Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 18. do 24. března 2019? Dozvíte se, kde koncertuje PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Český národní symfonický orchestr, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice nebo Filharmonie Hradec Králové. Nebudou chybět pozvánky na Pardubické hudební jaro, Svátky hudby v Praze a samozřejmě novinky z rádia Classic Praha.

Jan Fišer (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia společně s uměleckým vedoucím Janem Fišerem pokračuje ve svém turné v zahraničí. V úterý 19. března 2019 (19:30 hodin) jí čeká koncert ve Stadttheateru v německém Fürthu. Program je sestaven z Mozartova Divertimenta D dur KV 251, Tartiniho Sonáty g moll „Ďáblův trylek“ B.g5, Haydnovy Symfonie č. 25 C dur a Mozartova Koncertu pro housle a orchestr č. 5 A dur KV 219. Společně s orchestrem se představí houslistka Soyoung Yoon.

Ve středu 20. března 2019 (20:00 hodin) pak PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Fišera a společně s trumpetistou Gáborem Boldoczkim vystoupí v lichtenštejnském Vaduzu. Program zahrnuje výběr z děl Bendy, Nerudy, Dvořáka, Hummela a Vaňhala. S tím samým programem vystoupí také ve čtvrtek 21. března 2019 v Bietigheim-Bissingenu, v pátek 22. března 2019 v Villigen-Scchwenningenu, v sobotu 23. března 2019 v Dachau a v neděli 24. března 2019 ve Fischenu. Všechny koncerty začínají ve 20:00 hodin.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse pokračuje ve svých koncertech s Händelovým oratoriem Izrael v Egyptě. Tentokrát zavítají v neděli 24. března 2019 (19:30 hodin) do Heidelbergu. Sólisty jsou sopranistky Johanna Winkel a Helena Hozová, altista Benno Schachtner, tenorista Krystian Adam a basisté Tomáš Král s Jaromírem Noskem.

Alfred Brendel (foto archiv)

Praha
Ruské, respektive sovětské hudbě bude patřit abonentní koncert v pondělí 18. března (19:30 hodin) v Rudolfinu řízený Petrem Altrichterem. Zkušený dirigent provede s rozhlasovými symfoniky populární Adagio z baletu Spartakus Arama Chačaturjana. Následně doprovodí Romana Patočku, jednoho z nejlepších českých houslistů své generace, který si vybral Chačaturjanův Koncert pro housle a orchestr. Druhá polovina koncertu pak přinese suitu z Čajkovského nesmrtelného baletu Labutí jezero.

Ve dnech 18. března (18:00 hodin a 21:00 hodin) a 19. března 2019 (18:00 hodin a 20:00 hodin) proběhne v Sukově síni Rudolfina Hommage à Alfred Brendel. Zahrnuje několik formátů nejen edukačního a premiérového rozsahu. Klavírní legenda Alfred Brendel zavítá opět do Prahy, aby představil své knihy, přednášel o interpretaci Mozarta a nabídl mistrovský kurz s českým souborem Trio Incendio. Na Brendelovo pozvání také přijíždí jeden z nejžádanějších světových souborů Quatuor Diotima, který se představí souborným provedením smyčcových kvartetů Bély Bartóka a českou premiérou skladby Future Family českého skladatele Miroslava Srnky.

Do Smetanovy síně Obecního domu pak v úterý 19. března 2019 v 19:30 hodin zavítá Český národní symfonický orchestr pod dirigentským vedením Stevena Mercuria a s hornistkou Zuzanou Rzounkovou. Program je sestaven z Martinů Předehry pro orchestr, Turnerova​​​​​​ Koncertu pro lesní roh a orchestr „The Gothic“​​​​​​​ a Šostakovičovy ​Symfonie č. 9.

V úterý 19. března 2019 (19:30 hodin) se představí v Kostele sv. Šimona a Judy Endellion String Quartet. V programu se objeví Haydnův Smyčcový kvartet g moll Hob. III:74 „Jezdec“, Kissinův Smyčcový kvartet (v české premiéře) a Beethovenův Smyčcový kvartet č. 14 cis moll op. 131.

Klavírista Ivan Klánský společně s koncertním mistrem Leošem Čepickým vystoupí v úterý 19. března 2019 (19:30 hodin) v Dvořákově síni Rudolfina. Na programu jsou Beethovenovy Proměny Prométheovy (předehra), Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll a Haydnova Symfonie č. 94 G dur „S úderem kotlů“.

Český spolek pro komorní hudbu má na středu 20. března 2019 (17:30 hodin) naplánován koncert v Sukově síni Rudolfina. Vystoupí zde violoncellista Petr Nouzovský a klavírista Marian Lapšanský. Program představí Brahmsovu Sonátu e moll č. 1 pro violoncello a klavír op. 38, Martinů Variaci na slovenskou lidovou píseň H 378 a Franckovu Sonátu A dur pro violoncello a klavír.

Smyčcové trio českých filharmoniků a klavírista Stanislav Gallin se pak představí v neděli 24. března 2019 v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina. Program je složen z děl Brahmse, Bacha, Schumanna, Čajkovského, Kreislera, Saint-Sënse, Elgara a Dvořáka.

Svátky hudby v Praze
Úterní večer 19. března 2019 bude patřit v Sále Pražské konzervatoře koncertu pod názvem Pánské nástroje v rukou dam. Vystoupí zde houslista Václav Hudeček, trombonistka Veronika Lédlová, klavíristka Hana Kimelová, Alice a Martina Vasilovy hrající na clariny, Junko Honda se svou marimbou, Duo Esperanza (Denisa Beňovská a Michaela Špačková hrající na fagoty) a kvartet Gadrew Way (Gabriela Vermelho – 1. housle, Ludmila Budínská – 2. housle, Helena Vovsová – viola, Adriana Voráčková – violoncello). Zazní například díla Grondahla, Vivaldiho, Johnsena, Rosinniho, Franceschiniho, Bacha či Bartóka.

Dennis Russell Davies, Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Brno
Ve dnech 20., 21. a 22. března 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě vystoupí Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Dennise Russella Daviese. Jako sólisté se představí basbarytonista Martin Achrainer a klavíristka Maki Namekawa. Program obsahuje fragmenty hudby Franze Schuberta (převzaté z jeho Allegrové věty a moll „Lebensstürme“ pro čtyřruční klavír, též z písní a tak dále), sugestivní dílo premiérované tyrolským rodákem Martinem Achrainerem, japonskou klavíristkou Maki Namekawou, Brucknerovým orchestrem a dirigentem Dennisem Russellem Daviesem v únoru 2011 v Linci a první symfonii Antona Brucknera.

V sobotu 23. března 2019 v 19:30 hodin se v Besedním domě představí klavírní duo životních i uměleckých partnerů Dennise Russella Daviese a Maki Namekawy. Čeká vás tvorba pro dva klavíry z per tří amerických autorů, patřících k nejslavnějším skladatelům dneška a více či méně spadajících do „škatulky“ hudebního minimalismu.

Neděle 24. března 2019 (18:00 hodin) pak bude patřit Jarnímu koncertu. Nadcházející roční období přivítají v brněnském Besedním domě Magdalenka, Kantilénka a Kantiléna. Sbory povedou Veronika Novosádová, Michal Jančík a Jakub Klecker. Program je sestaven z děl Petra Ebena, Bohuslava Martinů, Ivana Hrušovského a dalších.

Ostrava
Ve čtvrtek 21. března 2019 (19:00 hodin) zavítají do Multifunkční auly Gong Vojtěch Dyk & B-Side Band. Na koncertě vystoupí společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a pod dirigentskou taktovkou Jana Kučery.

Roman Janál (foto © Petra Hajská)

Hradec Králové
Koncert pod názvem Osud hrdiny plánuje na čtvrtek 21. března 2019 (19:30 hodin) Filharmonie Hradec Králové. K dirigentskému pultu se postaví Andreas Sebastian Weiser a jako sólista se představí Roman Janál. Na programu je Wagnerova Siegfriedova idyla WWV 103, Mahlerovy Písně potulného tovaryše (Lieder eines fahrenden Gesellen) a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 55 – „Eroica“. Koncert se uskuteční v Sále Filharmonie Hradec Králové.
S tímto koncertem hostuje Filharmonie Hradec Králové i v Náchodě v Městském divadle Dr. Josefa Čížka již ve středu 20. března 2019 od 19:00 hodin.

Teplice
Ve čtvrtek 23. března 2019 (19:00 hodin) zazní v Koncertním sále Domu kultury Teplice Dvořákova Svatební košile. Provede ji Severočeská filharmonie Teplice pod dirigentskou taktovkou Petra Vronského společně s Pražským filharmonickým sborem a Lukášem Vasilkem. Jako sólisté se představí sopranistka Veronika Holbová, tenorista Petr Nekoranec a barytonista Ivan Kusnjer.

Pardubické hudební jaro
Festival v tomto týdnu pokračuje koncertem Prague Cello Quartetu ve složení Ivan Vokáč, Jan Zvěřina, Jan Zemen, Petr Špaček. Ten se uskuteční ve čtvrtek 21. března 2019 (19:00 hodin) v Občanské záložně v Přelouči. Program tvoří díla Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a dalších.

Jaroslav Ježek (foto archiv)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha představí tentokrát hudbu Leopolda Koželuha. Jedná se o další album, které natočila Komorní filharmonie Pardubice a dirigent Marek Štilec v rámci projektu Češi ve Vídni. Ten zahájila nahrávka čtyř symfonií Leopolda Koželuha, kterou společnost Naxos vydala v březnu 2017. Dalším významným počinem bylo uvedení a natočení Korunovační kantáty tohoto skladatele a v srpnu 2017 byly natočeny další čtyři Koželuhovy symfonie. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 18. března v 10:00 hodin.

Jen hrstce lidí přidělí osud zároveň tolik talentu i trápení, jako se to stalo v případě Jaroslava Ježka. Klavíristy, dirigenta a skladatele rozkročeného mezi světem populární a klasické hudby, mezi divadlem a koncertní síní. Své nadání zúročil rychle a obdivuhodně. Zhruba od svých jednadvaceti do jednatřiceti let, tedy za pouhých deset let, vytvořil žánrově pestré dílo. Svými melodiemi obohatil jednadvacet her Osvobozeného, respektive Spoutaného divadla. Podepsal se ale i pod scénickou hudbu k desítce dalších divadelních představení. Patří k nim zrovna tak Park či Zpívající Benátky od Adolfa Hoffmeistra jako Molièrův Don Juan, Shakespearův Timon Athénský, Chestertonův Kamarád Čtvrtek či Svatebčané na Eiffelce od Jeana Cocteaua. Jaroslav Ježek ovšem komponoval i pro film. Jeho jméno lze nalézt pod deseti snímky, především – ale nejen – vycházejících z her Voskovce a Wericha. S nimi vytvořil nerozlučný tým, jemuž se přezdívalo Tři strážníci. Nejen kvůli jejich první společné skladbě, ale také proto, že se v těžkých předválečných dobách snažili po svém ohlídat československou demokracii. A právě osudům tohoto „Gershwina ze Žižkova“ se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 18. března v 19:00 hodin.

V dalším dílu pořadu Hudba v miléniu vyzpovídá Marek Šulc člena uměleckého vedení Královské opery v Covent Garden v Londýně Olivera Mearse. Tento britský režisér působí v Královské opeře od roku 2017. Působil též v Northern Ireland Opera a pracoval na místech jako Opera North, Scottish Opera, Pimlico Opera, Nevill Holt Opera, Early Opera Company, Nederlandse Reisopera, Theater Magdeburg, Bergen National Opera a National Opera Studio. V Covent Garden stojí za uvedením cyklu pěti největších oper Leoše Janáčka, z nichž dvě se v Covent Garden ještě nikdy nehrály – Věc Makropulos a Z mrtvého domu. Jedná se o dlouhodobý projekt, který v loňském roce otevřela Janáčkova opera Z mrtvého domu s Krzysztofem Warlikowskim a jeho týmem. Letos byla uvedena Káťa Kabanová, kterou připravil Richard Jones a v jedné z hlavních rolí se představil skvělý český tenorista Pavel Černoch. Oliver Mears k tomu řekl: „Je to vzrušující projekt a určitě stojí za to, protože pro mě je Janáček nejen jedním z největších skladatelů 20. století, ale i jedním z největších operních skladatelů vůbec; dle mého se může měřit s Verdim, Wagnerem i Mozartem. I když jsou jeho opery velmi stručné, jsou emocionálně nesmírně intenzivní a působivé.“ Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 19. března v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude PhDr. Ludmila Peřinová, Ph.D. pedagožka na konzervatoři v Českých Budějovicích a Základní umělecké škole Oskara Nedbala v Táboře. PhDr. Ludmila Peřinová, Ph.D. se řadu let intenzivně věnuje odkazu Vítězslava Nováka (nyní v Ústavu pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka v jeho rodišti Kamenici nad Lipou) a podílí se také na pořádání každoroční Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže. V roce 2011 v Táboře založila Mezinárodní společnost Oskara Nedbala a věnuje se i dalším hudebním aktivitám na poli kulturním a publikačním, též tvůrčímu psaní (zejména poezie). S Ivanem Dlaskem si bude v dalším díle pořadu Z archivu osobností povídat zejména právě o díle Oskara Nedbala a historicky první – a to hned kompletní – nahrávce zcela neznámého a velmi zajímavého Nedbalova klavírního díla, kterou pořídila mladá pianistka Nikol Bóková. Premiéra pořadu je ve čtvrtek 21. března v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat