ČT Art, hostuje Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským. Na programu zazní Smetana, Dvořák, Haydn, Saint-Saëns, Mozart, Čajkovskij a Sarasate. Vystoupí sólisté Jan Mráček – housle, Klára Gibišová – klavír, Vilém Jirsa – housle, Adam Klánský – violoncello a Jan Vobořil ml. – lesní roh.
V neděli budeme mít možnost opět uslyšet Magdalenu Koženou. Na recitálu slavné mezzosopranistky, kterou doprovodí na klavír Mitsuko Uchida, zazní čtyři písňové cykly: Básně královny Marie Stuartovny, op. 135 Roberta Schumanna, Möricke Lieder Huga Wolfa, Milostné písně op. 83 Antonína Dvořáka a Kabaretní písně Arnolda Schönberga.
Brno
Na den přesně 280 let od slavné Londýnské premiéry, 16. ledna 2019, uvede v brněnském Besedním domě (19.30 hodin) Czech Ensemble Baroque nové nastudování Händelova oratoria Saul, a to ve spolupráci se špičkovými světovými pěvci Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou v hlavních rolích. Orchestr a sbor Czech Ensemble Baroque řídí Roman Válek. Tento program se uskuteční i v Praze, a to 8. února 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina.
Jsem pohádka je koncertní program Filharmonie Brno. Ve dnech 17. a 18. ledna 2019 uslyšíme tři populární romantická díla inspirovaná pohádkovými příběhy: Glinkova efektní předehra k opeře Ruslan a Ludmila (1842) podle Puškinovy stejnojmenné básně, Sukova suita z roku 1899 na motivy hudby k Zeyerově dramatické pohádce Radúz a Mahulena, čtyřvětá suita Rimského-Korsakova z roku 1888 inspirovaná tajuplným světem a exotickým koloritem pohádek z arabské sbírky Tisíc a jedna noc. V sále Stadion Kulturního centra Babylon, zazní oba koncerty od 19.00 hodin.
Classic Praha
Od pondělí 14. ledna nabídne Classic Praha v pravidelné rubrice Novinka týdne ochutnávku ze zbrusu nového CD, na němž je zaznamenán letošní Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků, na kterém těleso vedl dirigent Christian Thielemann. Poslechnout si z něj můžete rychlou polku Express Johanna Strausse mladšího.
Jednou z možností, jak porozumět duchu českých dějin, je zabývat se vývojem místopisných názvů či osudem soch. Je to možnost zároveň zábavná i skličující. A rozhodně zajímavá. Vrchovatou měrou to platí o pražské koncertní síni, která se nachází na náměstí, které nedávno změnilo během necelých sto let svůj název devětkrát. Podle toho, co u nás právě převládalo v národním povědomí anebo kdo zde vládl mocensky. A příběh zdejších soch? Ať už těch na průčelí budovy, nebo v prostoru před ní? I ten je velmi vypovídající. Řeč je o jedné z dominant kulturní Prahy Rudolfinu. A právě sem zavede posluchače Classic Praha Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 14. ledna v 19:00.
V úterý 15. ledna bude v 19 hodin hostem Marka Šulce v pravidelném pořadu Hudba v miléniu taneční mistr společenských tanců Jakub Vavruška. Jakub Vavruška vystudoval Televizní žurnalistiku a následně Mediální studia, pracoval pro Lidové noviny, MF Dnes, Českou televizi i TV Nova. Již více než patnáct let se kromě výuky v tanečních kurzech a vedení školy věnuje moderování plesů, kulturních a společenských akcí. Řeč bude o pražských plesech a jejich historii, zájmu o taneční kurzy v 21. století a hudbě, která je v současné době doprovází.
Ve čtvrtek 17. ledna bude v 19 hodin pokračovat dalším dílem pořad Z archívu osobností. Ivan Dlask si do něj pozval specialistu v péči o cembala a historické klávesové nástroje Petra Šefla, který patří ke špičce ve svém oboru a během řady let měl příležitost připravovat cembala na koncerty a natáčení pro celou řadu českých i světových cembalistů, mezi nimiž byli např. Zuzana Růžičková, Janos Sebestyen, Keneth Gilbert, Gustav Leonhard či Christopher Hoogwood.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]