Týden s hudbou
V pondělí 21. ledna 2019 pořádá v Rudolfinu Český spolek pro komorní hudbu od 19.30 hodin koncert Smetanova tria v obsazení Jitka Čechová – klavír, Radim Kresta – housle a Jan Páleníček – violoncello. Zahrají Klavírní trio c moll op. 101 Johannesa Brahmse, Klavírní trio d moll č. 2, H 327 Bohuslava Martinů a Klavírní trio č. 1 d moll op. 32 Antona Arenského.
Následujícího dne se v Rudolfinu (22. ledna od 19.30 hodin) koná koncert, který v rámci Palachova týdne pořádají Pedagogická a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se studentským spolkem Agora a Studentskou radou Filozofické fakulty. Motto slavnostního večera představuje myšlenka, již Jan Palach vyslovil před svou smrtí: „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.” Toto poselství připomene zejména stejnojmenný triptych významného českého skladatele Jana Hanuše, a to tím naléhavěji, že zazní na tomtéž místě jako při premiéře a dosud jediném provedení v lednu 1970. Na programu budou české středověké zpěvy ke cti sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha, část Dominica de Passione ze cyklu Suita liturgica Petra Ebena, varhanní improvizace na nápěv písně Svatý Václave, Poselství – Svědectví o smrti Jana Palacha od Jana Hanuše, Tři zpěvy pro smíšený sbor Alfreda Schnittkeho a další skladby. Účinkují Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem, Pěvecký sbor Pedagogické fakulty UK, pěvecký sbor Bohemiachor, sólistou večera bude barytonista Jan Morávek. Na klavír doprovodí Kateřina Dvorská a Denisa Ulmanová.
Ve středu 23. ledna (19:00 hodin) se ve Smetanově síni Obecního domu bude promítat film Čelisti s živou hudbou. Český národní symfonický orchestr tentokrát diriguje Ben Palmer. Slavný snímek o lovu nebezpečného žraloka podle knihy Petera Benchleye natočil režisér Steven Spielberg, kterému přinesl světovou proslulost. Film získal tři Oscary, mimo jiné též za hudbu, jejímž autorem je John Williams.
Tentýž večer pořádá Český spolek pro komorní hudbu v Sukově síni Rudolfina od 17.30 hodin koncert vítězů soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Na programu zazní Johannes Brahms: Sonáta F dur č. 2 pro violoncello a klavír op. 99 a Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír v podání violoncellistky Anety Šudákové, dále vokální díla Donizettiho, Dvořáka, Rachmaninova a Martinů, které přednese sopranistka Lucie Kaňková a skladby Martinů, Masseneta a Belliniho uslyšíme též od sopranistky Zdislavy Bočkové. Laureáty doprovodí na klavír Evgenija Vorobyeva, Stanislav Gallin a Marta Vašková.
Česká filharmonie účinkuje v Dvořákově síni 23., 24. a 25. ledna od 19.30 hodin. Program je složený výlučně z děl českých skladatelů. Posluchači se mohou těšit na Strážnické slavnosti Viktora Kalabise, Koncert pro klavír a orchestr g moll a Pátou symfonii Bohuslava Martinů. Taktovky se ujme hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša a sólistou večera bude klavírista Pierre-Laurent Aimard.
Koncert vynikajících studentů klavírního oddělení Pražské konzervatoře se uskuteční tento čtvrtek, 24. ledna 2019 od 19.00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře Na Rejdišti 1, přístupný z Dvořákova nábřeží 2.
V sobotu 26. ledna 2019 se v pražském Rudolfinu v rámci řady nazvané Světová klavírní tvorba představí špičkový český klavírista Jan Bartoš. Zahraje slavný Janáčkův cyklus V mlhách, půvabný cyklus Bedřicha Smetany s názvem Sny a ze světové tvorby zazní sonáty Josepha Haydna a Johannesa Brahmse. Koncert pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.
V neděli 27. ledna 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční III. abonentní koncert sezony 2018/2019 Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou amerického dirigenta Johna Mauceriho.
Brno
Ve dnech 23., 24. a 25. ledna 2019 máme možnost v brněnském Besedním domě (vždy od 19.30 hodin) vidět a dokonce i slyšet šéfdirigenta Filharmonie Brno, Dennise Russella Daviese, který stane před filharmonií s taktovkou ale i jako aza klavírem. Zazní křehký cyklus Maličkosti Antonína Dvořáka pro dvoje housle, violoncello a harmonium z roku 1878 v Daviesově orchestrální úpravě, Mozartův Klavírní koncert c moll z roku 1786, dirigovaný Daviesem od sólového klavíru a neopomenutelný příspěvek české hudby do pokladnice evropského hudebního klasicismu v podobě Symfonie D dur vamberského rodáka Jana Václava Huga Voříška z roku 1821.
Regiony
Slávka Vernerová Pěchočová vystoupí v následujících dnech se svým recitálem v Chrudimi, a to 25. ledna 2019 v rámci cyklu Chrudimské hudební pátky ve Velkém sále Muzea. Ve svém recitálu představí díla Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Johannesa Brahmse, Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho. Koncert se koná ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice, která oslavila 40. výročí od svého vzniku.
Classic Praha
Od pondělí 21. ledna se na Classic Praha v pravidelné rubrice Novinka týdne přeneseme do Londýna 17. století. Bude znít totiž hudba ze zbrusu nového alba skvělého francouzského instrumentálního souboru La Rêveuse, který před několika lety založili gambistka Florence Bolton a loutnista Benjamin Perrot. Pro svou aktuální desku zvolili díla anglického skladatele Henryho Purcella a jeho současníků, včetně Purcellova údajného bratra nebo bratrance Daniela Purcella.
Od listopadu 1989 uteklo jen pár měsíců, když se v pražské Libni odehrála nenápadná, ale navýsost nemilá událost. Před omšelým činžákem postávala dvaaosmdesátiletá elegantní žena. Nikdo ji nepoznával. Přitom Jarmila Novotná patřila k nejslavnějším sopranistkám 20. století. Šestnáct let zpívala hlavní role v Metropolitní opeře v New Yorku, kde před ní od nás podobně uspěla jen Emma Destinnová. Novotnou uctívali skladatel Franz Lehár či dirigent Arturo Toscanini, který ji v dopisech oslovoval „Mia cara Pamina“. Tato role v Mozartově Kouzelné flétně patřila k jejím nejznámějším… Mezi její obdivovatele patřil ovšem též Tomáš Garrigue Masaryk. I kvůli tomu spáchal na Jarmile Novotné minulý režim jeden z mnoha svých hříchů v kultuře. Poté, co roku 1948 odešla za hranice, z ní v této zemi učinil takzvanou ne-osobu. Nesmělo se o ní psát, vysílat její nahrávky. Osudům této mimořádné ženy se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 21. ledna v 19:00.
V úterý 22. ledna bude v 19.00 hodin hostem Marka Šulce v pravidelném pořadu Hudba v miléniu hudební publicista PhDr. Jiří Vejvoda, mj. právě autor a průvodce cyklu Slavná auditoria na Classic Praha. Jiří Vejvoda patří k vyhledávaným moderátorům a v českém kulturním životě zastával a zastává řadu významných postů. V letech 1990 a 1991 moderoval každotýdenní Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem; byl rovněž zvláštním zpravodajem tehdejšího Československého rozhlasu z oficiálních zahraničních cest hlavy státu. Od r. 1990 do r. 2000 spoluuváděl (s Otou Nutzem) rozhlasové talk show Káva u Kische; výběr nejlepších rozhovorů byl vydán ve třech stejnojmenných svazcích. Ve druhé polovině 90. let se stal ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha při České televizi. S festivalem spolupracuje dodnes jako moderátor veřejně přístupných prezentací premiérových televizních pořadů ze světa i z domova či odborných diskusí. Poté byl šéfredaktorem Týdeníku Rozhlas, od r. 2002 šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží Českého rozhlasu a od r. 2004 do r. 2010 ředitelem stanice Český rozhlas 2 – Praha. V březnu 2014 jej Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zvolila členem Rady Českého rozhlasu, v květnu téhož roku jej pak členové Rady zvolili místopředsedou a tiskovým mluvčím tohoto kontrolního orgánu média veřejné služby. Jiří Vejvoda je též členem Rady akademiků pro Akademii klasické hudby, členem Akademie České ceny za architekturu při České komoře architektů a členem Poradního sboru ombudsmana Českého olympijského výboru.
PhDr. Jiří Vejvoda
Ve čtvrtek 24. ledna bude na Classic Praha pokračovat dalším dílem pořad Z archívu osobností. Ivan Dlask si do něj pozval prof. MUDr. Tomáše Radila, DrSc.. Prof. Radil byl ve svých třinácti a půl letech deportován, zcela sám, bez rodiny, do koncentračního tábora v Birkenau, kde přebýval půl roku. Nato strávil další tři měsíce v Hlavním táboře Osvětim. Jako jeden z mála přežil. Vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Už během studií se zabýval neurofyziologií. Dodnes pracuje jako vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd. Dosáhl hodnosti CSc. a DrSc. v oboru lékařských věd neurofyziologie. Byl jmenován docentem psychofyziologie a později profesorem psychologie na Filozofické fakultě UK. Helsinská univerzita mu udělila čestný doktorát. Aby podal svědectví o hrůzné době, ve které dospíval, napsal rozsáhlou publikaci s názvem Ve čtrnácti sám v Osvětimi. O svých osudech i oblíbené hudbě prozradí více v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 24. ledna v 19:00. Pořad Classic Praha vysílá u příležitosti 74. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi 27. ledna 1945. Svět si toto výročí připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]