Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Třicáté výročí událostí, které vedly k pádu totalit ve střední a východní Evropě, si Česká filharmonie ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů připomene 16. listopadu 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina koncertem ke Dni studentstva, na němž pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka zazní Meditace na staročeský chorál Sv. Václave Josefa Suka, třetí a čtvrtá věta z Beethovenovy Osudové, předehra Můj Domov Antonína Dvořáka a Sinfonietta Leoše Janáčka. Své projevy na něm pronesou bývalý německý prezident Joachim Gauck a bývalý premiér české vlády a předseda Senátu Petr Pithart. Moderuje David Mareček.

Smyčcové trio českých filharmoniků ve složení Ota Bartoš (housle), Jaroslav Pondělíček (viola) a František Host (violoncello) vystoupí v neděli 17. listopadu 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Za klavírem usedne Stanislav Gallin. Program bude obsahovat výběr z děl Bacha, Schumanna, Brahmse, Čajkovského, Kreislera, Saint-Saënse, Elgara a Dvořáka.

V neděli 17. listopadu 2019 (19:00 hodin) vystoupí v kostele svatého Šimona a Judy Musica Florea. Na programu je Dvořákova Pátá symfonie.

Struny podzimu
Ve středu 13. listopadu 2019 (20:00 hodin) vystoupí v rámci festivalu ve Velkém sále Lucerny jedna z nejslavnějších a nejvlivnějších hip-hopových kapel De La Soul. Struny podzimu tímto koncertem potvrzují, že to s progresivním hip-hopem myslí vážně.

Nekonvenční žižkovský podzim
V rámci festivalu vystoupí ve čtvrtek 14. listopadu 2019 (19:00 hodin) na VŠE v Praze Severočeská filharmonie Teplice pod dirigentským vedením Tomáše Koutníka a sólistkou Dominikou Weiss Hoškovou. Program obsahuje Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“.

David Russell Davies, Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Brno
Večer pod názvem Ludwig van aneb Osud klepe na dveře je připraven na středu 13. listopadu 2019 (19:30 hodin) do Domu pánů z Kunštátu. Na programu je La Monte Young: Composition 1960 No 7; Ludwig van Beethoven: první věta Allegro con brio ze Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová“; Dieter Schnebel: Re-visionen I,II – Beethowen-Symphonie; Mauricio Kagel: Ludwig van a La Monte Young: Composition 1960 No 7. Účinkuje Brno Contemporary Orchestra.

Čtvrtek 14. a pátek 15. listopadu 2019 bude v Besedním domě patřit koncertu Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Dennise Russella Daviese. Jako sólisté zde vystoupí zpěvačka Laurie Anderson, jejíž skladba Amelia zazní v české premiéře a violoncellista Rubin Kodheli, který se ujme sólového partu. Na programu je též Dvořákova Symfonie č. 6 D dur op. 60.

Český filharmonický sbor Brno (mužská část sboru) naplánoval svůj již třetí abonentní koncert na neděli 17. listopadu 2019. V Besedním domě v Brně vystoupí v 19:00 hodin se skladbami Poulence, Foerstera, Fialy a Martinů. Jako sólisté se představí Barbora Seidlová (recitace), Pavlína Švestková (soprán), Tomáš Badura (baryton), Vítězslav Šlahař (recitace), Martin Jakubíček (varhany). Za dirigentský pult se postaví Petr Fiala.

Oratorium Svatá Ludmila zazní na koncertě 17. listopadu 2019 (18:00 hodin) v Katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. Účinkují Pavla Vykopalová (soprán), Jana Sýkorová (alt), Michal Lehotský (tenor), Martin Šrejma (tenor), Richard Novák (bas), Vox Iuvenalis, Smíšený sbor Kantiléna, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity se sbormistrem Janem Ocetkem a Filharmonie Brno spolu s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem.

Olomouc
V Moravském divadle má derniéru inscenace Verdiho opery Ernani. V úterý 12. listopadu od 19:00 hodin se v poslední repríze představí sólisté Jakub Rousek, Radoslava Müller, Martin Štolba a David Szendiuch. Orchestr řídí Miloslav Oswald. Verdiho romantické dílo vycházející z dramatu Victora Huga nastudovala se souborem opery a operety Moravského divadla režisérka Karla Štaubertová. Originální koncept má v sobě prvky cirkusu, pouličního divadla a grotesky. „Na první pohled je příběh této opery skoro jako telenovela. Fascinovala mě ovšem neustálá přítomnost smrti. Vášeň, pomsta, kariéra, hon za penězi – to všechno se z perspektivy smrti jeví jako malicherné. Ernani je tak trochu pierot, má své ideály a nechce je opustit, zároveň odmítá žít život plný kompromisů. Zůstává smutným klaunem. A klauni jsme před smrtí vlastně všichni,“ přiblížila Štaubertová.

Petr Nekoranec (foto Zoltán Matuška)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí debutové CD Petra Nekorance s názvem French arias. Petr Nekoranec je laureátem řady věhlasných evropských pěveckých soutěží. Jeho debutové album francouzských árií s Českou filharmonií a s dirigentem Christopherem Franklinem vychází ve spolupráci s Nachtigall Artists Management, se Spolkem přátel hudebních talentů a se Supraphonem.

Hvězda Petra Nekorance zatím nejjasněji zazářila v lednu 2017, kdy ve svých 25 letech exceloval na soutěži Francesca Viñase v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, kde získal první cenu – absolutní vítězství (zde soutěží ženy i muži dohromady) a cenu Plácida Dominga pro nejlepšího tenoristu. Dva roky studia v rámci Lindemannova programu v newyorské MET doplnily jeho zkušenosti z Bayerische Staatsoper v Mnichově a připravily jej na další cestu do velkého mezinárodního světa opery. Nyní Petr Nekoranec přichází s debutovým albem s francouzskými áriemi. Jde o stvrzení jeho vstupenky mezi pěveckou elitu; debut s vynikající Českou filharmonií za zády a se zkušeným dirigentem Christopherem Franklinem po boku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3