Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Janáčkova filharmonie Ostrava, Collegium Marianum, Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Český národní symfonický orchestr, PKF – Prague Philharmonia, Česká filharmonie, Musica Florea, Brno Contemporary Orchestra, Filharmonie Brno, Český filharmonický sbor Brno, Severočeská filharmonie Teplice nebo třeba Moravské divadlo Olomouc či Struny podzimu. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Janáčkova filharmonie Ostrava vyjíždí v tomto týdnu na zahraniční turné do Koreji. Spolu s filharmoniky se představí klavírista Lukáš Vondráček a za dirigentský pult se postaví Leoš Svárovský. Koncerty se uskuteční v úterý 12. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Daegu Concert House, 14. listopadu 2019 (20:00 hodin) v Seoul Gandong Arts Center, 15. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Gwangju Asia Culture Center, v sobotu 16. listopadu 2019 (19:00 hodin) v Seogwipo Arts Center a v neděli 17. listopadu 2019 (15:00 hodin) v Tongyeong Concert Hall. Na programu je Glinka, Prokofjev a Dvořák.

Mahan Esfahani (foto Petra Hajská)

Praha
Závěrečný koncert letošní řady PKF—LOBKOWICZ abonmá v pondělí 11. listopadu 2019 v 19:00 hodin v Lobkowiczkém paláci skvělým způsobem kombinuje hudbu a 20. století a nabízí také krásnou exkurzi do nitra rodinného klanu Bachů. Vystoupí zde cembalista Mahan Esfahani a umělecký vedoucí Jan Fišer. Patronkou koncertu je houslistka Hana Kubisová.

Pondělí 11. listopadu 2019 (19:30 hodin) bude patřit koncertu Klavírního kvarteta Josefa Suka, a to ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu je Mahlerův Klavírní kvartet a moll; Schnittkeho Kvartet pro housle, violu, violoncello a klavír (jednovětý); Sukův Klavírní kvartet a moll op. 1 a Straussův Klavírní kvartet c moll op. 13. Koncert pořádá Český spolek pro komorní hudbu.

Mše pro Šimona a Judu je naplánována na úterý 12. listopadu 2019 (19:30 hodin) v kostele sv. Šimona a Judy. Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou představí program, který je jim vskutku šitý na míru. Vždyť kromě jiného zazní slavnostní Mše ke svatým Šimonovi a Judovi, kterou buď zkomponoval Antonio Caldara, nebo Johann Georg Reinhardt, ale v každém případě se dochovala na kůru brněnského kostela sv. Leopolda a Václava, který stejně jako kostel v Dušní ulici náleží Milosrdným bratrům. Rovněž ostatní repertoár souvisí s blahodárným působením tohoto řádu v Čechách. Blahodárně působí svým hlasem i sopranistka Patricia Janečková.

Vivaldiho Arsildu uslyšíte v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem v úterý 12. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Rudolfinu. Jako sólisté se představí Mireille Lebel (Arsilda), Francesca Ascioti (Lisea), Lisandro Abadie (Cisardo), Fernando Guimarães (Tamese), Kangmin Justin Kim (Barzane), Lenka Máčiková (Mirinda) a Helena Hozová (Nicandro). Na programu je také edice partitury Giovanni Andrea Sechi. Arsilda je naplánována i na středu 13. listopadu 2019 (19:00 hodin) do Annenkirche v Drážďanech.

Václav Luks (foto Petra Hajská)

Večer s názvem Zlatá šedesátá připravil na středu 13. listopadu 2019 (19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu Český národní symfonický orchestr. Spolu se symfoniky vystoupí The Loop Jazz Orchestra a za dirigentský pult se postaví Vít Pospíšil. Jako sólisté se představí Eva Burešová, Hana Holišová, Václav Noid Bárta, Lucia Šoralová, Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž, Roman Tomeš, Marie Křížová, Ondřej Izdný, Michal Bragagnolo a další. Speciálními hosty jsou Eva Pilarová a Josef Zíma. Jde o výběr filmových a muzikálových skladeb, které dodnes patří ke zlatému fondu české hudby.

Historicky první koncert klasické hudby v nově otevřeném největším multifunkčním kulturním a kongresovém centru ve střední Evropě O2 universum u příležitosti 30. výročí sametové revoluce se uskuteční ve středu 13. listopadu 2019 od 20:00 hodin. Vystoupí na něm Joyce El-Khoury (soprán), Stéphanie d’Oustrac (mezzosoprán), Simon O’Neill (tenor), Dmitrij Belosselskij (bas), Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem a PKF – Prague Philharmonia pod vedením Emmanuela Villaumea. Na programu je Beethovenova Symfonie č. 9 d moll op. 125.

Na čtvrtek 14. listopadu 2019 (19:30 hodin) je do kláštera sv. Anežky České naplánována Božská komedie Danta Alighieriho. Zpěv, recitace a kresba světlem do tmy jsou tři pilíře mimořádného koncertního konceptu Martina Prokeše a Marka Šulce. Filozofie pěveckého dua KCHUN je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-ťing – Knihy proměn. Slovo KCHUN znamená Země a také přijetí. S tímto krédem pracují interpreti ve vzájemné shodě dvou hlasů, splynutí myslí dlouholetých hudebních kolegů a přátel v jednu řeč. V Anežském klášteře svými hlasy a také hlasem Igora Orozoviče zpodobní nesnadnou cestu k ráji, cestu Danta Alighieriho, cestu Božskou komedií. Za průvodce budou mít nejen Vergilia a Beatrici, ale také kresby Atily Vöröse, které na anežských zdech rozehraje Rudolf Živec.

Sexteto českých filharmoniků vystoupí v Sukově síni Rudolfina v pátek 15. listopadu 2019 v 18:00 hodin. Program bude obsahovat výběr z děl Dvořáka, Pachelbela, Boccheriniho, Haydna a Saint-Saënse.

V pátek 15. listopadu 2019 je od 19:30 ve Dvořákově síň Rudolfina připraven koncert PKF – Prague Philharmonia pod dirigentským vedením Emmanuela Villaumea, jako sólista se představí tenorista Petr Nekoranec. Na programu zazní díla Mozarta, Haydna, Brittena, Stravinského, Dvořáka, Satieho a Musorgského. Patronkou koncertu je violoncellistka Judita Škodová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3