Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Severočeská filharmonie Teplice, Janáčkova filharmonie Ostrava. Nebo na co se můžete těšit v Hudebních lahůdkách.

Zahraničí
Česká filharmonie odjíždí tento týden na zahraniční turné. Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši a s violoncellistkou Sol Gabettou zavítá do německých měst. Na programu březnového německého turné bude Dvořákův Violoncellový koncert h moll, Sukovo Fantastické scherzo a Janáčkův Taras Bulba. V úterý 3. března 2020 (od 20:00 hodin) vystoupí ve frankfurtské Alte Oper, ve středu 4. března 2020 (od 20:00 hodin) v Kölner Philharmonie, v pátek 6. března 2020 (od 20:00 hodin) ve stuttgartském Kultur- und Kongresszentrum Liederhalle, v sobotu 7. března 2020 (od 20:00 hodin) v Graf-Zeppelin-Haus ve Friedrichshafenu a v neděli 8. března 2020 (od 20:00 hodin) ve freiburgském Konzerthausu.

Filharmonie Brno vystoupí v sobotu 7. března 2020 v rakouském Badenu. Za dirigentský pult se postaví Norbert Pfafflmeyer a program obsahuje předehry z oper Mozarta, Webera, Beethovena, Verdiho a Rossiniho.

Severočeská filharmonie Teplice pokračuje i tento týden s koncertováním v zahraničí. V neděli 8. března 2020 (od 16:00 hodin) se představí v potsdamském Nikolaisaalu. Program nese název Grosse Gala Nacht der Operette.

Sol Gabetta (archiv OP)

Praha
Soubor Krása Quartet a klavírista Marek Kozák se představí na úterním koncertě 3. března 2020 (od 19:30 hodin) v koncertním sále Pražské konzervatoře. Na programu najdete Beethovenův Smyčcový kvartet č. 4 op. 18 a jeho Variace na téma z Kouzelné flétny „Ein Mädchen oder Weibchen“ op. 66 pro violoncello a klavír či Mozartův Koncert d moll K. 466 pro klavír a smyčcové kvarteto (arr: Ignaz Lachner).

Ve středu 4. března 2020 je naplánován jedinečný koncert originální hudby z her Mafia a Mafia 2 v podání Filharmonie Brno. Těšit se tak můžete na propracovanou light show v prostorech legendárního Fora Karlín.

Brno
Narozeninový koncert je připraven na úterý 3. března 2020 (od 19:30 hodin) do Besedního domu. Vystoupí na něm klarinetista Emil Drápela, klavíristka Dana Drápelová, houslistka Marie Petříková a violoncellista Pavel Šabacký. Na programu je Wagenseilova Sonáta B dur WV 508 pro klarinet, housle a bc.; Haydnovo Trio Es dur Hob. IV:1 pro klarinet, housle a klavír; Chačaturjanovo Trio pro housle, klarinet a klavír a Messiaenův Kvartet pro konec času pro housle, klarinet, violoncello a klavír.

Mladá krev aneb Hudba zblízka, to je další koncert z řady, v níž se představují členové Orchestrální akademie Filharmonie Brno. Ten se uskuteční ve středu 4. března 2020 (od 19:30 hodin) v Besedním domě. Na programu najdete díla Vaskse, Koechlina, Belliniho a Beethovena.

Risto Joost, Janáčkova filharmonie Ostrava (foto Martin Kusyn)

Ostrava
Na čtvrtek 5. března 2020 (od 19:00 hodin) je do Domu kultury města Ostravy připraven koncert s názvem Severské mýty a příroda v hudbě. Vystoupí na něm Janáčkova filharmonie Ostrava pod dirigentským vedením Risto Joosta a houslista Petr Benda. Na programu je Rautavaara, Sibelius, Grieg, Smetana, Wagner, Pärt a Kapp.

Hudební lahůdky
V rámci nich se můžete těšit v pátek 6. března 2020 (od 18:00 hodin) v mikulčickém Archeologickém ústavu na sefardské písně. Ty jsou součást po staletí předávané hudby sefardské židovské komunity. Účinkují Eliška Tesařová (zpěv, perkuse), Marian Friedl (kontrabas), Marta Kratochvílová (příčná flétna, traverso), Jan Čižmář (loutna, kytara, theorba) a Lumír Poláček se ujme úvodního slova.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]