Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 18. do 24. února 2019? Čeká vás společný koncert České filharmonie a Kirilla Gersteina, pokračování koncertní série 4plus nebo třeba Matiné k 195. výročí narození Bedřicha Smetany v Národním divadle. Dozvíte se novinky ze zahraničí, Ostravy, královehradecké Filharmonie i rádia Classic Praha.
Isabel Leonard (foto Dario Acosta / zdroj isabelleonard.com)

Zahraničí
Český národní symfonický orchestr pokračuje ve svém zahraničním turné po USA s hudbou Leonarda Bernsteina. V patnácti městech od Floridy po New York tak zazní mimo jiné Symfonické tance z West Side Story. Společně se symfoniky se představí mezzosopranistka Isabel Leonard, dirigentem celého turné je John Mauceri.

Praha
Kirill Gerstein zahraje tento týden, 20. až 22. února 2019, Čajkovského Druhý klavírní koncert. V druhé polovině abonentního programu provede Česká filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova méně uváděnou Druhou symfonii stejného skladatele. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina vždy v 19:30 hodin.

Po loňském premiérovém uvedení koncertní série 4plus pokračuje Zemlinského kvarteto s touto úspěšnou řadou i v roce letošním. První koncert ze série 4plus bude uveden ve čtvrtek 21. února 2019 od 19:30 ve Velkém sále ústřední Městské knihovny a jeho hostem bude světově proslulé Pražákovo kvarteto. Program úvodního únorového večera tvoří tři hudební díla: Smyčcový kvartet C dur op. 76/3 Císařský (Joseph Haydn), Zjasněná noc (Arnold Schönberg) a Smyčcový oktet Es dur op. 20 (Felix Mendelssohn-Bartholdy).

Matiné k 195. výročí narození Bedřicha Smetany, konané 23. února od 11:00 hodin v Národním divadle, je šestým dopoledním koncertem pořádaným ve spolupráci se Společností Bedřicha Smetany. Program představí Mistrovy skladby pro dva klavíry na čtyři ruce, předehry k divadelním hrám, rané písně i oblíbené operní árie. Jejich interprety budou sólisté Opery Národního divadla Marie Fajtová, Michaela Zajmi a Josef Moravec, klavíristé Šárka Knížetová, Alexandra Borodulina, Zdeněk Klauda, Martin Levický a Orchestr Státní opery s dirigentem Jiřím Štruncem. Jako zvláštní host vystoupí klavírní virtuóz Miroslav Sekera.

Brno
Dvě jedinečné hudební celebrity, Renaud Garcia-Fons (pětistrunný kontrabas) a Dorantes (klavír), zapředou strhující dialog, jehož hloubka, dramatičnost a lyrika pramení z flamenka, nezapře ale vlivy jazzu a klasiky kořeněné Indií, Středomořím nebo Afrikou. Koncert se uskuteční ve středu 20. února 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě.

Daniel Raiskin (zdroj Nordic Artists management)

Ostrava
Dům kultury města Ostravy bude ve čtvrtek 21. února 2019 od 19:00 hodin hostit významného nositele tradice petrohradské dirigentské školy Daniela Raiskina. Ten přijíždí do Ostravy s violoncellistou německo-japonského původu Danjulem Ishizakou, který přednese Šostakovičovův pitoreskně neklidný Druhý violoncellový koncert.

Sám Raiskin nejprve uvede atraktivní směs lidových moldavských melodií a tanců skladatele Weinberga, kterého Šostakovič velmi obdivoval a svojí přímluvou zachránil od stalinského teroru. V závěru pak představí jednu z nejkrásnějších Beethovenových partitur, jejíž výbušný charakter v závěrečné větě nazval Richard Wagner apoteózou tance.

Gianandrea Noseda (foto gianandreanoseda.com)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha představí tentokrát album špičkového britského orchestru London Symphony. CD vychází právě v těchto dnech a orchestr na něm na svém vlastním labelu vydává hudbu Čajkovského a Musorgského pod taktovkou skvělého italského dirigenta, kterým je Gianandrea Noseda. Z Čajkovského symfonií vybrali Symfonii č. 4 f moll a vedle ní zařadili na album Musorgského Obrázky z výstavy. Bezprostředním inspiračním zdrojem pro tento cyklus deseti geniálních, v mnohém na svou dobu odvážných původně klavírních miniatur, byla posmrtná výstava akvarelů a kreseb malíře Viktora Hartmanna, který byl skladatelovým přítelem a uměleckým společníkem. Obrázky z výstavy jsou známy pak i v orchestrální úpravě Maurice Ravela, který dal tomuto dílu vynikající instrumentaci a skladbě vdechl nový rozměr. Ukázka z této nové nahrávky londýnských symfoniků zazní na Classic Praha v pondělí 18. února v 10:00 hodin.

Byl synem bankéře a vnukem filozofa. Bratrem nadané hudebnice. Úspěšným skladatelem, klavíristou, varhaníkem, dirigentem. Zakladatelem uznávané konzervatoře. Po určitý čas též hudebním publicistou. Šikovným malířem. Ženatým otcem pěti děti i milencem sopranistky. Také – a možná především – však náboženským konvertitou… Do všech těchto rolí obsadil život za pouhých osmatřicet let Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Muže zároveň křehkého i výkonného, cílevědomého i romantického. Jeho osudům se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 18. února v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu bude v úterý 19. února v 19:00 hodin rumunská sopranistka Adela Zaharia, vítězka soutěže Operalia roku 2017, která byla jednou z hvězd koncertu Mozartovy narozeniny s Plácidem Domingem. Adela Zaharia v této sezóně vystupuje v Los Angeles Opera v roli Violetty ve Verdiho opeře La traviata dirigované Jamesem Conlonem a čeká jí také debut v hlavní roli Donizettiho opery Marie Stuartovna v Deutsche Oper am Rhein, kde působí již čtvrtou sezónu. V Düsseldorfu si zahraje Konstanze v Únosu ze serailu, Gildu v Rigolettovi a hlavní roli v Langeho Schneekönigin.

Milan Al-Ashhab (archiv OP)

Ivan Dlask v tomto týdnu pozval do pořadu Z archivu osobností mladého talentovaného houslistu Milana Al-Ashhaba, čerstvého držitele ceny Classic Prague Awards 2018 v kategorii Talent roku. Milan Al-Ashhab se hře na housle se věnuje od pěti let, vystudoval Teplickou konzervatoř, od roku 2012 je posluchačem HAMU v Praze. Na svém kontě má mimo jiné cenu a titul absolutního vítěze na Mezinárodní houslové soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí (2006), první cenu v soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznani (2007), druhou cenu na soutěži Luise Spohra ve Weimaru (2010). V roce 2014 se stal absolutním vítězem soutěžní přehlídky konzervatoří České republiky. V březnu 2018 zvítězil v soutěži New York Concert Artists and Associates v celosvětové konkurenci houslistů do 35 let a v září 2018 získal v konkurenci šesti desítek mladých interpretů do třiceti let první cenu v prestižní soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Více o sobě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 21. února v 19:00 hodin.

Po devětatřicáté se letos koná multioborový festival Smetanovské dny.  Za dobu své existence se významně zapsal mezi tradice města Plzně a v jeho rámci se představila celá řada významných sólistů i souborů. Na jednom z koncertů letošního ročníku, a sice 5. března v plzeňském Domě hudby, se představí i jeden z nejstarších komorních souborů na světě – České noneto, které tímto koncertem oslaví 95 let své existence. Soubor se za dobu své existence stal uznávaným a významným interpretem klasického repertoáru, stejně jako nadšeným průkopníkem nové hudby. Vystoupil na mnohých mezinárodních hudebních festivalech, podnikl četná koncertní turné po státech Evropy, Severní a Jižní Ameriky, Afriky i po Japonsku a má na svém kontě i řadu pozoruhodných nahrávek. O historii tělesa i programu gratulačního koncertu prozradí více současný fagotista Českého noneta Pavel Langpaul v rozhovoru s Martinou Klausovou na vlnách rádia Classic Praha v pátek 22. února v 18:30 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat