Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 18. do 24. března 2019? Dozvíte se, kde koncertuje PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Český národní symfonický orchestr, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice nebo Filharmonie Hradec Králové. Nebudou chybět pozvánky na Pardubické hudební jaro, Svátky hudby v Praze a samozřejmě novinky z rádia Classic Praha.

Jan Fišer (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia společně s uměleckým vedoucím Janem Fišerem pokračuje ve svém turné v zahraničí. V úterý 19. března 2019 (19:30 hodin) jí čeká koncert ve Stadttheateru v německém Fürthu. Program je sestaven z Mozartova Divertimenta D dur KV 251, Tartiniho Sonáty g moll „Ďáblův trylek“ B.g5, Haydnovy Symfonie č. 25 C dur a Mozartova Koncertu pro housle a orchestr č. 5 A dur KV 219. Společně s orchestrem se představí houslistka Soyoung Yoon.

Ve středu 20. března 2019 (20:00 hodin) pak PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Fišera a společně s trumpetistou Gáborem Boldoczkim vystoupí v lichtenštejnském Vaduzu. Program zahrnuje výběr z děl Bendy, Nerudy, Dvořáka, Hummela a Vaňhala. S tím samým programem vystoupí také ve čtvrtek 21. března 2019 v Bietigheim-Bissingenu, v pátek 22. března 2019 v Villigen-Scchwenningenu, v sobotu 23. března 2019 v Dachau a v neděli 24. března 2019 ve Fischenu. Všechny koncerty začínají ve 20:00 hodin.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse pokračuje ve svých koncertech s Händelovým oratoriem Izrael v Egyptě. Tentokrát zavítají v neděli 24. března 2019 (19:30 hodin) do Heidelbergu. Sólisty jsou sopranistky Johanna Winkel a Helena Hozová, altista Benno Schachtner, tenorista Krystian Adam a basisté Tomáš Král s Jaromírem Noskem.

Alfred Brendel (foto archiv)

Praha
Ruské, respektive sovětské hudbě bude patřit abonentní koncert v pondělí 18. března (19:30 hodin) v Rudolfinu řízený Petrem Altrichterem. Zkušený dirigent provede s rozhlasovými symfoniky populární Adagio z baletu Spartakus Arama Chačaturjana. Následně doprovodí Romana Patočku, jednoho z nejlepších českých houslistů své generace, který si vybral Chačaturjanův Koncert pro housle a orchestr. Druhá polovina koncertu pak přinese suitu z Čajkovského nesmrtelného baletu Labutí jezero.

Ve dnech 18. března (18:00 hodin a 21:00 hodin) a 19. března 2019 (18:00 hodin a 20:00 hodin) proběhne v Sukově síni Rudolfina Hommage à Alfred Brendel. Zahrnuje několik formátů nejen edukačního a premiérového rozsahu. Klavírní legenda Alfred Brendel zavítá opět do Prahy, aby představil své knihy, přednášel o interpretaci Mozarta a nabídl mistrovský kurz s českým souborem Trio Incendio. Na Brendelovo pozvání také přijíždí jeden z nejžádanějších světových souborů Quatuor Diotima, který se představí souborným provedením smyčcových kvartetů Bély Bartóka a českou premiérou skladby Future Family českého skladatele Miroslava Srnky.

Do Smetanovy síně Obecního domu pak v úterý 19. března 2019 v 19:30 hodin zavítá Český národní symfonický orchestr pod dirigentským vedením Stevena Mercuria a s hornistkou Zuzanou Rzounkovou. Program je sestaven z Martinů Předehry pro orchestr, Turnerova​​​​​​ Koncertu pro lesní roh a orchestr „The Gothic“​​​​​​​ a Šostakovičovy ​Symfonie č. 9.

V úterý 19. března 2019 (19:30 hodin) se představí v Kostele sv. Šimona a Judy Endellion String Quartet. V programu se objeví Haydnův Smyčcový kvartet g moll Hob. III:74 „Jezdec“, Kissinův Smyčcový kvartet (v české premiéře) a Beethovenův Smyčcový kvartet č. 14 cis moll op. 131.

Klavírista Ivan Klánský společně s koncertním mistrem Leošem Čepickým vystoupí v úterý 19. března 2019 (19:30 hodin) v Dvořákově síni Rudolfina. Na programu jsou Beethovenovy Proměny Prométheovy (předehra), Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll a Haydnova Symfonie č. 94 G dur „S úderem kotlů“.

Český spolek pro komorní hudbu má na středu 20. března 2019 (17:30 hodin) naplánován koncert v Sukově síni Rudolfina. Vystoupí zde violoncellista Petr Nouzovský a klavírista Marian Lapšanský. Program představí Brahmsovu Sonátu e moll č. 1 pro violoncello a klavír op. 38, Martinů Variaci na slovenskou lidovou píseň H 378 a Franckovu Sonátu A dur pro violoncello a klavír.

Smyčcové trio českých filharmoniků a klavírista Stanislav Gallin se pak představí v neděli 24. března 2019 v 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina. Program je složen z děl Brahmse, Bacha, Schumanna, Čajkovského, Kreislera, Saint-Sënse, Elgara a Dvořáka.

Svátky hudby v Praze
Úterní večer 19. března 2019 bude patřit v Sále Pražské konzervatoře koncertu pod názvem Pánské nástroje v rukou dam. Vystoupí zde houslista Václav Hudeček, trombonistka Veronika Lédlová, klavíristka Hana Kimelová, Alice a Martina Vasilovy hrající na clariny, Junko Honda se svou marimbou, Duo Esperanza (Denisa Beňovská a Michaela Špačková hrající na fagoty) a kvartet Gadrew Way (Gabriela Vermelho – 1. housle, Ludmila Budínská – 2. housle, Helena Vovsová – viola, Adriana Voráčková – violoncello). Zazní například díla Grondahla, Vivaldiho, Johnsena, Rosinniho, Franceschiniho, Bacha či Bartóka.

Dennis Russell Davies, Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Brno
Ve dnech 20., 21. a 22. března 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě vystoupí Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Dennise Russella Daviese. Jako sólisté se představí basbarytonista Martin Achrainer a klavíristka Maki Namekawa. Program obsahuje fragmenty hudby Franze Schuberta (převzaté z jeho Allegrové věty a moll „Lebensstürme“ pro čtyřruční klavír, též z písní a tak dále), sugestivní dílo premiérované tyrolským rodákem Martinem Achrainerem, japonskou klavíristkou Maki Namekawou, Brucknerovým orchestrem a dirigentem Dennisem Russellem Daviesem v únoru 2011 v Linci a první symfonii Antona Brucknera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat