Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Pierre-Laurent Aimard – Praha 9.12.2016 (foto © Petr Kadlec)

V pondělí 21. ledna 2019 pořádá v Rudolfinu Český spolek pro komorní hudbu od 19.30 hodin koncert Smetanova tria v obsazení Jitka Čechová – klavír, Radim Kresta – housle a Jan Páleníček – violoncello. Zahrají Klavírní trio c moll op. 101 Johannesa Brahmse, Klavírní trio d moll č. 2, H 327 Bohuslava Martinů a Klavírní trio č. 1 d moll op. 32 Antona Arenského.

Následujícího dne se v Rudolfinu (22. ledna od 19.30 hodin) koná koncert, který v rámci Palachova týdne pořádají Pedagogická a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se studentským spolkem Agora a Studentskou radou Filozofické fakulty. Motto slavnostního večera představuje myšlenka, již Jan Palach vyslovil před svou smrtí: „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ Toto poselství připomene zejména stejnojmenný triptych významného českého skladatele Jana Hanuše, a to tím naléhavěji, že zazní na tomtéž místě jako při premiéře a dosud jediném provedení v lednu 1970. Na programu budou české středověké zpěvy ke cti sv. Václava, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha, část Dominica de Passione ze cyklu Suita liturgica Petra Ebena, varhanní improvizace na nápěv písně Svatý Václave, Poselství – Svědectví o smrti Jana Palacha od Jana Hanuše, Tři zpěvy pro smíšený sbor Alfreda Schnittkeho a další skladby. Účinkují Schola Gregoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem, Pěvecký sbor Pedagogické fakulty UK, pěvecký sbor Bohemiachor, sólistou večera bude barytonista Jan Morávek. Na klavír doprovodí Kateřina Dvorská a Denisa Ulmanová.

Ve středu 23. ledna (19:00 hodin) se ve Smetanově síni Obecního domu bude promítat film Čelisti s živou hudbou. Český národní symfonický orchestr tentokrát diriguje Ben PalmerSlavný snímek o lovu nebezpečného žraloka podle knihy Petera Benchleye natočil režisér Steven Spielberg, kterému přinesl světovou proslulost. Film získal tři Oscary, mimo jiné též za hudbu, jejímž autorem je John Williams.

Tentýž večer pořádá Český spolek pro komorní hudbu v Sukově síni Rudolfina od 17.30 hodin koncert vítězů soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Na programu zazní Johannes Brahms: Sonáta F dur č. 2 pro violoncello a klavír op. 99 a Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavír v podání violoncellistky Anety Šudákové, dále vokální díla Donizettiho, Dvořáka, Rachmaninova a Martinů, které přednese sopranistka Lucie Kaňková a skladby Martinů, Masseneta a Belliniho uslyšíme též od sopranistky Zdislavy Bočkové. Laureáty doprovodí na klavír Evgenija Vorobyeva, Stanislav Gallin a Marta Vašková.

Česká filharmonie účinkuje v Dvořákově síni 23., 24. a 25. ledna od 19.30 hodin. Program je složený výlučně z děl českých skladatelů. Posluchači se mohou těšit na Strážnické slavnosti Viktora Kalabise, Koncert pro klavír a orchestr g moll a Pátou symfonii Bohuslava Martinů. Taktovky se ujme hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša a sólistou večera bude klavírista Pierre-Laurent Aimard.

Koncert vynikajících studentů klavírního oddělení Pražské konzervatoře se uskuteční tento čtvrtek, 24. ledna 2019 od 19.00 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře Na Rejdišti 1, přístupný z Dvořákova nábřeží 2.

V sobotu 26. ledna 2019 se v pražském Rudolfinu v rámci řady nazvané Světová klavírní tvorba představí špičkový český klavírista Jan Bartoš. Zahraje slavný Janáčkův cyklus V mlhách, půvabný cyklus Bedřicha Smetany s názvem Sny a ze světové tvorby zazní sonáty Josepha Haydna a Johannesa Brahmse. Koncert pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

V neděli 27. ledna 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční III. abonentní koncert sezony 2018/2019 Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou amerického dirigenta Johna Mauceriho.

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Brno

Ve dnech 23., 24. a 25. ledna 2019 máme možnost v brněnském Besedním domě (vždy od 19.30 hodin) vidět a dokonce i slyšet šéfdirigenta Filharmonie Brno, Dennise Russella Daviese, který stane před filharmonií s taktovkou ale i jako aza klavírem. Zazní křehký cyklus Maličkosti Antonína Dvořáka pro dvoje housle, violoncello a harmonium z roku 1878 v Daviesově orchestrální úpravě, Mozartův Klavírní koncert c moll z roku 1786, dirigovaný Daviesem od sólového klavíru a neopomenutelný příspěvek české hudby do pokladnice evropského hudebního klasicismu v podobě Symfonie D dur vamberského rodáka Jana Václava Huga Voříška z roku 1821.

Regiony

Slávka Vernerová Pěchočová vystoupí v následujících dnech se svým recitálem v Chrudimi, a to 25. ledna 2019 v rámci cyklu Chrudimské hudební pátky ve Velkém sále Muzea. Ve svém recitálu představí díla Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Johannesa Brahmse, Fryderyka Chopina a Clauda Debussyho. Koncert se koná  ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice, která oslavila 40. výročí od svého vzniku.

Classic Praha

Od pondělí 21. ledna se na Classic Praha v pravidelné rubrice Novinka týdne přeneseme do Londýna 17. století. Bude znít totiž hudba ze zbrusu nového alba skvělého francouzského instrumentálního souboru La Rêveuse, který před několika lety založili gambistka Florence Bolton a loutnista Benjamin Perrot. Pro svou aktuální desku zvolili díla anglického skladatele Henryho Purcella a jeho současníků, včetně Purcellova údajného bratra nebo bratrance Daniela Purcella.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat